• Elektrikli el aletleri kategorisinde bulunan planyalar, yüzeyleri, köşeleri planyalama işleminde ve oluk açma işlemlerinde kullanılmaktadır. Kesici bıçakların yardımı ile parçalardan talaşları kopararak rendeleme işlemini yapan makinelere planya adı verilir. Günümüzde ağaç işleri atölyelerinde, şerit testere makinelerinden sonra en önemli ikinci işlem makinesi planyalardır. Cimri’de siz de Bosch, Makita, Scheppach, Dewalt ve Einhell gibi onlarca markanın birbirinden farklı ve işlerinize en uygun planya modellerine, en ucuz fiyat karşılaştırmaları ile ulaşabilirsiniz.

  • Planya Makineleri Nasıl Çalışır?

    Ağaç, sunta, kalas gibi malzemelerin kesiminde ve düzleştirilmesinde kullanılan planyalar, dikkatli kullanılması gerekilen aletlerin başında gelir. Planya makineleri iki ana kısımdan oluşur. Bu parçalardan ilki planyalanan parçanın enlendiği testere bölümü diğeri de parçanın planyalandığı yerdir. Planya makineleri çalıştırılmadan önce, tezgâhın altında bulunan ayar kolundan, kesilecek malzemenin kalınlığından fazla olacak şekilde yükseklik ayarı mutlaka yapılmalıdır. Planya makinesini çalıştırdıktan sonra, uygulanacak parçayı tezgâha sabitleyerek planya ileriye doğru ittirilir. Planya kullanırken, parçanın lifli kısmının size dönük olması önemlidir. Aksi takdirde, parça kopmaları ya da parçada oyuklar meydana gelebilmektedir. Planya makinesi kullanılırken, her planlayama işlemi öncesinde tezgâh yüzeyi mutlaka temizlenmeli ve aralıklarla makine durdurularak talaş haznesinin boşaltımı sağlanmalıdır. Diğer elektrikli el aletlerinde de olduğu gibi, planya makinesinin kullanımı sırasında da iş güvenliğinizi sağlamalı; gözlük, eldiven gibi gerekli araç ve gereçleri kullanmalısınız.

  • Planya Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

    El aletleri hem günlük hayatınızda hem de sanayide sıklıkla kullanılan makinelerdir. Kullanacağınız makinelerin karmaşık yapılı aynı zamanda da tehlikeli makineler olduğunu öncelikle unutmamanız gerekmektedir. Planya kullanımında da sağlığınızı ve güvenliğinizi korumak için de belli başlı noktalara dikkat etmelisiniz. Öncelikle uygun göz koruyucularına veya yüz siperlerine kullanmadan önce sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Planya işleminde kullanılan bıçaklar aynı ağırlıkta olmalı ve aynı yükseklikte ayarlanmalıdır. Bıçak kilitleyici vidaların sıkı olduğunu kullanmadan önce mutlaka kontrol etmeli, gevşek gördüğünüz vidaları iyice sıkılaştırmalısınız. Planya kullanılmadan önce, çalışılacak yüzeyde çivi, vida ya da zımba gibi yabancı maddelerin olmadığına emin olmalı, kullanırken de iki eliniz ile birlikte kullanmalısınız.

    Planya kullanımında çalışılan bölgeden kablonun geçmediğine emin olduktan sonra işleminizi yapabilirsiniz. Planya işleminizi bitirdikten sonra da, planya makinenizi kapandığından emin olmalı, yere koymadan önce de bıçakların da tam olarak durmasını beklemelisiniz. En uygun planya makinelerine siz de Cimri’de, en ucuz model seçenekleri ile kolayca erişebilirsiniz.