Oto Ateşleme

En Ucuz Oto Ateşleme Fiyatları

997 ürün gösteriliyor.
Alt Kategoriler
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Oto Ateşleme Nedir?

Oto ateşleme araçları hareketlerini sağlayan güç sistemine verilen genel bir isimdir. Batarya, buji, ateşleme bobini, disribütör ve kablolar yardımıyla bu sistemin parçaları oluşmaktadır. Araçlarda bulunan hava ve yakıt karışımının yakılabilmesi için buji yardımıyla yüksek voltaj verilerek kıvılcım sağlar ve sistem bu şekilde ilerlemektedir. Kıvılcımlar ise verilen yüksek voltajla sağlandığı için bu noktada bujilerin yardımı çok büyüktür. Ateşlenmeyen hiçbir araç diğer parçalar çalışsa bile motor gücü çalışmadığı için harekete geçmemektedir. Aracınızdaki kontağı çevirdiğinizde marşa basmanız ile birlikte bobin üzerinden bir akım gelmektedir. Buraya gelen akım ise disribütöre iletilmektedir. disribütörlerin bujilere ilettiği bu akım sayesinde de kıvılcım oluşmaktadır. Aslında her parça bir diğer parçayı etkileyerek aracınızın çalışıp harekete geçmesini sağlamaktadır.

Oto Ateşleme Sistemini Harekete Geçiren Parçalar Nelerdir?

Oto ateşleme sistemini harekete geçiren en önemli parçalar batarya, ateşleme bobini, disribütör ( dağıtıcı ), kablolar ve buji parçalarıdır. Bütün bu parçalar birbirlerine entegreli biçimde çalıştığı için biri olmadan ateşleme olması imkansızdır ve aracınızın çalışmasını sağlayan en önemli parçalar arasında yer almaktadır.

Oto Ateşleme Sistemi Nasıl Çalışmaktadır?

Oto ateşleme sistemi için iki devreye ihtiyaç vardır. İlk devrenin en önemli görevi yüksek derecedeki voltajı sağlayacak olan ateşleme bobinine gerekli akımı vermektir. Son devrenin görevi ise gerekli akımı alarak kıvılcım meydana getirmesidir. Sonucunda ise yanma odasında bulunan hava ve yakıt birleşerek alev almaya başlamaktadır.

Oto Ateşleme Sisteminin Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Oto ateşleme sistemi rutin olarak yapılan periyodik bakımlarda gerçekleştirilmez. 40 bin kilometrelik kullanımdan sonra kontrol edilmelidir. Çıkan sonuca göre değişim gereksinimi doğuyorsa oto ateşleme sisteminin değişimi yapılmalıdır. Bu kontroller sırasında tüm kablolar da gözden geçirilmelidir. Ayrıca ihtiyaç halinde onunda değişimi yapılmalıdır.

Oto Ateşleme Sisteminin Arızası Nasıl Anlaşılır?

Ateşleme sistemlerinin arızası değişik nedenlere dayanabilmektedir. En önemli ve bilindik arıza motorun çalışmamasıdır. Parçalar arasındaki bağlantı temassızlık yapmış olabilir ya da kopmuş olabilmektedir. Buji kablolarının uçlarında kalıntı kalması nedeniyle arıza yapabilmektedir ve eğer arıza nedeni buysa temizlenmesi gerekmektedir. Kötü hava koşullarında su birikintilerinin üzerinden geçtiğiniz zaman araç stop edebilir ve ateşleme sistemine de zarar vermiş olabilir. Oto ateşleme sistemini harekete geçiren batarya, buji, disribütör, bobin ve kablolarda oluşan herhangi bir arıza nedeniylede sistemde arıza çıkabilmektedir. Ayrıca disribütör kapağı çatlamış ya da kırılmış ise oluşan kıvılcımı farklı yere ateşleyerek aracın çalışmasını engellemektedir.

Oto Ateşleme Ürünlerinin Fiyat Aralıkları Nedir?

Oto ateşleme ürünlerinin fiyat aralıkları markaya, modele ve ürün çeşidine göre farklılık göstermektedir. Buji ürünlerinin fiyat aralığı 10 - 400 TL fiyat aralığında yer almaktadır. Sizde ihtiyacınıza göre olan oto ateşleme ürünlerini sıralayabilir ve bütçenize en uygun fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Bunun yanı sıra fiyat alarmı butonu sayesinde seçtiğiniz oto ateşleme ürünlerinin fiyatları değiştiği an haberdar olabilirsiniz.