Konum Seç

Konumunuzu Seçin
Bulunduğunuz konuma özel fiyat ve fırsatları görebilmek için konumunuzu seçin.

Adresinize ait sokak, cadde bilgilerini arayabilirsiniz.

0

Sepetim

51 Ürün Listeleniyor
En Popüler
En Düşük Fiyat
En Düşük Birim Fiyat
1/2Sonraki

Yumurta

Yumurta özellikle kuş cinsindeki dişilerin yavruyu korumak için ürettikleri sert kabuklu oval bir cisimdir. Yumurta denince akla gelen tek besin maddesi tavuk ve bıldırcın yumurtası olmasına rağmen birçok hayvanın yumurtası beslenmede kullanılır. Tavuk yumurtaları kahvaltıların özellikle de sporcuların olmazsa olmazı yüksek proteinli bir besin kaynağıdır. Ayrıca çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi için oldukça önemli olduğu için ailelerin çocuklarına sıkça yedirdiği bir gıda maddesidir. Yumurta kahvaltılarda haşlama, omlet ve çeşitli et ürünü tercihe göre peynirle beraber sahanda kızartılmış olarak tercih edilir. Bunun haricinde keklerin içinde böreklerin hamuru ve poğaçaların üzerinde renk ve lezzet vermesi için kullanılır.  

Yumurta Çeşitleri

Yumurta çeşitleri kolilenme adetlerine, boyutlarına, tavuk ya da bıldırcın yumurtası olup olmadığına göre, köy ya da organik olup olmadığına göre sınıflandırılır. 40 yumurta sepeti içeriğinde 40 yumurtanın bulunduğu kolidir ve 40 adet olarak satılır. Yumurta 30’lu içeriğinde aynı cins ve boyda 30 adet yumurtanın bulunduğu 30 adet olarak kolilenmiş yumurtadır. 6’lı yumurta daha çok bekar veya öğrencilerin tercih ettiği bir kolide aynı cinste ve boyda 6 adet yumurtanın bulunduğu yumurtadır. Yumurta organik öncelikle bu yumurtaların organik olduğuna dair sertifikası vardır. Aslında tamamen organik olarak beslenip hareket eden yani yürüyen tavukların yumurtasıdır. Bu tavuklar kesinlikle kimyasal ve GDO’lu ürünlerle beslenmediği için yumurtaları da doğal olur. Yumurta 2 numara bakanlık tarafından düzenlenen bir tebliğle artık yumurtaların özellikleri üzerine basılacaktır. 2 numaralı yumurtanın anlamı kümeste, özgür tavuktur. Bu sizin satın aldığınız yumurtanın hangi tavuktan üretildiğini belirtir. Yumurta 4 numara yumurtanın üzerine basılan 4 kodu ifade eder. 0 yumurtanın organik tavuk ürünü olduğunu, 1 serbest dolaşan tavuk ürünü yumurta olduğunu, 2 kümeste özgür tavuk, 3 ise kafes tavuğu yumurtası olduğunu bildirir. Yumurta 1 boy serbest dolaşan tavuktan üretilen yumurtadır. Köy yumurtası organik yumurtadan farklı olarak günümüzde köy tavuklarına GDO’lu yem veriliyor. Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına oranla daha faydalıdır. En az kalori ve en fazla vitamine sahip yumurta olduğu için diyette olanların yumurtadaki proteini karşılamak için kullandığı yumurtadır.

Yumurta Fiyatları

Yumurta fiyatlarını etkileyen birtakım özellikler vardır. Piyasada her bütçeye hitap eden yumurta arkaları mevcuttur. Yumurtalar çeşitli özelliklerine göre piyasaya sürülüp kullanıcıların beğenisine sunulur. Yumurta fiyatını ekleyen faktörlerin başında yumurtanın kaçlı olduğu, organik olup olmadığı, yumurtanın boyutu, tavuk yumurtası mı bıldırcın yumurtası mı olduğu gibi özellikler gelir. Bir yumurtanın organik olması onun tamamen doğal yollarla beslenen ve hareket halindeki sağlıklı bir tavuktan üretildiğini belirttiği için diğerlerine göre daha pahalı olur. Ayrıca sertifikalıdır. Siz de sayfamızda bulunan yumurtaları özellikleri ile beraber inceleyip fikir sahibi olabilirsiniz. Kendiniz için en sağlıklı ve ucuz yumurtanın hangi sitede olduğuna cimri.com üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Yumurta Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Günlük beslenmenin demirbaşlarından olan yumurta sağlık açısından önemli bir besin ve protein deposu olduğu için yumurta seçerken dikkat edilmesi gereken birtakım özellikler vardır. Öncelikle kırık, kirli, çatlak yumurta satın almayın. Açıkta satılan yumurtaları tercih etmeyin. Paketli ve üzerinde son kullanma tarihi yazan yumurtaları tercih edin. Yumurta 5 dereceden daha düşük 12 dereceden daha yüksek sıcaklıkta bozulacağı için aldığınız yumurtanın nerede saklandığına dikkat edin. Çünkü bozuk yumurta sadece alerjik sorunlara yol açmaz sindirim sisteminize de zarar verir. Yumurta gözenekli bir gıda maddesi olduğu için balık, temizlik maddesi gibi ürünlerin yanında satılan yumurtaları almayın. Kokuyu yumurtanın içine geçirebilir. Bu da sağlık açısından olumsuzdur.