Dekorasyonun en büyük tamamlayıcı ögelerinden biri aydınlatmalardır. Dekorasyonunuza yakışan aydınlatma çeşitlerinden istediğinizi belirledikten sonra seçeceğiniz ampuller de oldukça önem taşımaktadır. Ampul seçerken de dikkat etmesi gereken belli noktalar vardır. Örneğin, seçeceğiniz ampulün ortama uyacak çeşidini belirlemek için; rengine, yapısına, sağlamlığına ve tasarruflu olmasına dikkat etmeniz en önemli noktalardan birkaçıdır. Günümüzde pek çok renk seçeneği sunan ve en verimli şekilde çalışıp en az enerjiyi tüketen ampul olması sebebiyle en çok tercih edilen seçeneklerden biri LED aydınlatma çeşitleri olmuştur.

LED Aydınlatma Nedir?

LED: ışık yayan Diod anlamına gelen Light Emmiting Diode kelimesinin kısaltılmış halidir. Geçmişi 1920 yıllarına dayanaktadır ve günümüzde de halen gelişerek varlığını sürdürmektedir. Günümüzde enerjiyi en verimli şekilde kullanan, normal ampullere kıyasla 30-40 kat daha uzun ömürlü olan bir aydınlatma çeşididir ve normal ampullere nazaran çok daha az enerji harcarlar. Örneğin, normal bir 75’lik ampulden aldığınız verimi 15’lik bir LED ampulden alabilirsiniz. Bu büyük farkla enerji tasarruflu ampullerin de önüne geçmekte olan bu ampuller şu an ki teknolojiyle üretilmiş en başarılı enerji tasarruflu ampullerdir. Gün geçtikçe LED ampul kullanım alanları artmaktadır. Özellikle televizyonlarda, arabalarda, billboardlarda, dış aydınlatma ve ev aydınlatmalarında sıkça kullanılmaktadır.

LED Aydınlatma Faydaları Nelerdir?

Son teknoloji ile üretilen LED ampullerin birçok faydası bulunmaktadır. Bunlar:

Normal ampullere kıyasla %90 oranında enerji tasarrufu sağlaması,

Akkor lamba adı verilen normal ampullere kıyasla çok daha uzun ömürlü olması,

Her hava koşuluna uyum sağlayarak en verimli şekilde çalışabilmesi,

Işığı direkt olarak en iyi şekilde yayabilmesi,

Diğer tasarruflu ampuller gibi açtıktan birkaç saniye sonra yanmak yerine açtığınız an yanması,

Soğuk olması sayesinde çalışır haldeyken istediğiniz gibi dokunulabilmesi,

Fizikler darbelere karşı oldukça dayanıklı olması,

Düşük enerji tüketmesine rağmen çok yüksek parlaklık verebilmesi,

Birçok renk seçeneği bulunması sebebiyle geniş bir kullanım alanı sağlaması gibi pek çok faydaları bulunmaktadır.

Philips, Vestel, Awatar ve Klaus gibi kaliteli markaların faydaları saymakla bitmeyen birçok LED ampul çeşitlerini en uygun fiyatlarla Cimri’de bulabilirsiniz!

LED PROJEKTÖR NEDİR?

Projektör, bir çeşit aydınlatma gerecidir. Işıldak olarak da bilinir. Projektörlerin ilk kullanımı savaş yıllarına dayanır. 1. Ve 2. Dünya savaşında projektörler kullanılarak yapay ay ışığı üretip, askerlerin gece savaşma becerilerinin artması hedeflenmiştir. Projektörün savaş sırasında kullanılması ile gece saldırılarındaki başarı ve savunma oranında artış olmuştur.

Projektör modelleri nelerdir?

Led olan projektörler, daha az enerji harcarlar. Lambader projektörler, gece lambası olarak kullanılan projektörler ve el feneri olarak kullanılan projektörler vardır. Projektör, aynı zamanda bilgisayar üzerinden duvara veya projeksiyon perdesi üzerine yansıtma yapmaya yarayan makinelere de denmektedir. Bu tür makineler, şirket toplantı ve sunumlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Projektörlerin uzun süre kullanılabilmesi için neler yapılabilir?

