Oto Ateşleme

Oto Ateşleme Fiyatları

688 Ürün gösteriliyor.
Alt Kategoriler
Oto Ateşleme fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Oto Ateşleme modelleri ve Oto Ateşleme fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Oto Ateşleme kategorisinde en favori alt kategoriler şu şekilde: Buji. 688 adet Oto Ateşleme fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Cimri'nin Seçimi
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Oto Ateşleme

Eski zamanlarda insanların uzak mesafelere yolculuk etmesi hem büyük zaman aldığı hem de pahalı olduğu için insanların genellikle bütün hayatlarını doğdukları yerlerde geçirdiği görülür. Otomobil, uçak gibi ulaşım araçlarının icadıyla birlikte ise insanların uzak mesafelere ulaşımı çok daha kolaylaştığı için artık daha yayılmacı oldukları gözlemlenebilir. Özellikle otomobiller bugünlerde her insan tarafından kullanılır. Şahsi otomobiller ya da toplu taşıma araçları vasıtasıyla insanlar kilometrelerce uzaktaki bölgelere rahatlıkla seyahat edebilir. Otomobiller yüksek teknoloji ürünlerdir ve birçok farklı bileşenden oluşurlar. Bir otomobilin asli işlevini yerine getirmesi için motor, şanzıman, diferansiyel, aks gibi birçok temel parçanın sorunsuz çalışması gerekir. Bu parçalar hacmen ve kütlesel olarak büyük sayılabilecek parçalar olarak göze çarpar. Ancak otomobillerin içinde fazla göze batmayan, küçük ama otomobilin çalışması için oldukça kritik görevleri bulunan parçalar da bulunur. Şüphesiz bu küçük parçalardan en önemlilerinden birinin de buji olduğu göze çarpar. Bujiler, otomobillerin yanma odasına alından yakıt – hava karışımının yanması için kıvılcım oluşturur ve böylece otomobilin çalışmasını sağlar. Görevi çok basit olmasına rağmen otomobilin çalışması için çok kritik bir işleve sahiptir.

Oto Ateşleme Ürün Çeşitleri

Çok küçük ve tek işlevli bazı parçalar, büyük ve komplike teknolojilerle üretilmiş bir sürü ürünün çalışması için çok kritik görevlere sahip olabilir. Otomobiller için bu parça, bujilerdir. Bujiler arabaların çalışmasını sağlar. Bu sebeple bujisiz bir arabanın varlığından söz edilemez. Bujiler, ateşleme bobininden gelen 20000 – 30000 Volt gibi yüksek bir gerilimi, üzerindeki tırnaklar yardımıyla bir kıvılcıma dönüştürür ve bu kıvılcım yardımıyla yakıtın yanmasını ve arabanın çalışmasını sağlar. Bujiler benzinli veya LPG’li araçların çalışması için olmazsa olmaz parçalardır ve bu sebeple bu enerji kaynaklarıyla çalışan her araçta bulunur. Dizel araçlarda bu tip bujiler bulunmaz. Dizel araçlar havanın sıkıştırılması ve buji ısıtıcı veya kızdırma bujisi denilen parçalarla sıkışmış havanın patlatılmasıyla çalışır. Bujiler genel olarak porselen bir gövdeye sahip olur. Bujinin içn bölgelerinde ise elektrotlat bulunur. Buji ateşlemenin en uç kısmında ise buji tırnakları bulunur. Buji tırnaklarının yapısı, oluşan kıvılcımın kalitesini ve gücünü etkiler. Kıvılcımın güçlü olması ise yanmayı, motor performansını ve yakıt tasarrufunu iyileştirir. Bu sebeple buji tırnaklarının kalitesinin iyi olması, aracın çalışmasını pozitif yönde etkiler. Buji tırnaklarının ne kadar ince ve sivri olursa, kıvılcım kalitesi o oranda artar. Bujilerin tırnak sayısı da değişkenlik gösterir. 3 tırnaklı buji modelleri bulunduğu gibi 4 tırnak buji modellerine de rastlanabilir. Bujiler aynı zamanda sıcak buji ve soğuk buji olmak üzere de ikiye ayrılır. Burun porseleni kısa olan ve bu sebeple ortaya çıkan ısının temas yüzeyinin az olduğu, daha az ısınan buji tiplerine soğuk buji ismi verilir. Bunun tam tersine uzun burun porselenine sahip ve daha fazla ısınan bujilere ise sıcak buji ismi verilir. Bujilerin verimli bir şekilde çalışabilmesi için belirli şartların sağlanması gerekir ve bu şartlardan en önemlilerinden birinin ise sıcaklık olduğu göze çarpar. Bujiler genel olarak 450 – 900 C aralığında çalışır. Bu sıcaklık değerlerinin altında ve üstünde ise verimsiz bir çalışma ortaya çıkar. Kızdırma bujileri için ise bu değerin 700- 900 C civarında olduğu görülür.

Oto Ateşleme Ürün Fiyatları

Buji üretimi yapan pek çok marka bulunur. Bu da birbirinden farklı buji kaliteleriyle ve buji fiyatlarıyla karşılaşılabilmesine neden olur. Bujiler küçük boyutlu ve az işlevli parçalardır. Ama bu parçaların kalitesi çalışma kalitesine büyük etkide bulunur. Bujilerin içinde bulunan porselen gövde, elektrotlar ve buji tırnakları bujinin çalışma kalitesini büyük oranda etkiler. Aynı şekilde bu ürünlerin kalitesi, fiyatlar üzerinden de değişiklik yaratır. Özellikle elektrotların malzeme kalitesi ve buji tırnaklarının işçiliği fiyatları değiştirir. Elektrotlar, bujilerin kıvılcım gücünü çok büyük oranda etkiler. Elektrotların üretiminde kullanılan malzemeler bu yüzden büyük önem taşır. Daha kaliteli elektrotlara sahip bujiler, daha yüksek fiyatlarla satılır. Benzer şekilde buji tırnaklarının sayısı, inceliği, sivriliği gibi işçilik unsurları da ortaya çıkan kıvılcım gücüne etki eder. Bu sebeple daha yüksek standartlarda üretilen buji tırnaklarının bulunduğu bujilerin fiyatının daha yüksek olduğu göze çarpar. Eğer buji ürünlerini ve fiyatlarını incelemek isterseniz cimri.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Oto Ateşleme Ürünleri Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Benzin veya LPG ile çalışan motorlu taşıtların sorunsuz bir şekilde çalışması için ideal buji performansı gerekir. Otomobiller, içlerinde bulunan yakıtın yanmasıyla çalışır. Bu yanma kalitesi ne kadar iyi olursa, arabanın genel performansı ve yakıt tasarrufu da o oranda etkilenir. Bu sebeple de bujiler, küçük ama oldukça işlevli parçalar olarak göze çarpar. Şu anda buji üretimi yapan pek çok buji markaları ve bu sebeple de pek farklı kalitede bujiler bulunur. Bu sebeple de buji seçimi yaparken dikkatli olmak gerekir. Bujiler yüksek dayanıklılığa sahip olmalıdır. Bu sayede uzun süre sorunsuz çalışmaları sağlanabilir. Bujilerin gaz kaçağı veya akım kaçağı yapmaması gerekir. Aynı zamanda alınan bujinin boyutlarının kullanılacak yere uygun olması da önem taşır. Bujiler genellikle 12 mm veya 14 mm çapında üretilir. Buji alışverişi yapmadan önce aracınıza hangi ölçünün gerektiğini belirlemeniz ve alışverişi buna bağlı gerçekleştirmeniz gerekir.  Buji tırnaklarının da istenen özelliklere sahip olması büyük önem taşır. Buji satın alırken bütün teknik özelliklerini iyice araştırarak satın almanız oldukça faydalı olur.

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2022 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery