Marka
MSI
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Bilgisayar başta olmak üzere teknolojik aletlerin çoğunun beyni olarak işlev görür. Elektronik parçaların iletişim halinde olup koordineli bir şekilde çalışmasını sağlayan bir sistemdir. Asus, MSI, Gigabyte, Asrock, Quadro, Hiper ve Esonic markaları farklı anakart modelleriyle Cimri.com da.

ANAKART NEDİR?

Akıllı cep telefonlarından bilgisayarlara, televizyonlardan kombilere kadar çoğu teknolojik aletin için önemli bir işleve sahiptir. İnsan vücudunda ki iskelet sistemine benzetilir. Anakartı bir bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde barındıran ve bu parçalar arasında iletişimi sağlayan birincil devre kartı olarak tanımlanır.

ANAKARTIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Anakartlar elektriği geçirmeyen fiberglas malzemeden üretilirler ve üzerinde bakır yollar bulunur, çok karmaşık bir yapıdadırlar ama çalışma temaları oldukça basittir. Kare şeklinde bir plakadan oluşur. Standart bir sistem üzerinde bulunan minimum bileşenler ve donanımlar; İşlemci, Chipset (Yonga Seti), Ram, Ses kartı, Ekran kartı, Ethernet kartı, Bios, Ram slotları, PCI slotları, AGP Slotlarıdır. Bunların yanı sıra klavye ve farenin takılabileceği PS/2 bağlantıları da anakart üzerine monte edilmiştir. Parçaların aralarında iletişim kurmasını ve gerekli işlemlerin gerçekleşmesini sağlamak için anakartlar üzerinde harici işlemci yanında kart işlemcileri de bulunmaktadır. Chipset olarak ta adlandırılan bu işlemcilerin bilgisayar performansı üzerinde çok etkili oldukları bilinmektedir. Bios adı verilen donanım anakartın özelliklerini ve çalışma ayarlarını belirler. Bu özelliklere bağlı olarak sistemin iyi çalışması için sayılan özelliklerinde iyi olması gerekir. İyi bir bilgisayar ya da elektronik aletin olmazsa olmazı olduğu için iyi seçilmesi gereklidir. Bazı modellerde ekran kartı da ürüne dahildir. En uygun anakart modellerini Cimri.com da bulabilirsiniz. Sitede ki ürünlerde bellek yuva sayısı 1 ila 16 arasında değişiklik gösterir. Buna bağlı olaraktan modellerin özellikleri ve fiyatları farklılaşır. Cimri.com da satışa çıkan ürünlerin bir diğer özellikleri de usb giriş çıkış durumudur. Bileşenleri oluşturan diğer kartlar, kartın üzerinde ki genişleme yuvalarına yerleştirilebilir. Kişisel bir bilgisayarın hangi özelliklere sahip olabileceğini belirleyen en önemli bileşen bu ürün olduğu için anakart çeşitleri de ona göre değişmektedir.