Onarma, tamir etme, işleme, düzeltme gibi işlemlerin yapılıp nesneleri sıkıştırıp istenildiği gibi tutturmaya yarayan bir alet türü olan mengeneler en çok demirci ve tornacı gibi iş kolları olmak üzere farklı birçok meslekte kullanılır.

Bu el aletlerindeki sıkıştırma işlemi herhangi bir motor aracılığıyla değil, bir vida sistemi yardımıyla yapılır. İzeltaş, Paftar, Proxxon, Stanley, Troy, Bessey ve Mutlusan gibi onlarca markanın farklı mengene modeline en ucuz şekilde sahip olmak Cimri.com ile çok kolay!

Mengene Çeşitleri Nelerdir?

İşleyiş itibariyle hepsi aynı olmakla beraber, birçok çeşidi vardır. Demirci, tornacı gibi metal ile uğraşanların kullanacakları parçayı tutturdukları modeller demirci mengenesidir. Bir diğer çeşit, marangozların ve mobilyacıların tutkalla yapıştırdıkları parçaları sıkıştırdıkları marangoz mengenesidir.

Bunlar dışında kumaş, pah, pimli, kambura, ayaklı modeller de diğer türler arasında sayılabilir.

Mengene Parçaları Nelerdir?

Tipik bir yapıda üç parça mevcut bulunur:

Gövde: Sabit olan parçadır. Üst kısmında bir vida yuvası ve sıkıştırılacak objeyi tutma görevini yerine getirmesi için sabit sıkıştırma yüzeyi bulunur.

Vidalı bölüm: Sabit olan gövde üzerinde bulunur. Sıkıştırılacak objeyi tutmaya yönelik, hareketli sıkıştırma aparatını hareket ettiren bir vidadan oluşur.

Sıkıştırma kolu: Vidayı döndürmeye yarar. Genellikle vidaya geçmeli olan kısımdır.

Sıkıştırma işlemi vidalı kısmın mengene kolu ile döndürülmesiyle yapılır. Vida her tam tur döndürüldüğünde vida, bir vida adımı kadar ilerler, tutturulan parçayı sıkıştırarak sabitleme işlemini gerçekleştirir. Vida kolunun uzunluğu önemlidir. Çünkü uzun bir vida kolu olması kolu çeviren kişinin gücü oranında daha kuvvetli bir sıkıştırma elde etmeye yarar. Sıkıştırdıktan sonra gevşememesi için, vida ile vida yuvası arasındaki sürtünme kuvvetinin büyüklüğü önemlidir.

Mengene Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mengene boşluğuna el, kol, baş gibi uzuvlar kesinlikle sokulmamalı, mümkünse iş eldivenleri kullanarak alet kullanılmalıdır. Mengene yapılacak işe göre uygun kapasitede seçilmeli ve kullanılmalıdır. Alet masaya veya tezgaha iyice sabitlenmeli, sıkma esnasında yerinden düşmeyeceğinden emin olunmalıdır. Fiyatlar tür, model ve özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.