Oto Buzdolabı

En Ucuz Oto Buzdolabı Fiyatları

68 ürün gösteriliyor.
Oto Buzdolabı fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Oto Buzdolabı modelleri ve Oto Buzdolabı fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Oto Buzdolabı kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Arçelik, Stanley, Black & Decker, Penguen, Andoutdoor. 68 adet Oto Buzdolabı fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Cimri'nin Seçimi
Pioneer DEH-X1950UB Oto Teyp
Pioneer DEH-X1950UB Oto Teyp
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da

Oto Buzdolabı

Oto buzdolabına sahip olmaktaki temel amaç yiyeceklerinizin bozulmalarını geciktirerek ömürlerini uzatmaktır. Yiyeceklerinizde bazı bakteri çeşitleri bulunmaktadır. Bu bakterilerin çoğalarak yiyeceklerinizin yapısını değiştirmelerinde sıcaklık faktörü çok önemli bir rol oynar. Ortamın sıcaklık değerleri düştükçe bakterilerinde etkinlikleri azalmaktadır. Alçak sıcaklıklar, yiyeceklerinizin çok daha uzun süre tazecik kalmalarını sağlamaktadır. Yiyeceklerinizi soğuk bir mekânda saklamanın arkasında yatan düşüncede budur. Örnek vermek gerekirse, arabada normal ortam sıcaklığında duran bir süt, bakteriler sebebiyle iki üç saat içerisinde hemen bozulabilir.

Fakat, sütün olan oto buzdolabında saklanıp sıcaklığın indirilmesi durumunda, en az bir iki hafta süre boyunca taze bir şekilde kalmasını sağlamaktadır. Çünkü buzdolabı içindeki düşük sıcaklık, sütün içindeki bakterilerin özelliklerini azaltmaktadır. Soğutma, günümüzde tüm yiyeceklerin muhafaza edilmesinde en yaygın kullanılan yöntemlerden biridir.

Yazın aylarında, yüzdüğümüz bir havuzdan çıkınca, güneşin sıcaklığının altında olmanıza rağmen bir serinlik hissederiz. Bu serinliğin sebebi, vücudunuzun yüzeyinde bulunan suyun buharlaşmasıdır. Hava kısmen su buharını taşırken, buharla beraber bir miktar ısıyı da yanında götürmektedir. Bu gerçekleşen olay, bir oto buzdolabının nasıl bir şekilde çalıştığını açıklamaya yardımcı olmaktadır, ama oto buzdolapları içerisinde su değil, soğumayı sağlayan bazı farklı gazlar kullanılır.

Soğutma işleminin dayanmış olduğu iki temel fizik yasası vardır. Birincisi genleşen gaz soğumaktadır ve yeterince soğuma işlemine maruz kalan bazı gazlar sıvılaşır. İkincisi ise farklı sıcaklıktaki iki nesne birbirine yaklaştırılırsa veya dokundurulursa sıcak olan soğumakta, soğuk olan ısınmaktadır. Bu iki farklı yasa, oto buzdolabı sisteminin nasıl soğuttuğunu açıklamaktadır. Oto buzdolabı, içerisinde dolaşmakta olan gazı önce sıvılaştırır, daha sonra ise sıvının ısısını soğurur. Bu sebeple de soğutmaktadır.

Oto Buzdolabı Modelleri

Oto buzdolabı modelleri çalışma stili olarak evlerdeki buzdolaplarına çok benzerlik gösterir. Özetle sıcak havayı dışarı soğuk havayı buzdolabının içine aktarır. Çok fazla soğuk olan kimyasal gazlar kompresör basıncı ile gerekli koşullara ulaştırılması sonucunda sıcaklığı düşerek çalışma işlemi tamamlanır. Bu uygulanan teknoloji klima gibi soğutucu tüm ünitelerde kullanılmaktadır. Özellikle uzun süre yol yapan yolcu otobüsleri, kamyonlar, tır ve karavanlar gibi araçlar da kullanımı çok yaygındır. Bu kullanılan ürünleri 30 dakika gibi bir süre içerisinde hızlı bir şekilde soğutmaya başlar. Eksi 20 derecelere kadar soğuma işlemi yapabilirler. Özellikle de çok çabuk bozulan ürünlerin taşınma işleminde önemli rol oynar. Günümüzde Ambulanslar için ilaçları muhafaza etmek için kullanılır yani kısaca görme sekte araç buzdolapları çok fazla alanda kullanılan soğutma ürünleridir.

