İnşaatlardan evlere birçok kullanım alanı olan silikon kolay uygulanabilmesi, kaliteli yapısı ile çok iyi bir yalıtım ve yapıştırma malzemesidir. Siz de ihtiyacınız olan silikon çeşitlerini Bison, Sista, Ceresit, Kalekim gibi markaların farkıyla en ucuz fiyatlarla Cimri’de bulabilirsiniz.

Silikon Nedir?

Su sızdırmasını önlemek ya da elektrik yalıtımını sağlamak amacıyla kullanılan silisyum ve oksijen barındıran bir polimerdir. Sıcak ve soğuk olarak iki tipi bulunan, kendi özel tabancasına takılarak kullanılan, kapatma ve yapıştırma malzemesidir.

Son derece dayanıklı malzemeden üretilen ve ısı ya da su etkisiyle bozulmayan silikonlar sanayide, inşaatlarda birçok bölgede kullanılır. Evsel kullanımda ise pencere, kapı, duşa kabin gibi su yalıtımı gereken her noktada büyük yardımcıdır. Beyaz ya da şeffaf olarak üretilen silikonlar farklı markalar tarafından renkli çeşitleriyle de piyasaya sunulmuştur.

Silikon Çeşitleri Nelerdir?

Şeffaf tüp silikon; suyun geçirgenliğini önlemek amacıyla lavabolarda, duşa kabin ve küvetlerde, mutfak tezgâhlarında kullanılır. Beyaz silikon; özellikle ıslak zemin dediğimiz banyo zeminlerinde, derz kenarlarında tercih edilir. Akvaryum silikon; akvaryum camlarını yapıştıran, içerde su ve balıkların oluşturduğu kimyasallara dayanıklı silikon çeşididir. Köpük poliüretan; son zamanlarda tercih edilen, köpük şeklindeki yapısıyla kullanımı kolay ve küçük olan yapıştırıcıdır.

Kullanırken dikkatli olunması gereken silikonlar cam takı ve işçiliği ile uğraşanların da büyük yardımcılarıdır. Kullanım esnasında cilde temas etmemesine ve çıkan hafif kokunun solunmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Özellikle uzun yıllar kullanılan mutfak lavabolarının kenarları, duşa kabin çevreleri zamanla renk değişimi ve kir birikimi ile eski temiz, beyaz görüntüsünden uzaklaşır. Bu sorunu kaliteli bir silikon ve silikon tabancası ile kolayca çözebilirsiniz. Bir ustaya gerek olmadan kolayca uygulayacağınız silikonu, silikon çekme aparatıyla düzeltebilirsiniz. Silikon çekme aparatı; silikon sıkıldıktan sonra kötü görünümü ortadan kaldırmak ve silikonun sıkılan yerin iyice içine yerleşmesi amacıyla kullanılan küçük bir aparattır. Silikonun fazlalığını alarak güzel ve temiz bir görüntü sağlar.

Aşınmış, eskimiş silikonları ilk günkü haline getirmek, sızdırma yapan pencere pervazlarını sağlam bir yapıya kavuşturmak için bir silikon ile silikon tabancası yeterli olmaktadır. Cimri’de bulabileceğiniz kaliteli markalara ait en ucuz silikonlar ile bütün işlemlerinizi kolay ve çabuk bir şekilde halledebilirsiniz.