track source
track source
Cimri'nin Seçimi

Zeytin Çeşitleri Nelerdir?

Dünyada en uzun yaşam ortalamalarına sahip insanların olduğu ülkelere baktığımız zaman bunların hep zeytin tüketimi yüksek toplumlar olduğu görülür. Kahvaltılarımızın vaz geçilmezlerinden olan zeytin ülkemizde de birçok çeşitte bulunmaktadır. Zeytinin sağlık açısından önemi sık sık vurgulanırken, güne başlarken de yaptığımız kahvaltılarda mutlaka tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ülkemizde siyah ve yeşil olmak üzere iki tür olan birçok zeytin çeşidi bulunmaktadır. Bu zeytin çeşitlerini sayacak olursak; biber dolgulu yeşil zeytin, çizik yeşil zeytin, kırma yeşil zeytin, yağlı siyah zeytin, salamura siyah zeytin, Ayvalık zeytini ve Gemlik zeytini. Zeytinler renk ve çeşitlerinin yanı sıra boyutuna ve tatlarına göre de birbirlerinden ayrılır. Yine yapım aşamasındaki bekleme süresi ve yapımında kullanılan malzeme türüne göre de sınıflara ayrılmaktadır.

Siyah Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Kalp ve damar dostu olan zeytin, içerdiği antioksidanlar sayesinde kansere karşı koruyucudur. Kötü kolesterolün en büyük düşmanıdır. E vitamini ve demir minerali açısından oldukça zengindir. Ayrıca içerdiği A vitaminiyle yaşlılığa bağlı katarakt hastalığına iyi gelir. Ülser ve gastrit gibi mide sorunlarında rahatlatıcıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, cildi yumuşak ve sağlıklı tutar. Mucizevî bir bitki olan zeytinin faydaları saymakla bitmez.

Kaliteli Zeytin Nasıl Anlaşılır?

Kahvaltılarımızın vazgeçilmez ürünlerinden olan zeytinleri tüketirken, kaliteli ve lezzetli ürünleri bulmanın bazı püf noktaları vardır. Öncelikle alınan zeytin siyahsa, doğal olmayan yollarla karartılmadığına emin olmak gerekir. Eğer zeytinin rengi kahverengiden siyaha doğru bir değişim gösteriyorsa sıkıntılı bir durum söz konusu olabilir. Ayrıca zeytinin çekirdeğinin kesinlikle siyah olmaması gerekir. Son olarak zeytinin cıvık bir halde olması da lezzetini bozacaktır.

Zeytin Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Sofralarımızın vaz geçilmezi olan zeytini sofralarımıza koymadan önce satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Damak zevkinize uygun ve sağlıklı bir zeytin alırken kaliteli bir ürün almaya dikkat edilmesi gerekir. Zararlı maddelerden daha olmadan piyasaya sürülen sağlıksız zeytinlerden uzak durulmalıdır. Bunun için de güvendiğiniz ve bildiğiniz markalara yönelmelisiniz. Sağlık Bakanlığı onaylı zeytinlerden satın alarak tüketmelisiniz. Ayrıca zeytinin daha kolay yenmesini istiyorsanız satın alırken dilimlenmiş zeytin veya zeytin ezmesi türlerini tercih edebilirisiniz. Hangi çeşidi tercih ederseniz edin aldığınız zeytinin sağlıklı ve Sağlık Bakanlığı onaylı olmasına çok dikkat edin.

Zeytin Fiyatları Nelerdir?

Piyasada biber dolgulu yeşil zeytin, çizik yeşil zeytin, kırma yeşil zeytin, yağlı siyah zeytin, salamura siyah zeytin, dilimlenmiş zeytin, Ayvalık zeytini, Gemlik zeytini ve zeytin ezmesi gibi farklı çeşitleri bulunan farklı kalitelere sahip zeytinin geniş bir fiyat aralığı yelpazesi bulunmaktadır. Kullanım alanı ve kalitesine göre düşük bütçeden yüksek fiyatlara kadar değişiklik gösteren zeytin fiyatlarının kilosu 5 ile 50 Türk Lirası arasında değiştiği görülmektedir. Ortalama kaliteli düzeyde ihtiyacı karşılayabilecek bir zeytin fiyatı 20 Türk Lirası civarındadır. Detaylı bir araştırma yaparak en kaliteli zeytini en uygun fiyata bulmak mümkündür. Zeytin için en kaliteli ürünlerin ve markaların en uygun fiyatlarda karşılaştırmalı bir analizini yapabileceğiniz cimri.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

track source