Telefon ve telsiz kategorisinde bulunan lisanssız telsiz ve aksesuarları, elektromanyetik dalgalar yardımı ile ses bilgilerinin bir noktadan bir başka noktaya gönderilmesi işlemini sağlamaktadır. Cimri’de Motorola, Aselsan, Midland, Laxon ve Switel gibi markaların size en uygun lisanssız telsizlerine ulaşabilir ve en ucuz lisanssız telsizlere kolayca sahip olabilirsiniz.

Lisanssız Telsizler İle Haberleşme Nasıl Gerçekleşir?

Lisanssız telsiz ile haberleşme yapabilmek için aynı frekanslarda çalışabilen ve teknik özellikleri birbirinin aynısı olan en az iki cihaz gerekmektedir. Lisanssız telsizler ile haberleşme, verici konumundaki cihazdan çıkarak kablo veya anten vasıtası ile boşluğa yayılan elektromanyetik dalgaların alıcı durumdaki cihazın anteni ve kablosu yolu ile alıcı cihaza ulaşması şeklinde olmaktadır.

Lisanssız Telsiz Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lisanssız telsiz satın alırken dikkat edilmesi gerekilen önemli noktalar bulunmaktadır. Lisanssız telsiz tercihinizi yaparken öncelikle ne kadar bir mesafede kullanılacağına dikkat edilmesi gerekilmektedir. Bir diğer önemli nokta ise lisanssız telsizin kullanılacağı alanın ve kimler tarafından kullanılacağının belirlenmesidir. Bu gibi sorulara cevap vermeniz, lisanssız telsiz ya da ruhsatlı telsiz kullanımınızın da cevabını oluşturacaktır. Yakın mesafede kullanım talebiniz var ise, lisanssız telsizleri haberleşme amacı ile kullanabilirsiniz. Geniş alan ya da plaza içerisindeki katlarda görüşme ihtiyacınızı ise lisanssız telsizler karşılayamayacaktır. Aksi takdirde röle altyapısı sistemine entegre olamazsınız ve verimli bir kullanıma sahip olamazsınız.

Lisanssız Telsizlerin Kullanım Alanları Nerelerdir?

Lisanssız telsizler bulundukları ülkeler bazında izin verilen güçlere ve frekanslara gönderme yapabilmektedir. Lisanssız telsizler aynı zamanda amatör kullanıcıların kullandıkları ve kısa mesafeli ses haberleşmelerine yönelik erişimlere izin vermektedir. Lisanssız telsizlerin kullanımında herhangi bir ruhsat gerekmezken, T.C Telekomünikasyon Kurumunun yönetmeliğine uygun olarak belirli frekans hızında çalışan modeller şeklinde sınırlandırılmıştır.

Lisanssız telsizlerin görüşme mesafesi sadece telsizin çıkış gücü veya anteni ile sınırlandırılmamaktadır. Bunun yanı sıra lisanssız telsiz ile görüşme mesafelerini manyetik alanlar ya da yükseklik gibi etkenler de engellemektedir. Lisanssız telsizlerin genel olarak kullanım alanları 3 km’ye kadar çıkabilmektedir. Siz de kullanım alanınıza en uygun lisanssız telsiz modellerine Cimri.com’dan ulaşabilir ve en ucuz lisanssız telsizlere sahip olabilirsiniz.