Oto buzdolabı çeşitleri, bölümlerden oluşur. Sıkıştırıcı, buzdolabın arka kısmında bulunan ve ısıyı değiştiren dolambaçlı borular yüksek basınç alanı ve düşük basınç alanı olan bir boru büyütme valfi, oto buzdolabının içinde bulunan ve sıcaklığı değiştirmekte olan kıvrımlı borular, sıvı olarak buharlaşarak soğutmayı sağlayan gaz.

Mantıksal olarak kompresörlü oto buzdolabı ürünlerinden tek farkları soğutucu olarak gaz ve kompresör kullanılmamasıdır. Soğutucu olarak peltier adı verilen araç kullanılır. Peltier sayesinde elde edilen soğuk hava Kompresör yerine fan vasıtası ile alüminyum tabakalara aktarılır. Bu sebeple ortam ısısı düşürülür. Dış yapısındaki özel bölüm sayesinde ısı yalıtımı sağlanmaktadır. Performans olarak kompresör bulunduran buzdolaplarına göre daha az ve geç soğutma elde edilir. Hatta öyle ki donma noktasına inmesi fazlasıyla zordur. Mevcut ortam ısısının en fazla 20 derece altına inmesini sağlanır. Ortam sıcaklığı 50 derece gibi bir derecede ise bu cihazlarla sıcaklığı 30 dereceye kadar düşürmemizi sağlamak söz konusu olur. Bu sebeple soğutucu olarak değil, soğuğu muhafaza etme etkisine sahiptir.

Oto Buzdolabı Fiyatları

Oto buzdolabı fiyatları içerisinde barındırdığı özelliklerle değişiklik göstermektedir. Oto buzdolabı markaları çok farklı çeşit ve modele sahip olduğundan fiyatları istediğiniz özelliklere göre artıp, çıkmaktadır. Büyüklük, küçüklüğüne göre, enerji sınıfına göre, yalıtım malzemesine göre, iç hacmine göre ve daha birçok farklı özelliğe göre fiyatında değişiklik gösteren oto buzdolapları piyasada her bütçeye uygun bulunmaktadır. 

Günümüzde fazlası ile üretilen araç içi buzdolapları, aynı soğutucu maddeyi birden fazla kez kullanmaya olanak sağlayan farklı bir tür tazeleme döngüsüyle çalışmaktadır. Saf olan amonyak gazının soğutucu bir madde olarak kullanıldığı araç buzdolabı şu şekilde çalışır. Sıkıştırıcı amonyak gazını sıkıştırır, sıkışan amonyak gazı basınç sebebiyle ısı yayar. Araç buzdolabının arkasında bulunan ısı değiştirme bölümleri, sıcak amonyak gazının ısısını dışarıya salarlar. Yüksek basınçta sıkışmakta olan amonyak gazı yoğunluğu fazlasıyla artar ve sıvılaşır. Yüksek basınca maruz kalan amonyak genişletme valfine doğru itilir. Sıvı haldeki amonyak, düşük basınç ortamından geçer geçmez kaynar ve buharlaşır. Bu, araç buzdolabının içerisinin soğumasını sağlamaktadır. Soğuyan amonyak gazı sıkıştırıcı tarafından emilerek döngüyü devam ettirir.

Su, ayırıcı işleminde amonyak sudan ayrılır. Amonyak gazı yoğuşturucuya akar. Yoğuşturucu, metal kıvrımlardan ve soğutma kanallarından oluşmaktadır. Amonyak gazın ısısını açığa çıkarır ve sıvı amonyağa dönüşmesini sağlamaktadır. Sıvı amonyak, hidrojen gazı ile birleşerek buharlaşır ve araç buzdolabının içerisindeki alçak sıcaklığı oluşturur. Amonyak ve hidrojen gazları önce soğurucuya, sonra ise ayırıcıya akarlar. Ayırıcıda toplanmış olan su amonyak ve hidrojen gazları ile karışır. Amonyak, su ile bir çözelti oluşturur ve hidrojen gazının, buharlaştırıcıya akacak şekilde salar. Amonyak- su çözeltisi üreterek doğru akarak döngüyü devam ettirir.

Oto Buzdolabı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Öncelik olarak dayanıklı olan tüketim ürünlerini satın alırken dikkat edilen temel adımları dikkat edilmeliyiz. Daha sonra ise oto buzdolabına özgü konulara dikkat etmeliyiz. Ürün uzun süre kullanıldığında yedek parça ve servis sorunu yaşamamak amacı ile Türkiye’deki üreticinin de kurumsal bir firma olup olmadığına dikkat etmekte fayda var. Merdiven altı yerlerden herhangi bir ürünü almamakta fayda var. Herhangi bir sorun oluştuğunda gerek garanti koşulları gerek ise yedek parça temini açısında sıkıntı yaşatabilir. Yurt dışından gelmekte olan ürünlerin Türkiye’de bulunan satıcılarını zamanla değişebileceğinden dolayı, özellikle üründe sorun yaşlandığında garanti, yedek parça konularında muhatap bulmakta sorun yaşanabilir. Yedek parça ulaşımında çok uzun sürelere ihtiyaç duyulabilir. Çin gibi yerlerden gelen ithal edilen ürünlerde ise kalite sorunu olmasın nedeniyle son tercih olarak düşünülmelidir.

