İnşaat alanlarında kullanılan bu alet, çeşitli bölgelerde ki açıların ölçülmesini işlemini gerçekleştirir. Açı ölçerin birçok farklı modeli bulunmaktadır. Bosch, Stanley markalarının açı ölçer modellerini Cimri.com dan temin edebilirsiniz.

AÇI ÖLÇME NEDİR?

Açı ölçme işlemi iletki ile yapılır. İletki, alt kısmında düz bir cetvel olan ve bu cetveli iki tarafından başlayarak yarım daire biçiminde üst kısmından birleştiren bir yaydan oluşur. İletki kullanımı bilindiği takdirde bütün çokgenlerin açıları kolaylıkla hesaplanabilir. Açı değerlerini bulmak için iletki üzerinde asıl bakılması gereken yer genellikle yay kısmı ve yayın tam ortasına karşılık gelen merkez noktasıdır. Bu nokta, eski yapım iletkilerde cetvel kısmının tam ortasında bulunan oval çıkıntı üzerine bir artı işareti konularak belli edilirdi. Yeni yapım iletkilerde ise oval çıkıntının ortasında bulunan bir delik ile işaretlenmiştir. Bu makine mimari ve inşaat alanlarında kullanılır. Cimri.com da satışa sunulan açı ölçerlerin birden fazla çeşidi mevcuttur. Dijital açı ölçer, Eğim ölçer, Terazili açı ölçer, Fayans lazeri, Mekanik açı ölçer, Çubuklu büyüteçli ölçer, Kumpas, el kantarı gibi ürünlerde satışa sunulmaktadır. Açı ölçer fiyatları model ve marklara göre farklılık göstermektedir.

AÇI ÖLÇME NASIL KULLANILIR?

Açı ölçme işlemi yaparken öncelikle ölçülecek açının doğrularının hangi yöne baktığı tespit edilmelidir. Eğer açının doğruları sol tarafa bakıyor ise iletkinin yay kısmında bulunan iki adet 0-180 arasındaki sayılardan sol tarafa bakan kullanılır. Eğer doğrular sağ tarafa bakıyor ise 0 değeri sağdan başlayan sayılar esas alınır. Açı kollarına uygun sayı kümesi belirlendikten sonra iletki, ölçüm pozisyonunda şeklin üzerine yerleştirilir. İletki ölçümlerinde doğru sonuçlar elde edebilmek için merkez noktasını doğru yerleştirmek önemlidir. Açı ölçme yapılırken sırasında dikkat edilmesi gereken husus merkez noktasını doğru bir şekilde iletkinin ortasına denk getirmek ve 0 noktasını tam olarak doğru üzerinde konumlandırmaktır. Ayrıca yay üzerinde bulunan içteki ve dıştaki açı değerlerinden hangisinin kullanılacağına doğru karar vermek gerekir. Açı merkezi ayarlanması ve 0 noktasının doğru yerleştirilmemesi durumunda ortaya çıkacak yanlışlıklar küçük çapta sayılar olacaktır. Ancak içteki ve dıştaki sayıların karıştırılması durumunda ortaya çıkan yanlış sonuç oldukça farklı değerler alacaktır.