Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslendikten sonra, ek besinlere geçiş yapabilirler. İlk 6 ay pratik bir şekilde anneden beslenen bebeğin artık midesine yeni ve değişik türde besinler alma vakti gelmiştir. Nasıl bir mama kaşığı tercih etmeliyim sorusu birçok annenin merak edip araştırdığı bir konudur.

Bebedor, Chicco, Nuk, Nuby, Tombik, Neavita, Philips Avent vb. onlarca markanın ürettiği mama kaşığı çeşitlerini en uygun seçenekleri ile Cimri.com’da bulabilirsiniz.

Mama Kaşığı Nasıl Olmalıdır?

Doğumundan itibaren annesinin memesinden veya biberonden emerek beslenme ihtiyacını karşılayan bebeğin ek gıda alıp farklı besinleri denemesine sıra geldiğinde anne babaların en çok dikkat etmesi gereken konuların başında nasıl bir mama kaşığı tercih etmeleri gerektiği gelir.

Bu dönemde bebeklerin ağızlarının etrafında alerjik reaksiyonlara yol açabilecek maddeler vardır. Örneğin metal kaşıklar bu tür reaksiyonları tetikleyebildikleri için uzmanlar metal kaşık kullanımını önermemektedirler. Bu durumda anne babaların aklına ilk gelen soru metal yerine plastik mama kaşığı mı kullanmalıyım olur. Genellikle ilk tercih edilen mama kaşığı çeşidi de bu olur. Kolay bulunabilirlikleri, renkli olmaları veya uygun fiyatlı olmaları gibi nedenler ebeveynlerin çoğu zaman araştırmadan bu tür kaşıklara yönelmelerine neden olur.

Ancak geri dönüştürülemeyen plastiklerden yapılan bu tür mama kaşıkları yerine uzmanların önerdiği doğal malzemelerden yapılmış olan modellerdir.

Mama kaşığı tavsiyesi olarak uzmanlar küçük boylarda tasarlanmış antialerjik bambu kaşıklarını önermektedirler. Bambu malzemesinden yapılmış kaşıklar doğal yapıları ile bebeğin sağlıklı bir şekilde beslenip büyümesine yardımcı olur. Bebek için mama kaşığı seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da hafif olması ve ergonomik olmasıdır. Mama kaşığı ne kadar hafif olursa, ayrıca ergonomik olarak ne kadar iyi tasarlanmışsa, yani bebek ne kadar rahat tutabilirse bebek o kadar çabuk kendi kendine yeme alışkanlığı kazanır.

Mama Yedirirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bebeği mama sandalyesine oturtarak beslemek hem anne heme bebeğin işini kolaylaştırır, hem de bunu daha keyifli bir aktiviteye dönüştürür.

Mama sandalyesinin altına bir örtü sermek, ayrıca bebeğe mama önlüğü takmak temiz ve hijyenik ortamda beslenmenin gerçekleşmesini sağlar.

Uzmanlar arada bebeğin kendi kendine yemek yemesi, kaşığını kendisi tutması için onu cesaretlendirmeyi önermektedirler. Bu davranış hem bebeğin motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olurken hem de bebeğin yemek konusunda bilinçlenmesine yardımcı olur.