Marka
Baymak
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

TERMOSİFON NEDİR ve NASIL ÇALIŞIR?

Evlerde ve işyerlerinde sıcak suya ihtiyacımız vardır. Termosifonlar bir çeşit su ısıtıcıdır. Bir kazanı vardır ve sıcak suyu bu kazanda muhafaza eder. Kazanın içinde bir düzenek vardır ve bu düzenek suyu ısıtır. Bu ürünler, iki farklı ısı kaynağıyla çalışır. Bu ısı kaynakları katı yakıtlar ve elektriktir. Kullanılacak ısı kaynağı, suyu belirli bir sürede ısıtacağı için sıcak kullanmadan belirli bir süre beklemek gerekir. Katı yakıtlı modeller için odun ve kömür depolamak gereklidir. Bu nedenle termosifon alırken kullanılacağı yere ve yakıtına göre seçim yapılması gerekir. Özellikle şehirleşmenin olduğu yerlerde katı yakıtlı termosifon kullanmak kullanışlı olmayabilir. Fakat elektrik kullanılamayacak yerlerde katı yakıtlı modeller tercih edilmelidir.

Termosifon Çeşitleri Nelerdir?

Klasik termosifonlar odun veya kömürle, soba gibi çalışır. Kazanın altında bir yakacak bölümü bulunur. Odun ve kömür burada yakılır. Yanan yakıttan çıkan sıcak hava ve gazlar bir boru içinden geçer. Bu boru kazandaki suyun ortasında yer alır ve suyu ısıtır. Yakacak bölümü yakıldığı sürece suyu sıcak tutar. Kazanın içinde geçen boru bacaya bağlıdır ve gazlar bu bacadan dışarı çıkar. Değişen yaşam koşulları ve şehirleşmeyle beraber bu ürünlerin kullanımı azalmıştır ve yerini elektrikle çalışan modellere bırakmıştır.

Elektrikli termosifonlar daha pratik ve daha zahmetsizdir. Odun veya kömüre gerek duyulmadığı için kullanımı çok kolaydır. Bu termosifonlarda da suyu muhafaza eden bir kazan ve kazanın içinde de suyu ısıtan bir ısıtıcı bulunur. Bu ısıtıcıya rezistans denir ve bir kontrol paneline bağlıdır. İstenilen sıcaklığa göre rezistans suyu ısıtır ve istenilen sürece de suyu sıcak tutar. Kontrol paneli üzerinde anahtarlar bulunur. Bu anahtarlar kullanılarak, suyun sıcaklığı ve ısıtma süresi ayarlanır. Kontrol paneli dijital veya analog olarak tasarlanmıştır. Elektrikli modellerde suyun sıcaklığı istenildiği gibi ayarlanabilir ve istenirse belirli bir sıcaklıkta su saklanabilir. Fakat bu elektriğin sürekli kullanılması gerektirir. Bu nedenle kullanılmayacağı zaman elektriğin kapatılması daha ekonomik olacaktır.

Baymak, Ariston, Arçelik, Demirdöküm, Beko, Vestel, Regal, Eminçelik, Finlux, Altus, Daxom, Protherm, Termodinamik, E.C.A, Bosch markalı ürünler, en uygun fiyat garantisi ile cimri.com sitesinde mevcuttur.