Büyük boy oto buzdolabı alırken elektrik tüketimine dikkat edilmeli. Elektrik tüketimi konusunda üzerinde yazan veya kataloğunda yazan değerleri karşılaştırmadan önce bazı bilgileri bilmenizde fayda var. Tüm buzdolabı modelleri soğuk ortamda az, sıcak ortamda çok çalışmaktadır. Etiket ya da kataloğunda verilen elektrik değerleri, ürünlerin kapılarının kapalı olduğunda elde edilen değerlerdir. Ancak gerçek hayatta ürünlerin kapılarının açılıp kapandığında elektrik tüketimi bunun neredeyse iki katını geçmektedir. Üstten kapaklı olan soğutucular %50 avantajlıdır. Normal bir kullanım sırasında, üstten kapaklı olan soğutucu, önden kapaklı soğutucuya nazaran kapak açma sıklığına bağlı olarak yaklaşık olarak %50 daha az elektrik tüketir. Önden kapaklı olan buzdolabının içerisindeki soğuk hava kapısı açıldıktan sonra dışarı aktığından dolayı kapısı kapandıktan sonra tekrar devreye girer ve içine giren sıcak havayı soğutmak zorunda bırakır.

Oto Buzdolabı Kullanım Alanları Nelerdir?

Çanta şeklinde oto buzdolapları, kutu şeklinde ya da kasa tipi oto buzdolapları yolculuklarda pratik bir biçimde kullanılabilir. Yol boyunca acıkmanız, susamanız ya da bir şeyler içmek istemiz halinde oto buzdolabı ile pratik bir çözüm elde edebilirsiniz. Oto buzdolaplarını piknikte de keyifle kullanabilirsiniz. Piknik için et, meze, salata ve içecekleri buzdolabınıza koyarak, hava ne kadar sıcak olursa olsun, bozulmadan uzun süre koruyabilirsiniz. Yazın farklı sahilleri gezmekten hoşlanıyorsanız yine oto buzdolabı ile içecek ve yiyeceklerinizi yanınızda taşıyabilirsiniz. Ülkemizde özellikle bayramlarda memlekete yapılan ziyaretlerden dönüşte memleket lezzetlerini eve taşıma isteği yaygındır. Araba buzdolapları bu amaçla kullanılabilir. En çok da bozulması kolay olan gıdalar için bu yöntem uzun yolda güvenle taşıma konforu sunacaktır.

Kompresörlü Oto Buzdolabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Kompresörlü araç buzdolapları evde kullandığınız buzdolaplarına çok benzerler. Sıcak havayı dışarı verip, soğuk havayı buzdolabının içine aktarır. Bu sayede koymuş olduğunuz yiyecek, içecekler 30 dakika içinde soğumuş olacaktır. Özelikle uzun yol yapan şoförlerin araçlarında bu oto buzdolabından görebilirsiniz. Bunun dışında mobil araçlarda da kullanımı yadırganmayacak derecede fazladır. Kompresörlü oto buzdolabından yüksek verim almak için yapmanız gerekenler; oto buzdolabını güneşi görmeyecek bir yerde muhafaza etmelisiniz , gereksiz kullanımlardan kaçınmalı, kapağını her zaman açmamalısınız , sık kullandığınız yiyecek ve içecekleri en üst rafta muhafaza etmelisiniz , sıvı ve akışkan ürünlerin yerleştirirken doğru seçimi yapmalısınız.

Termoelektrikli Araç Buzdolabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Kompresörlü oto buzdolabından tek farkı soğutucusundandır. Soğutucusu gaz ve kompresör yardımıyla içindeki havayı soğutur. Performans bakımından Kompresörlü oto buzdolabına göre daha az verim alırsınız. İçinde bulunduğunuz ortamın sıcaklığını korur da diyebiliriz. Bu oto buzdolabı için ortamın sıcaklığı 30 dereceyse oto buzdolabının içi 10 derecelerde seyir etmektedir. Termoelektrikli araç buzdolabı ürünlerinden yüksek verim alabilmek için yapmanız gerekenler kompresörlü oto buzdolabıyla neredeyse aynıdır.