• Oto kışlık bakım ürünleri kategorisinde, her arabanın kış günlerinde ihtiyaç duyduğu antifiriz ürünlerini bulabilirsiniz. Arabanın motoru, arabanın çalışmasını sağlarken bir yandan da ısı üretir ve bu ısı, motor bloğunun içerisinde dolaşan su ile motor soğutulur. Motorun ısısı ile ısınan bu su da radyatör yardımı ile soğutulur. Kışın soğuk günlerinde ise bu suyun donma ihtimali oldukça yüksektir.Cimri’de birçok markanın aracınıza en uygun antifiriz çeşitlerine, en ucuz fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

  • Hangi Tip Antifiriz Tercih Edilmelidir?

    Seçimlerinizde ürünün renginden çok tipine ve kalitesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Antifiriz çeşitlerini renklerine göre belirlemek pek mümkün değildir. Bu nedenle antifirizleri inorganik ve organik olarak iki kategoride değerlendirmektedir. İnorganik antifiriz çeşitleri; genellikle açık parlak yeşil renkte olur ve fosfat ile silikat içerir. Ortalama ömrü 50.000 km’dir. Demir motor bloğu, alüminyum sirkülasyon pompası, silindir kapağı ve soğutma sıvısının geçtiği parçaların olduğu araçlarda korozyonu önlemektedir. Organik antifiriz çeşitleri ise; turuncu, pembe ya da yeşil gibi birçok farklı renkte olabilmektedir. 2-EHA asit ve baz organikleri içeren çeşitler, fosfat ve silikat içermediğinden organik olarak adlandırılır fakat inorganik olanlar kadar güçlü korozyon sağlayamaz. Organik modeller motora geç nüfuz eder fakat uzun süre koruma sağlar. Bu nedenle de ortalama ömrü inorganik modellere göre 200.000 km olarak belirlenmiş daha uzun süredir. Hibrit organik antifiriz çeşitleri; organik ve inorganik modellerin karışımından elde edilir. Nitritli organik çeşitleri ise organik olanlara nitrit ve molibden gibi bileşenlerin eklenmesi ile oluşur ve ömrü 1 milyon km’ye kadar çıkabilmektedir. Bu ürün çeşitleri genellikle iş makinelerinde ya da kısa sürede çok yol alan büyük araçlarda kullanılmaktadır.

  • Motor Suyuna Ne Kadar Antifiriz Katılmalıdır?

    Motor suyuna katılacak miktar, aracın kullanıldığı bölgenin iklim koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Ülke genelinde, deniz kenarında bulunan illerde %30 oranında antifiriz suya katılmaktayken, doğu illerinde veya kışın genel olarak sert geçtiği illerde bu oran %50 ve üzerine çıkarılmaktadır. Kullanılmadığı takdirde, radyatörde bulunan su içerisinde bulunan kireç gibi materyaller tıkanmalara, radyatörün bozulmasına ve suyun bir zaman sonra devirdaim yapmamasına sebep olur. Motorun kısa sürede hararet yapmaması ve daha büyük sorunlara yol açmaması için antifiriz mutlaka kullanılmalıdır. Siz de aracınıza en uygun antifiriz modelini seçerek, en ucuz fiyat karşılaştırmaları ile arabanızı kolayca kışa hazırlayabilirsiniz!