Küçük ev işlerinde en çok kullanılan ürün olarak karşımıza çıkan pense; sıkma, kesme, germe, bükme vb. gibi pek çok işlemde kullanılır. Ağız kısmı metal ve tırtıklı bir yapıya sahip; tutma kısmı ise iletken olmayan, sağlam ve kolay tutuş sağlayan yapıda üretilmiş kullanışlı el aletleri çeşitlerinden birisidir.

İzeltaş, Stanley ve Knipex gibi kullanışlı ve birbirinden kaliteli pek çok çeşitleri en uygun fiyat sıralamaları ile Cimri.com ’da bulabilirsiniz!

Pense Ne İşe Yarar?

Birçok alanda kullanılan bu el aletleri oldukça kullanışlı ve pek çok amaca hizmet eden bir üründür. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi temel olarak el ile tutulamayacak kadar küçük objeleri sıkma, germe, kesme, kablo sıyırma, çekme ve şekil verme gibi pek çok işe yaramaktadır ve genel yapı itibari ile kıskaca ya da maşaya benzetmek mümkündür. İki sapı avuç içi ile kavranır ve objeyi tutmak için bu saplara basınç uygulamak gerekir. Uygulanan basınç kadar nesneyi kavrayabilirsiniz. Çenenin arasında bulunan tırtıklar sayesinde tuttuğunuz objenin kaymamasını sağlanır. Bu el aletlerinin tutma kısımları ise tamamen izole edilmiş ve elektrikçilerin rahatça kullanabileceği hale getirilmiştir. Pek çok alana hizmet eden bu ürünlerin kullanım alanlarına yönelik çeşitleri bulunmaktadır.

Pense Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım alanlarına göre pek çok çeşidi olan bu el aletleri temel olarak aynı yapıdalardır ve genelde ağız kısımlarının değişkenlik göstermesiyle şekillenirler. Bu çeşitler;

Karga burun: bir tür pense olmasına karşın ağız kısmının daha uzun ve ince olması sayesinde klasik pensenin giremediği alanlara girebilir.

Fort pense: tutma ve sıkma işleminde kullanılan bir çeşittir.

Ayarlı pense: güçlü bir şekilde objeleri tutma ve sıka işlemlerinde kullanılan el aletlerindendir. Diğer çeşitlere kıyasla görünüş olarak biraz farklıdır. Kilit sistemi bulunmaktadır ve bu sistem sayesinde tutulan objeyi kitlendiği taktirde aynı basınçla tutmaya devam edecektir.

Yankeski: genelde elektrikçilerin kullandığı kabloları kesme ve sıyırma işlemlerde kullanılan bir çeşittir.

Kerpeten: genel olarak inşaat ustalarının kullandığı, ağız kısmı kesici olan; kesme, bükme gibi işlemlerde kullanılan çeşittir.

Birbirinden kaliteli çeşitleri en uygun fiyat sıralamaları ile Cimri.com ’da bulabilir ve hemen sahip olabilirsiniz!

AYARLI PENSE NEDİR?

Bu modelde üretilmiş penseler, her evde bulunması gereken çok kullanışlı bir tamir aletidir. Kullanımı kolay ve basittir. Bu pense, tamircilerin de vazgeçilmez el aletlerinden birisidir. Vida ve somunlar genellikle bu el aleti ile gevşetilir veya sıkılır. Evlerde ve iş yerlerinde kullanılan pek çok üründe bu modelde üretilmiş penseleri kullanabiliriz. Örneğin; su tesisatında, doğal gaz kombilerinde veya mobilyalarda. Ayrıca otomobil veya bisiklet gibi ulaşım araçlarının tamir edilmesi sırasında da sıklıkla kullanılır.

Ayarlanabilir Pense Nasıl Kullanılır?

Bu penseyi, elle sıkamadığımız vida veya civataları daha sağlam sıkılaştırmak için kullanılır. Bu penseler yapı olarak makasa benzer. Ayarlı pense teknik olarak iki adet kol ve çene adı verilen bölümden oluşur. Bu model pensenin kollarına bir veya gerektiğinde iki elle basınç uygulanır ve vida çeneyle kavranarak kullanılır. Çene içlerinde vida veya civataları daha iyi kavramak için tırtıklı bir yapı vardır. Bu tırtıklı yapı sayesinde pensenin civataları daha sağlam ve güvenli bir şekilde kavrar. Çenenin içinde keskin bir bölüm de vardır. Bu keskin bölüm sayesinde kesme işlemi yapılır.

