Doğalgazın hayatımıza girmesiyle; ısınma ve sıcak su sağlamak için kullanılan tesisatlar değişmeye başlamıştır. Kombiler doğalgazın yaygınlaşması ile hayatımızda önemli bir yere gelmiştir. Kombi ile ısınan evlerde farklı malzemelerden üretilen radyatörler kullanılmaya başlanmıştır. Radyatörlerin kendine özgü aksesuarları ve tesisat sistemleri ile kaliteli ve ucuz ısınma kolay hale gelmiştir. Radyatörler birçok farklı parçalardan ve aksesuarlardan oluşur. Bu aksesuarlardan olan köşe rekoru, valfi, vana çeşitleri; radyatör sistemleri için en gerekli parçalardır. Radyatörün en gerekli aksesuarından biri olan arkalık; ısının duvardan kaçmasını engelleyerek, tekrar odaya yayılmasında büyük yardımcıdır. Enerji kaybını önlemesiyle büyük tasarruf sağlar. Bunun yanı sıra petek arkasında kalan duvarın ısı sebebiyle yıpranması, boyasının dökülmesi gibi sorunları da ortadan kaldırır. Siz de eviniz veya işyerinizde bulunan radyatör için aksesuar bakıyorsanız; en ucuz alışverişin adresi Cimri.com’da E.C.A, İzocam, Adell gibi dünyaca ünlü markalara ait bütün çeşitleri bulabilirsiniz.

Radyatör Aksesuarları Nedir?

Doğalgazın enerji kaynağı olarak kullanıldığı sıcak su ile ısıtılan evlerde sıcak suyun içinde dolandığı ve ısı yaydığı panellere radyatör denir. Radyatörlerin ısınma sistemine bağlanması için kullanılan gerekli parçalara ve yan ekipmanlarına ise; radyatör aksesuarları ismi verilir.

Radyatör Aksesuarları Çeşitleri Nelerdir?

Radyatörlerin bağlantılarında, kullanımında, kontrolünde birçok aksesuar çeşidi mevcuttur. Radyatör arkalığı; bir tarafında ısıyı yansıtma görevi gören alüminyum folyo kaplı olan, cam yününden yapılmış dayanıklı levhalardır. İstenen radyatör peteğinin arkasına yerleştirilebilir. Böylece ısı kayıplarını büyük oranda azaltır. Üzerindeki folyo ısıyı tekrar içeri yansıtarak büyük tasarruf sağlar.

Radyatör bağlantı aksesuarları ise sağlam parçalardır ve uzun ömürlü yapıları ile kombilere ve merkezi sistem ısınmalara uygun yapıdadır. Radyatör vanası; radyatörlerin fazla çalışmasını önler ve istenen ısıda çalıştırma imkânı verir. Bu vanaların kendi içinde ayrılan tipleri vardır. Düz radyatör vanası, köşe dönüş radyatör vanası öne çıkan çeşitlerdir. Son yıllarda termostatik radyatör vana çeşitleri tesisatçıların önerdikleri aksesuarlar olarak ilk sıraya yerleşmiştir. Radyatör bağlantısında köşe dönüşlerinde kullanılmak için sağlam malzemeden üretilen aksesuarlara; radyatör köşe rekoru denir. Sağlıklı ve verimli bir radyatör bağlantısı için olmazsa olmaz parçalardandır.