Hemen her yerde kullanılan, işlevsel yapısıyla evlerimizden ve mutfaklarımızdan çıkmayan peçete; birçok desende üretilmesi sayesinde alıcılarına çok seçenek sunmaktadır. Selpak, Marathon, Komili, Carrefour gibi markalara ait peçete çeşitlerini en ucuz fiyatlarla Cimri’de bulabilirsiniz.

Peçete Nedir?

Yemek sırasında kıyafetleri koruma ve temizlik amacıyla üretilmiş, uzun yıllardır her medeniyette kullanılmış, genelde kare veya dikdörtgen şekilde üretilmiş işlevsel bir eşyadır. Peçete genelde kumaştan üretilse de selülozun kullanım alanının genişlemesiyle kâğıt peçete daha geniş bir kitle tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Kâğıt peçetenin hammaddesi; selülozdur. Lokantalardan evlere, yemekhanelerden, bürolara kadar birçok yerde kullanılır.

Peçete ebatları genelde 40*40 cm, 33*33 cm, 28*28 cm, 25*28 cm, 25*25 cm olmasına rağmen, farklı ebatlarda üretim yapan firmalar da vardır.

Peçete Çeşitleri Nelerdir?

Renklerine göre ikiye ayrılır. Klasik beyaz peçete ve renkli peçete olarak peçete çeşitleri vardır. Kalınlığına göre ise yine ikiye ayrılır. Kalın peçete; iki kattan üretilir. İnce peçete ise tek kattan üretilir.

Klasik beyaz peçete; hemen her yerde kullanılır. Sağlamlığı ve emici özelliğinin fazla olması sebebiyle peçetelik içerisine yerleştirilen klasik peçete; birçok lokantada, evde tercih edilir. Yere dökülen sıvıların, hemen kolayca silinmesi, el ağız temizliği gibi çabucak halledilecek işlerde çok büyük bir yardımcıdır. Lifli ve yumuşak dokuları sayesinde temizliğin kolayca yapılmasını sağlar. Kişisel kullanım için de uygundur. Dayanıklı ve kaliteli olması sebebiyle uzun ömürlüdür. Fiyat olarak oldukça ekonomiktir. İki kattan oluşan kalın beyaz lüks peçetenin paket adet içeriği 50 veya 75 adet olur. Tek kattan oluşan klasik peçete ise 100 adet veya 200 adet olan paketlerde piyasaya sunulur.

Renkli peçete; baskılı peçete olarak ta bilinir. Peçete koleksiyonculuğu yapan bir dönemin çocukları için hazine değerinde olan baskılı peçeteler, artık çok daha kolay ulaşılır durumdadır. Farklı peçete desenlerine ev sahipliği yapar. Misafirlere, davetlere ve gündelik kullanımlara renkli peçeteler zevkli baskılarıyla eşlik ederler. Özellikle son zamanlarda çocuklar için özel üretilmiş çizgi film karakterlerinin basıldığı özel seriler; doğum günleri, partiler gibi etkinliklerde sıkça kullanılmaktadır. Paket içeriği genelde 25 adet veya 50 adet olur.