Marka
Dior
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Kadınların vazgeçilmezi şüphesiz; makyaj malzemeleridir. Ruj, maskara, far, fondöten gibi birçok makyaj malzemesinin içinde pudranın ayrı bir yeri vardır. Siz de Flormar, Golden Rose, Note, Clinique gibi kaliteli markalara ait pudra çeşitlerini en ucuz fiyatlarla Cimri.com’da bulabilirsiniz.

Pudra Nedir?

Cildi pürüzsüz göstermek amacıyla kullanılan, kırışıklıkları ve ciltteki kusurları gizlemek gibi faydaları bulunan fakat asıl amacı makyajı yüze sabitleme olan, hoş kokulu bir makyaj malzemesidir. Eski dönemlerde kadınlar yüzlerini beyazlatmak amacıyla pirinç unu kullansalar da, günümüzde artık amaç ne yüzü beyazlatmaktır ne de pirinç unu kullanılır.

Yüze makyaj sırasında uygulanan çeşitli ürünler vardır. Bunlar; nemlendirici, kapatıcı ve fondötendir. Pudra; bu ürünlerin ciltteki kalıcılığını arttırır. Cilt yağlı ise, pudra kullanımıyla cildin parlaması önlenebilir. Pudra; tam bir makyajın olmazsa olmazıdır.

Pudra Çeşitleri Nelerdir?

Pudra çeşit bakımından ikiye ayrılır. Toz pudra; cildi parlak ve daha aydınlık göstermek için idealdir ancak toz olduğu için kullanımı zordur. Toz olduğu için uçucu yapısıyla kıyafetlere bulaşabilir. Alırken, cilt ile aynı renk olmasına dikkat edilmelidir. Fondöten aşamasından sonra sünger yardımıyla vuruşlar şeklinde uygulanır. Ciltte kalın bir tabaka şeklinde uygulamaktan kaçınılmalıdır, doğal bir görüntü her zaman iyi sonuç verir. Kompakt pudra; cilde kadifemsi bir görüntü veren bu çeşit, kullanımı kolay olması sebebiyle daha çok tercih edilir. Dezavantajı, kısa sürede tüketilmesi gerekmesidir. Fondöten kullanmadan da kullanılabilir. Sünger yardımıyla, vuruşlar halinde değil, direk sürülerek uygulanabilir. Veya pudra fırçasıyla, fırçadaki fazlalık alındıktan sonra hızlı hareketlerle uygulanır.

Pudra Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pudra alırken üç ana detaya dikkat etmelisiniz. Bunlardan ilki; pudranın cilt tipinize uygun olup olmamasıdır. Cilt tipine uygun olmayan bir pudra, uygulama esnasında ve sonrasında olumsuz etkilere yol açabilir. Bu yüzden cilt tipiyle uyumlu bir pudra seçilmelidir. İkinci detay; pudranın cilt rengiyle uyumlu olup olmamasıdır. Pudranın cilt renginizle uyumlu olup olmadığını bileğinize sürerek anlayabilirsiniz. Bir süre sonra nereye sürdüğünüzü bulamıyorsanız, o renk sizin için doğru bir renk demektir. Üçüncü detay; pudranın kullanım süresine dikkat etmektir. Sık makyaj yapan biri değilseniz kısa zamanda kullanım süresi geçecek bir pudra yerine, daha uzun ömürlü bir pudra seçmelisiniz.