Hobiler içerisinde görsel olarak en keyifli olanlardan biri şüphesiz; akvaryumda balık beslemektir. Rengarenk, süslü balıkları akvaryum içerisinde görmek büyük küçük her insanı cezp eder. Tertemiz bir akvaryum için en gerekli malzemelerden birisi iç filtrelerdir. Siz de en ucuz alışverişin adresi Cimri.com’dan Hailea, Boyu, Venusaqua, Sunsun gibi markalara ait en kaliteli akvaryum iç filtre çeşitlerini, en uygun fiyatlarla alabilirsiniz.

  • Akvaryum İç Filtre Nedir?

    Küçük ve orta büyüklükteki akvaryumların biyolojik ve mekanik temizliğini yapmakta kullanılan filtrelerdir. Akvaryum suyunun kalitesi, hassas canlılar olan balıkların sağlığı açısından çok önemlidir. Su değişimini sık yapmak çok önerilmeyen bir yol olduğu için, iç filtrelerin önemi daha da artmıştır.

    İç filtreler küçük ve anlık pislikleri toplar ve suyu temiz tutarlar. Akvaryum iç filtre motoru sayesinde su sirkülâsyonu sağlanır. Bu iç filtrenin hava ayarı; balıklara göre yapılmalıdır. Akvaryum iç filtre süngeri; basit ve küçük atıkları içerisinde tutan kısımdır. Sürekli sirkülasyon sayesinde gelen pislikler burada hapsolur ve hassas balıklar için temiz bir yaşam alanı oluşur. İç fitre temizliğinin genelde 2 ayda bir yapılması tavsiye edilir. Yılda 1 kez de iç filtre değişimi yapılması önerilir.

  • Akvaryum İç Filtre Nasıl Seçilmeli?

    Birçok özelliğe göre çeşitlenen iç filtreler; seçimi özen gösterilmesi gereken bir konudur. Birkaç noktaya dikkat ederek balıklarınız ve akvaryumunuz için en iyi filtreye sahip olabilirsiniz. Örneğin; akvaryumunuzun büyüklüğü seçiminiz için en önemli noktadır. Kaç litrelik akvaryumunuz varsa bunun temizliğini sağlayacak kalitede ve motor gücüne sahip bir filtre seçmelisiniz. Diğer bir önemli nokta ise akvaryumunuzun içerisinde ne kadar balık bulunduğudur. Çok sayıda balık bulunan bir akvaryuma sahip olmak demek haliyle daha fazla temizlik anlamına gelir. Balıklarınızın cinsi de önemli bir konudur. Çok hassas yapıdaki balıklar hava sirkülasyonundan olumsuz etkilenebilir. Bu yüzden filtrenin hava ayarı iyi yapılabilen kaliteli bir ürün seçerek balıklarınızı korumalısınız. Filtre seçimi esnasında özen gerektiren diğer bir konu da; saatteki filtreleme kapasitesi, akış hızı ve gücüdür.

    Cimri.com’daki birçok iç filtre modeline göz atabilir, ürün özelliklerini karşılaştırabilir, akvaryumunuza ve balıklarınıza en uygun fitreyi, en ucuz fiyatlarla alma keyfini yaşayabilirsiniz.