ANAHTAR NEDİR ve NASIL KULLANILIR?

Kullandığımız pek çok eşyada vida veya somun bulunur. Temel olarak vidaları ve somunları gevşetmek veya sıkılaştırmak için kullanılan metal saplı alete genel olarak anahtar ya da somun anahtarı denir. Çoğunlukla tesisatçılar ve tamirciler kullanır. Vida veya somunlar belirli bir yöne çevrilir. Böylece gevşetilir veya sıkılaştırılır. Anahtarın diğer bir görevi de somunları sabit tutarak diğer bir somunu hareket ettirmektir. Güç kullanarak kullanılan bir alet olduğu için sağlam bir malzemeden yapılması gerekir. Anahtarlar, genellikle çelik ve demir gibi sağlam metallerden yapılır. Çok farklı modelleri ve numaraları vardır. Anahtarın vidayı kavradığı yere somun anahtar ağzı denir. Numaralar anahtarın ağız ölçüsüne göre değişir. Büyük numara büyük somunlar için küçük numara küçük somunları için kullanılır. Bazı anahtarlar sabit bazıları hareketlidir. Sabit anahtarların numarası bellidir ve belirli somunlar için kullanılır. Ağzı ayarlanabilir somun anahtarları birden çok büyüklükte vida ve cıvataları sıkmak için kullanılabilir.

Anahtar Çeşitleri Nelerdir?

Kullanıldığı vidaya göre farklı özellikte somun anahtarları vardır. Sabit numaralı olan anahtara açık ağızlı veya yaprak anahtarlar denir. Bunlar sadece belirli numaralı somunlarda kullanılabilir. Hareketli anahtarlarda kurbağa anahtar veya boru anahtarı olarak ikiye ayrılır. Kurbağa anahtara İngiliz anahtarı da denir. Bu anahtarların ağız açıklıkları ayarlanabildiği için farklı boyutlardaki cıvatalarda kullanılabilir. Tek bir sapı ve ağız açıklığını ayarlayan bir mekanizması vardır. Kurbağaya benzediği için kurbağa anahtarı da denir. Boru anahtarı ise iki uzun kolu vardır ve tırtıklı bir çene yapısı vardır. Bu tırtıklar sayesinde yuvarlak alanları kaymadan kavrar ve istenilen yöne çevrilmesini sağlar. Bazı vidalar yuvarlak ama ortasında kare veya daha fazla köşeli şekilde üretilir. Bu vidalar da yıldız anahtarla açılır. L şeklinde olduğu için L anahtarı da denir. Son yıllarda hareket avantajı sağlaması ve daha az güç harcanarak kullanabilen cırcırlı somun anahtarları kullanılmaya başlandı. Bu anahtarların ağzı sabit durur ama sapı hareketlidir. Hareket alanının dar olduğu yerlerde çok kolaylık sağlar.

İzeltaş, Proxxon, Elta, RIDGID, Rico, Stanley, Knipex, Britool, Troy, Ford, Altaş, Sonax, Viko, Elit, Eurostar, Magnusson, Hafele, E.C.A, Dbk, Vip-TECH markalı ürünler en uygun fiyatlarla cimri.com sitesinde mevcuttur.

https://www.cimri.com/anahtar