Sıkça Sorulan Sorular

En Çok İncelenen Akvaryum Kumu Markaları Hangileridir?

Cimri.com
Cimri.com'da ziyaretçilerin ürünlerini en çok inceledikleri 5 Akvaryum Kumu markası:

En Çok İncelenen Akvaryum Kumu Ürünleri Hangileridir?

2021 yılı Akvaryum Kumu Fiyatları ne kadar?

Cimri.com
19 Nisan 2021 tarihinde Cimri.com’da yer alan 66 Akvaryum Kumu modeli içerisinde en ucuz Akvaryum Kumu fiyatı 1.69 TL iken, en yüksek Akvaryum Kumu fiyatı 500.0 TL olarak sitemizde yer alıyor. Tüm Akvaryum Kumu fiyatlarının ortalaması alındığında ise 19 Nisan 2021 tarihinde ortalama Akvaryum Kumu fiyatı ise 148.79 TL olarak sitemizde yer alıyor.

En Çok İndirim Bulunan Akvaryum Kumu Ürünleri Hangileridir?

Cimri'nin Seçimi
Miglior Gatto Tavşanlı 405 gr Kedi Konservesi
Miglior Gatto Tavşanlı 405 gr Kedi Konservesi
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Ever Clean Lavender 10 Lt Kedi Kumu
Ever Clean Lavender 10 Lt Kedi Kumu
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Evlerimizin, işyerlerimizin küçük ve sessiz misafirleridir balıklar. Sadece çocukların değil, her yaştan insanın iyi bir arkadaşı olan balıkları, akvaryumlarında yüzerken seyretmek çok keyiflidir. Sizde bu güzel canlıların akvaryumları için Cimri’den en ucuz akvaryum kumunu JBL markasını kalitesine güvenerek temin edebilirsiniz.

Akvaryum Kumu Ne İşe Yarar?

Akvaryumlarda tabana döşenen, taban ve filtre malzemesi olarak kullanılan kumdur. Akvaryumdaki biyolojik dengenin oturmasını ve dengede tutulmasını sağlar. Bitkili olan akvaryum modellerinde, kum üzerinde biriken yem ve dışkı atıklarının bir kısmı kum içerisindeki mikroorganizmalarca, bir kısmı da bitki köklerince besin olarak kullanılır. Bu düzen sayesinde azot dengesi kurulur ve ekolojik bir düzen oluşur. Akvaryum kumu balıklarda psikolojik olarak kendi doğal ortamında olma davranışını göstermede etkili bir malzemedir.

Akvaryum Kumu Çeşitleri Nelerdir?

Akvaryum kumu ölçüleri genelde 0,5 mm, 1 mm, 2 mm, 4 mm aralığındadır. Öne çıkan akvaryum kumu çeşitlerini listeleyelim. Midye kırığı akvaryum kumu; en çok tercih edilen kumdur. Temizliği kolaydır ve bütün pisliği dibe çeker. Dere akvaryum kumu; temizliği zor olan ve iyi yıkanması gereken bir çeşittir. Granit akvaryum kumu; Amerikan cichlidlerinde önerilir. Silis kumu; su geçişi zor olan bir kumdur ve tercih edilmez. Kalsiyumlu hagen kum; Cichlid balıklar için önerilen kumdur. Kırmızı akvaryum kumu; dekoratif bir kumdur. Bitkili akvaryumlar için önerilen kumlardandır. Öne çıkan bu çeşitlerin yanında kuvars akvaryum kumu; beyaz, pembe, sarı, menekşe, kahverengi gibi tonlarıyla sadece dekoratif amaçlı kullanılır. Dolomit, lav kırığı gibi akvaryum kumu çeşitleri de balık severlerin akvaryumları için en çok tercih ettiği kum çeşitlerindendir. Akvaryum kumu seçimi yaparken; balığınızın türü, suyunuzun kireç oranı, akvaryumdaki bitki miktarı gibi önemli noktalara dikkat etmelisiniz. Akvaryumun büyüklüğü de bir diğer önemli noktadır. Balıklarınız için doğru kumu seçmeli ve düzenli aralıklarla kum temizliğini yapmalısınız. Böylece o minik canlılara hak ettiği değeri vermiş olursunuz. Balıklarınızın akvaryumuna en iyi akvaryum kumunu seçmek için Cimri’deki onlarca çeşit kuma göz atabilir, en uygun fiyatlarla istediğiniz kumu alabilirsiniz.

Akvaryum Kumu Neden Alınmalı?

Şu anda dünyada, çoğu insanın evinde akvaryumlarının içinde herkesin kendine, evine misafir olarak aldığı minik ve güzel balıkları var. Sadece küçük yaştaki dostlarımız değil, 7’den 70’e herkse, eline bir bardak çayını alarak akvaryumunda yüzen balıkları seyretmeyi sever. Eğer sizde, küçük misafirlerinizin, balıklarınız akvaryumuna ayrı bir hava katmak istiyorsanız, kesinlikle akvaryum kumu almalısınız. Akvaryum kumları, akvaryumları çok ayrı bir hava katar ve sizin seyir keyfinizi oldukça arttırır. Evinizde bulunan akvaryumun, diğer insanlara karşı daha özgün ve daha havalı durmasını istiyorsanız, sizde çeşitli akvaryum kumu alarak, akvaryumunuzu istediğiniz şekilde, size nasıl uygun oluyorsa öyle düzenleyebilirsiniz. Bu sayede havanıza hava, renginize renk katarsınız.

Akvaryum Kumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Kaliteli akvaryum kumu, akvaryumun taban kısmına döşenen, sadece kum olarak değil, taban ve filtre olarak kullanılan bir üründür. Filtre malzemesi olarak kullanılması, akvaryum içindeki biyolojik dengeyi bozmaz, aksine o denginin düzende durmasını sağlar. Kum üzerinde biriken atıkları ve dışkıları kumun bir özelliği olan içindeki mikroorganizmalar tarafından besin olarak kullanılabilmesi için kumun içerisine bitkiler yerleştirmek gerekir. Bu sayede ortamda bulunan kötü görüntüden kurtulmuş olursunuz. Ayrıca kum yüksekliği de oldukça önemlidir. Akvaryumdaki canlı sayısı ve çeşitliliği fazla ise dip kumu yüksekliği fazla olmalıdır. Dip kumu yüksekliği arttıkça, akvaryumdaki mikroorganizma canlı çeşitliliği artmaktadır. Akvaryumdaki canlı sayısı fazla ise, akvaryumun daha temiz ve yaşanabilir kalmasını sağlayan mikroorganizmaların artması dip kumu yüksekliği ile sağlanır.

Akvaryum Kumu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sizde eğer bir akvaryum kumu alacaksanız, almadan önce balığınızın türünü, akvaryum içindeki suyun kireç miktarını ve akvaryumunuz bitki oranı gibi detaylı ve oldukça önemli olan noktaları bilmelisiniz. Ayrıca kumların tane boyutu oldukça önemlidir. Büyük taneli akvaryum kumları taneler arasından daha fazla su ve ısı geçişi sağlayacaktır. Aynı zamanda oksijen geçişini de kolaylaştıracaktır. Ancak çok büyük taneler balıkların beslenmesini zorlaştırabileceği için büyüklük fazla abartılmamalıdır. Balıklarınızın için en uygun olan, renkli akvaryum kumunu seçmeli ve aldığınız kumun temizliğini de yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2021 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery