Günümüz modern hayatının en çok tercih edilen ve en etkili sporlarından olan pilates spor merkezlerinde yapıldığı kadar sıklıkla evlerde de yapılmaktadır. Pilates sporu nerede yapılırsa yapılsın gereken olmazsa olmaz olan ürün pilates minderidir. Voit, Delta, Reebok, Cosfer, Busso, Spor724 vb. onlarca markanın ürettiği pilates minderi çeşitlerini

en ucuz fiyat seçenekleri

ile Cimri.com’da bulabilirsiniz.

Pilates Minderi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kullanılan malzemenin hijyenik, bakteri üretmeyen ve koku yapmayan malzemeler olması çok önemlidir. Ürünün kolay temizlenebilir olması, kir ve leke tutmaması da önemli bir özelliktir. Katlanabilir, taşınabilir olması, az yer kaplaması, saplarının kolay taşımaya izin vermesi veya ekstra bir taşıma çantası olması satın alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerdendir.

Pilates minderi fiyatları da marka, model ve özelliğine göre değişkenlik göstermektedir.

İdeal Pilates Minderinde Hangi Özelliklerin Olması Gerekir?

İdeal bir spor için ideal spor malzemeleri şarttır. İdeal bir pilatesin olmazsa olmazı olan pilates minderinde ise olması gereken temel özellikler şunlardır:

Kaymayan doku: Ürünün zemin üzerinde kaymaması önemlidir. Bazı pilates hareketlerinin güvenli yapılabilmesi için pilates minderinin yüzeye koyulduğunda sabit durduğundan emin olunması gerekir. Ayrıca pilates sırasında bazı hareketler el ve ayakları terletebilir. Bu terleme esnasında minderin üst yüzeyine değen el ve ayakların da kaymaması önemlidir.

Minderin Kalınlığı: Pilates minderleri sıkıştırılmış köpükten ya da kauçuk malzemeden imal edilirler. Minder kalınlığı en az 1,25 cm olmalıdır. Daha ince olduğunda arzu edilen yastıklama fonksiyonunu yerine getiremeyecektir. Pilates minderinin kalınlığı omurga sağlığı için çok önemlidir.

Pilates minderi ebatı: Minder ebatları vücüt ölçülerine uygun olmalıdır. Çok küçük bir mat el ve ayakların pilates sırasında dışarıda kalmasını sağlayıp sporun istenilen verimi vermemesine yol açacaktır.

Mat ebatları genellikle uzunluk olarak 180 - 220 cm, genişlik olarak 55 - 100 cm arasında değişkenlik gösterir. Kullanılan mat eğer doğrudan parke gibi sert bir zeminde kullanılacaksa biraz daha dolgulu ve yastıklama özelliğine sahip malzemeden olmasında yarar vardır. Eğer halı üzerinde kullanılacaksa daha ince olmasında sakınca yoktur.