Ayarlı Pense Çeşitleri Nelerdir?

Bu Penseler kullanım şekline göre çeşitli ölçülerde be boyutlarda üretilir. Boyutu 10 cm. veya 30 cm hatta daha büyük veya küçük olabilir. Civata veya vidaların bulunduğu yer bazen çok dar bazen de çok geniştir. Dar yerlerde küçük boyutlu geniş yerlerde ise büyük boyutlu ayarlı penseler kullanılır. Bu penselerin bazıları ince ve uzun çenelerden bazıları ise kısa ve kalın çenelerden oluşur. İnce çeneler daha çok bükme ve kesme işlerinde tercih edilir. Kalın çeneler ise sıkma işleminde daha faydalıdır. Sıkılacak civataların boyutuna göre ayarlı penselerin boyutları ve özellikleri değişmektedir. Civataların veya vidaların numaraları vardır ve bu numaralar civataların boyutunu gösterir. Örneğin 5.5 mm. civata için farklı bir ayarlı pense kullanılır. Fakat aynı ayarlı pense ile 145 mm. somun sıkılaştırılamaz veya gevşetilemez. Bazı penselerin kollarına plastik kaplama yapılır. Penselerin özelliğine göre fiyatları da değişiklik gösterir.

Ayarlanabilir pense fiyatları ne kadardır?

Eclipse, İzeltaş, Troy, Stanley, Altaş, Elta, Knipex marka penseler, cimri.com sitesinde en uygun fiyat garantisi ile satılmaktadır.

Knipex, İzeltaş, Orbits, Troy, Stanley, Elta, VIP-TEC, Mac Allister markalı kombine penseleri en uygun fiyat garantisi ile cimri.com sitesinde bulabilir, fiyat karşılaştırması yapabilirisiniz.

Parçaları elle sıkmak ve bükmek zor olduğunda penseler kullanılır. İki kollu bir sapı ve tırtıklı bir ağızı vardır. Tırtıklı olması, içindeki materyalin kaymasını engeller ve daha sıkı tutulmasını sağlar. Pense ağızının en ucunda keskin bir makas bölümü bulunur. Bu sayede, bükmenin yanında kesme işlemi de yapılabilir. Genellikle her evde bulunur. Elektrik, tamirat, testisat işleri ile profesyonel olarak ilgilenen ve bu alanda çalışan herkes genellikle bu ürünü kullanır. Ayrıca oto sanayilerinde de kullanılmaktadır. Aynı mantıkla çalışan, kerpeten, yan keski, segman pensesi, ayarlı pense, fort pense gibi ürünler de mevcuttur. Kombine penseler, standart penseden farklı olarak daha kalın materyallerin tutulup eğrilmesi işleminde kullanılır.

Kombine pensenin özellikleri nelerdir?

Son yıllarda, çok amaçlı kullanıma uygun penseler üretilmektedir. Bu pensenin özelliği, yassı ve yuvarlak bir tutma bölümüne sahip olmasıdır. Böylece hem yumuşak hem de sert materyalleri kesip bükebilir. Ayrıca, birçok kombine pense modeline, uzun bir ağız bulunduğundan daha kalın kabloları da kesebilirler. Bazı ustalar, bu ürünlerin işlevini artırmak için penseyi ısıtırlar. Bu penseler, zor işler için tercih edilmektedir, ancak kombine özellikleriyle kolay işlemleri de yapabilirler. Dayanıklı ve uzun süre kullanılabilen ürünlerdir. Ağızları adeta timsah ağzına benzer. Uzun bir çene ve içinde tırtıklar vardır. Yan keski denilen penseler, dar alanlarda kullanılmak için idealdir. Sapları bileşenli izole özelliktedir. Bu saplar, genellikle kayma özelliği olmayan malzemelerden üretilir. Bu sayede daha kolay çalışılabilir.

En ucuz kombine pense nereden satın alınır?

Ucuz bir pense satın almak istiyorsanız, cimri.com sitesinde, pense & kerpeten kategorisi altında bulunan, kombine pense sekmesine tıklayarak ürünleri listeleyebilir, fiyat karşılaştırması yapabilirsin. Cimri.com, aradığın ürünün satışını yapan online alışveriş sitelerini senin için tarayarak, en ucuz alternatifleri tek tıkla karşına getirecektir. Ayrıca, beğendiğin ürün profilinde yer alan fiyat alarmı özelliğini etkinleştirerek, indirim, fırsat ve kampanyalardan hemen haberdar olabilirsiniz.