• Elektrikli mutfak aletleri kategorisinin ve mutfaktaki en büyük yardımcılar arasında yer alan blender, özellikle sıvıları yüksek hızda çırpmak için tasarlanmıştır. Bunlara ek olarak katı gıdaları da parçalayıp öğüterek sıvılarla ve karışım içeriği ya da toz halindeki karışımlarla da karıştırabilirsiniz. Cimri’de kapasite ve güçlerine göre değişiklik gösteren Arzum, Braun, Fakir, Arçelik, Philips gibi markaların size en uygun blender modellerini kolayca en ucuz fiyat karşılaştırmaları ile bulabilirsiniz.

 • Blender Çeşitleri Nelerdir?

  Blender modelleri genellikle malzemelerine, güçlüklerine ve farklı özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. En iyi şekilde verimi alabilmek için birden fazla hız seçeneği içeren ve 300 ile 600 watt güç aralığındaki modeller tavsiye edilmektedir. İki temel blender çeşidi bulunmaktadır. İlki geleneksel blender; döner bıçaklar ve kapak ile uzun bir kabın yerleştirildiği bir güç tabanı bulunmaktadır. Malzemeleri parçalamak için dönme gücünü kullanır ve el blenderlerinden daha güçlüdür. Bu güç sayesinde, buz kırma gibi zor işler için de daha uygundur. Aynı zamanda bu tip blenderlarin kapağı bulunmasından dolayı, malzemelerin dışarıya akması ya da kaçması gibi durumları da engellemektedir. İkinci olarak el blenderleri ise, hafif parçalama, çırpma ve karıştırma işlemleri için tasarlanmıştır. Evdeki herhangi bir kap ile kullanılabilen bu tip blender çeşitleri, büyük hacimleri karıştırmak için de oldukça kullanışlıdırlar.

 • Blender Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  Blender seçimlerinizi yaparken dikkat edileceklerin başında karıştırma işlemi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilmeniz için darbe fonksiyonu olan bir blender tercih etmeniz gelmektedir. Blenderlerinizi ne amaçla kullanacağınıza karar verdikten sonra, buna uygun güç tercihinizi de yapmanız gerekmektedir.

 • Blender Nasıl Temizlenir?

  Kullanımı daha yaygın olan el blenderlerinin temizliği de son derece kolaydır. Kullanıldıktan hemen sonra, üzerlerinde kalan artıklardan arındırmak için bol su ile yıkanmalıdır. Genellikle iki parçadan oluşan el blenderlerinin alt bölümleri bulaşık makinesinde yıkanabilme özelliğine sahiptir. Ancak tek parça blendera sahipseniz, bulaşık süngeri ve deterjanı kullanılarak bu işlem gerçekleştirilebilir. Bu noktada blenderin üst bölümünün suyun altına gelmemesine özen göstermelisiniz.

  Sürahili blenderler ise, yarısına kadar sıcak su ile doldurulup birkaç damla bulaşık deterjanı koyularak çalıştırıldıklarında tertemiz olacaktır. Her iki tip blender çeşidinde de dikkat edilmesi gerekilen en önemli nokta, temizlik esnasında blenderlerin fişlerinin prizden çıkartılmış olduğundan emin olmanızdır. Siz de, mutfağınıza ve kullanacağınız alanlara göre, işlevselliği en uygun blender modellerine en ucuz seçenekler ile kolayca sahip olabilirsiniz!