Araç sahiplerinin hiç istemediği durumlardan biri; akünün boşalmasıdır. Boşalan aküyü doldurmak için akü takviye cihazına ihtiyaç vardır. İstemediğiniz durumlarla karşılaşmamak için aracınıza bir redresör alabilir, bagajınızda muhafaza edebilirsiniz. Black & Decker, Einhell, Noco, Ataba gibi markalara ait en ucuz akü şarj edici çeşitlerini, en uygun alışverişin adresi Cimri.com’da bulabilirsiniz. Cimri’de yer alan fiyat ve ürün karşılaştırma seçeneği sayesinde hem bütçenizi korur hem de tam ihtiyacınız olan ürünü bulabilirsiniz.

Akü Şarj Edici Nedir?

Bitmiş aküleri şarj etmek için üretilen AC akımı DC akıma çeviren cihazlara akü şarj edici denir. Bir başka ismi de redresördür. Sabit voltaj ve akım prensibiyle çalışan akü şarj aleti otomobillerin yolda kalmaması için tam dolu olması gereken akülerin dolumunu güvenle gerçekleştirir. 12 volt, 24 volt ve 48 voltluk çıkışlara sahip modeller şeklinde üretilirler.

Akü şarj edici çeşitleri arasında mini akü şarj aleti kolay taşınması ve hafifliği ile tercih edilen modeller arasına girmiştir. Motor akü şarj aleti motosikletlerde de güvenle şarj yapma imkânı sağlamaktadır.

Akü Şarj Cihazı Nasıl Kullanılır?

Akünüzün şarj durumunu gösteren indikatör göstergesindeki renk siyah ise akünüzün şarja ihtiyacı var demektir. Bu durumda oto akü şarj aleti size yardımcı olacaktır. Şarj cihazı ile normal şarj, yavaş şarj ve hızlı şarj olmak üzere 3 şekilde akü şarjı yapma imkânınız vardır. Önerilen normal şarj için akü silindir toz kapakları açılır. Akü şarj cihazına bağlanır. Cihaz normal şarj konumunda 3-6 amper akımla 6-8 saat şarja bırakılır. Süre sonunda akım kesilerek güvenle şarj işlemi tamamlanmış olur.

Akü şarj cihazı kullanımı basit ve pratik bir alettir. Tam dolu bir akü; araçların yolda kalmaması, aküden güç alan ekipmanların zarar görmemesi için oldukça önemlidir. Özellikle uzun süreli sürüşler öncesinde akü kontrolü yapılmalı ve araç akü şarj aleti ile aküler tam dolu hale getirilmelidir. Akü takviye cihazı az yer kaplayan, fakat buna rağmen işlevi büyük bir alettir.

Akü şarj aleti seçimi yaparken amper gücüne, kullandığı voltaja ve üretildiği malzemeye dikkat etmelisiniz. Kaliteli markaların ürünlerini tercih ederek akünüzün ömrünü uzatabilirsiniz.