Marka
Schafer
 • En Popüler Ürünler
 • En Ucuz Ürünler
 • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.
 • SAĞLIK İLE TENCERE KAVRAMININ BİR ARADA OLMASININ ÖNEMİ NEDİR?

  Tenceler, marifetli hanımların ve beylerin vazgeçilmez mutfak gereçleri arasında en önemli olanıdır. Yemek pişirmeyi seven ve bundan zevk alan herkes bilir, iyi bir yemek hazırlayabilmek için iyi malzemelere ve iyi ekipmanlara ihtiyaç vardır. Mutfakların olmazsa olmazı tencereleri seçerken kalitesini anlamanıza yardımcı olacak olan bazı önemli özellikler mevcut.

  Yeni bir tencere seçerken öncelikli kriteriniz tencerenin sağlık açısından olumlu özellikler taşımasıdır. Tencerinin malzemesini ve üretilirken geçtiği işlemleri göz ardı edersek sağlığımızı büyük ölçüde olumsuz olarak etkileyebiliriz. Bazılarında kansorejen madde dahi kullanılabiliyor.Bu kanserojen maddeler tencerenin zamanla aşınması ile yemeğe karışabiliyor.Bu nedenle bu kriter oldukça önem taşıyor.

 • TENCERE YAPIMINDA KULLANILAN MALZEMELER NELERDİR?

  Tencereler birden farklı malzeme kullanılarak yapılabilir. Bunlar arasında; demirdöküm, alüminyum döküm, paslanmaz çelik, prometal kaplama, emaye kaplama, teflon kaplama, alüminyum ve en çok kullanılan seramik tencereler yer alır. Malzemelerine göre özelliklerine bakmak istersek döküm tencereler, ısıyı eşit bir şekilde dağıtır ve ısı kaybı olmadan kısık ateşte kolayca yemeği pişirebilir.Bu sebeple bu tencereleri kullanarak pişirdiğiniz yemekler, diğer tencerelerde pişirdiğiniz yemeklere göre daha lezzetli olacaktır. Bu tencerede pişirdiğiniz etler yumuşak ve nemli kalırken aynı zamanda mükemmel bir şekilde pişecektir. Demirdöküm tencerede yemek pişiriken yağ eklemenize kesinlikle gerek yoktur. Tercihinizi paslanmaz çelik bir tencereden yana yapacaksanız bu grup hakkında bilmeniz gereken en önemli bilgi, temizliğinde kesinlikle tel ve benzeri maddeler kullanmamanız. Emaye kaplama tencereler, ateşe konan tencerelerin en sağlıklısı olarak bilinir. Emaye ince bir maddenin yüzeyini kaplıyorsa kullanım ömrü kısa olur bu yüzden kalın bir maden üzerine kaplı emaye tencereyi tercih etmelisiniz. Teflon tencereler ise ateşe dayanıklıdır, rutubetten etkilenmez ve yemeği bozmaz. Ancak yine çelik tencereler gibi çizilmemesine özen göstermelisiniz. Bu nedenle bu tencerede yemek yaparken tahta kaşık kullanmanızda fayda var. Alüminyum tencere kullanmayı tercih edenler ise bu tencerelerin içinde yemek bırakmamalı. Çünkü yemek uzun süre alüminyum ile temas halinde kalacağı için bir etkileşim söz konusu olabilir. Seramik tencerelere geldiğimizde ise bu tencerenin malzemesi cam ve toprak olduğu için sağlık açısından bir problem teşkil etmiyor. Bulaşık makinasında kolayca yıkanabiliyor. Yine dikkat edilmesi gereken bir nokta, çizilmemesi için tahta kaşık ile birlikte kullanılmasında fayda var.

 • Mutfağınızda güvenle kullanabileceğiniz Korkmaz, Schafer, Tefal, Emsan, Hisar gibi markalara ait tencere çeşitlerine göz atabilir ve Cimri.com un karşılaştırmalı fiyat avantajıyla en uygun fiyata satın alabilirsiniz.