• Fotoğraf ve kamera kategorisinde bulunan objektif ve lensler; fotoğrafın yeterli aydınlık ve netlikte oluşmasını sağlayan mercek topluluğudur. Lensler, fotoğrafı çekmek için fotoğraf makinesinin gövdesinden sonraki en önemli aparatları yani mercekleri bulunduran parçalardır. Cimri’de Canon, Nikon, Sigma, Sony, Hoya gibi onlarca markanın içerisinden kameranıza en uygun lensleri bulabilir ve en ucuz fiyat karşılaştırmalarıyla sahip olabilirsiniz.

  • Doğru Lens Nasıl Seçilir?

    Lens seçimleri, kameranız için ve çekeceğiniz fotoğrafların güzelliği için oldukça önemlidir. Doğru lens seçiminde yapılması gereken ilk şey, öncelikle hangi odak uzaklığı ya da odak aralığındaki lense ihtiyacınız olduğunu belirlemektir. Bu doğrultuda lens seçmeden önce mutlaka ne fotoğrafı çekeceğinizi belirlemeli ve istediğiniz amaca yönelik lensleri seçmeniz gerekmektedir. Lens çeşidinizi belirlemeniz de seçimlerinizi etkileyecek önemli bir husustur. Çekeceğiniz fotoğraflarda hangi diyafram değerine ihtiyacınız olduğunu belirlemek yine lens seçimlerini etkileyen bir noktadır. Fotoğraf makinanızın APS-C sensör bulunduran kırpma faktörlü bir gövdeye sahipse, lens seçiminde bu kriterleri de düşünmeniz gerekmektedir. Bu doğrultuda seçeceğiniz lensin odak uzaklığı değişecek yani kırpma faktörü ile çarpılacaktır.

  • Lensler Nasıl Temizlenir?

    Lenslerde zamanla parmak izi ya da tozlardan biriken bir kirlenme olabilmektedir. Bu noktada lensleri temizlemek, zarar görmelerini engelleyecek en büyük etkendir. Lensinizi temizlemenin en iyi yolu ise lens temizleme mendili ve az miktarda lens temizleme solüsyonu kullanmaktır. Bu aşamada dikkat edilmesi gerekilen en önemli detay ise; içerisinde aşındırıcı veya çözücü bulunan hiçbir ürünü kullanmamanız gerekmektedir. Öncelikle yumuşak bir fırça yardımı ile toz ve kalıntıları dışarıya doğru temizleyip, ardından hava üfleyici bir pompa ile lens yüzeyinde kalan maddeleri lensin dışarısına atabilirsiniz. Sonrasında iki damla lens solüsyonunu mendilin üzerine damlatarak, lensinizi dairesel hareketlerle merkezden başlayarak silebilirsiniz. Böylece tüm parmak izlerinden ve lekelerden lensinizi arındırmış ve temizlemiş olacaksınız. Bu malzemeleri bulamazsanız ya da elinizde bulunmuyorsa, kuru ve iplik bırakmayan yumuşak bir parça kumaş ile lens temizliğini yapabilirsiniz. Siz de daha kaliteli ve güzel fotoğrafları yakalamak istiyorsanız, makinanıza en uygun lens modellerine Cimri.com’dan en ucuz fiyat seçenekleri ile ulaşabilirsiniz.