Evlerimizin, işyerlerimizin küçük ve sessiz misafirleridir balıklar. Sadece çocukların değil, her yaştan insanın iyi bir arkadaşı olan balıkları, akvaryumlarında yüzerken seyretmek çok keyiflidir. Sizde bu güzel canlıların akvaryumları için Cimri’den en ucuz akvaryum kumunu JBL markasının kalitesine güvenerek temin edebilirsiniz.

 • Akvaryum Kumu Ne İşe Yarar?

  Akvaryumlarda tabana döşenen, taban ve filtre malzemesi olarak kullanılan kumdur. Akvaryumdaki biyolojik dengenin oturmasını ve dengede tutulmasını sağlar.

  Bitkili olan akvaryum modellerinde, kum üzerinde biriken yem ve dışkı atıklarının bir kısmı kum içerisindeki mikroorganizmalarca, bir kısmı da bitki köklerince besin olarak kullanılır. Bu düzen sayesinde azot dengesi kurulur ve ekolojik bir düzen oluşur.

  Akvaryum kumu balıklarda psikolojik olarak kendi doğal ortamında olma davranışını göstermede etkili bir malzemedir.

 • Akvaryum Kumu Çeşitleri Nelerdir?

  Akvaryum kumu ölçüleri genelde 0,5 mm, 1 mm, 2 mm, 4 mm aralığındadır. Öne çıkan akvaryum kumu çeşitlerini listeleyelim. Midye kırığı akvaryum kumu; en çok tercih edilen kumdur. Temizliği kolaydır ve bütün pisliği dibe çeker. Dere akvaryum kumu; temizliği zor olan ve iyi yıkanması gereken bir çeşittir. Granit akvaryum kumu; Amerikan cichlidlerinde önerilir. Silis kumu; su geçişi zor olan bir kumdur ve tercih edilmez. Kalsiyumlu hagen kum; Cichlid balıklar için önerilen kumdur. Kırmızı akvaryum kumu; dekoratif bir kumdur. Bitkili akvaryumlar için önerilen kumlardandır.

  Öne çıkan bu çeşitlerin yanında kuvars akvaryum kumu; beyaz, pembe, sarı, menekşe, kahverengi gibi tonlarıyla sadece dekoratif amaçlı kullanılır. Dolomit, lav kırığı gibi akvaryum kum çeşitleri de balık severlerin akvaryumları için en çok tercih ettiği kum çeşitlerindendir.

  Akvaryum kumu seçimi yaparken; balığınızın türü, suyunuzun kireç oranı, akvaryumdaki bitki miktarı gibi önemli noktalara dikkat etmelisiniz. Akvaryumun büyüklüğü de bir diğer önemli noktadır. Balıklarınız için doğru kumu seçmeli ve düzenli aralıklarla kum temizliğini yapmalısınız. Böylece o minik canlılara hak ettiği değeri vermiş olursunuz. Balıklarınızın akvaryumuna en iyi akvaryum kumunu seçmek için Cimri’deki onlarca çeşit kuma göz atabilir, en uygun fiyatlarla istediğiniz kumu alabilirsiniz.