SPOT VE SPOT IŞIKLARI NEDİR?

Spot ışıkları adeta deyim haline gelmiş bir sözcük. ‘’Spot ışıkları altında parlamak, ünlü olmak.’’ gibi deyimler sıkça kullandığımız kelimelerdir. Pek çok farklı ışık çeşidi vardır. En doğalı güneş, ay gibi doğanın kendisini yansıttığı ve renklerle harmanlanınca türlü şekillere bürünen ışıklardır. Pek çok insan yapımı ışık aleti de doğadan hareketle şekillendirilmiştir. Bu ışıklar ise gösteri amaçlı, konserlerde, programlarda dikkati çekmek, ilgiyi onlara odaklamak için kullanılır. Bu kelime, zaman içinde ışığı, yıldızları, ünlüleri, dikkat çekme, ilgi odağı kişi olma kavramlarıyla eşdeğer çağrışımlar yapan bir kelime halini almıştır. Bu ışıklar, evlerde, mağaza vitrinlerinde, ofislerde de kullanılır.

Bu ürünlerin kullanım alanları ve çeşitleri nelerdir?

Bu model ışıklar, pek çok alanda kullanılmaktadır. Konserlerde, stüdyolarda, klip çekimlerinde, canlı yayınlarda, hatta öyle ki spot ışıklı ayna, makyaj masası gibi ürünler dahi mevcuttur. Bu model üretilen ışıklar, dünyanın her yerinde olmazsa olmaz bir ürün haline gelmiştir. Spot kelimesi adeta eşittir ışık, algısı yaratıyor diyebiliriz. Pek çok ürün çeşidi vardır. Gömülü lamba, ayaklı lamba, mandallı lamba gibi çeşitleri mevcuttur. Mandallı lambaları rafların, dolapların kenarlarına mandallayabilirsiniz. Bu ışıkların bazıları, 360 derece dönebilir, bazıları ise sabit yapıdadır. Brillant, Phllips, Phillips Avent, Osram, Trio, Metsan, Diall marka ürünleri, en uygun fiyat garantisi ile cimri.com sitesinden satın alabilirsiniz.

Bu lambaların tercih edilme nedenleri nelerdir?

Bu ışıkların bir diğer tercih sebebi de düşük watt'lı olmalarıdır. Bu ürünün değişimi de çok kolaydır ve hemen herkes kolayca bunları değiştirebilir. Bu ürünlerin led ve türlü çeşitleri vardır. Led lambaları fazla sıcakta çalıştırmak, kullanım süresini kısaltabilir. Bununla birlikte lamba montajını, gömülü şekilde takılacak ise, elektrik ve aydınlatma tesisatı döşeyebilen ustalar kolayca yapabilir. Ayaklı lambalar ise, istenilen yerlere konumlandırılabilir. Spot lamba tamiri, lambadaki soruna bağlı olarak uzmanlık gerektirmeden de yapılabilir. Bu ışıkları, içindeki ampuller patlamış ise ampulünü değiştirerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak elektrik tesisatından kaynaklı bir arıza söz konusu ise uzman kişilerden destek almak faydalı olacaktır.