Projektörlerin ömürleri 2000-3000 saat arasında olup, güç tarassufu veya düşük ışık modunda kullanarak bu ömrü uzatmak mümkündür. Düşük ışık modunda kullanılan projektörler, etrafa daha az ışık yayarlar, ancak fazla ışığın gerekmediği durumlarda bu modda kullanılabilir. Projeksiyonu mutlaka üzerindeki düğmeden kapatmalı, farklı bir yere taşımadan önce soğumasını beklemeliyiz. Bu soğuma görevini, projektör filtreleri gerçekleştirir. Bu nedenle, projektör filtrelerinin temizliğine de özen göstermeliyiz. Ayrıca, şarjlı projeksiyonları ihtiyacımız olmadığında kapalı konumda tutarsak, projektörümüzün ömrünü uzatmış oluruz. Sigara dumanı, toz, kir gibi ortamlar projektörün filtresine zarar vererek tıkanmasına neden olabilir. Tıkanan projektör filtresi nedeniyle, içindeki elektronik devrelerde arıza meydana gelebilir.

Projektörler, her modelde değişkenlik gösterebilen led projektör ampulleri ile aydınlatma işlevini gerçekleştirir. Projektör ampulü hasar gördüğünde değiştirilmesi, hasar çok büyük ve onarılması zor ise projektörü yenilemek gerekebilir. Einhell, Troy, Blooma, Wert marka led projektörler, cimri.com sitesinde en uygun fiyat garantisi ile satılmaktadır. Beğendiğiniz, satın almak istediğiniz ürünleri, cimri.com sitesi üzerinden takip edebilirsiniz. Ürünler üzerindeki ‘fiyat alarmları’ bölümünü etkinleştirdiğinizde ise, sistem otomatik olarak ürün fiyat düşüşleri, fırsatlar ve indirimler hakkında sizi bilgilendirecektir. Cimri.com sitesi, aynı zamanda, farklı marka ve model ürünler arasında karşılaştırma yapmanızı sağlar. Satın almak istediğiniz marka ve model belli ise, en uygun fiyatlı olarak satın alabileceğiniz e-ticaret sitesine cimri.com sitesinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Şerit Led Nedir?

Farklı mekânların aydınlatılmasında ve dekore edilmesinde kullanılan şerit ledler birçok değişik kullanım alanına sahiptir. Hem iç mekân hem dış mekân aydınlatılmasında tercih edilen bu işlevsel ve renkli ürünler yılbaşı süslemelerinde, bar, kafe, nöbetçi eczane gibi işyerlerine dikkat çekmekte kullanılır. Siz de en kaliteli alışverişin adresi olan Cimri.com’da Pelsan gibi markalara ait en uygun şerit led çeşitlerini bulabilir, uygun fiyat avantajlarıyla alabilirsiniz.

Küçük parlak ışık veren led ampullerinin, esneyebilme özelliği bulunan şeritler üzerine dizilmesiyle elde edilen dekoratif aydınlatma sistemlerine verilen genel isimdir. Kolay uygulanan ve yapışkanlı yapısıyla tüm yüzeylere rahatça yapıştırılabilen şerit ledler, çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Dış mekân kullanımlar için olan çeşitlerde silikon kaplama ile koruma sağlanmıştır. Şerit led renkleri farklı seçeneklerle karşımıza gelmektedir. Beyaz, mavi, kırmızı, yeşil, sarı; en öne çıkan renklerdir.

Şerit led çeşitleri iki gruba ayrılır. Tek çipli şerit led; metresinde 60 adet çip bulunan ve en çok tercih edilen modeldir. 3 çipli şerit led çeşitleri değişik aydınlatma ihtiyaçları için kullanılmaktadır ve 1 metresinde 30 adet çip bulunmaktadır.

Şerit led ampuller 12 volt DC akım ile çalışırlar ve 220 voltluk akımı 12 volta düşüren şerit led adaptörü ile kullanılırlar. Genel olarak kullanımında 1 metre, 5 metre, 10 metre gibi ebatlar tercih edilmektedir.

Şerit Led Nerelerde Kullanılır?

Evlerde, işyerlerinde, arabalarda, dış bina aydınlatmalarında, yılbaşı süslemelerinde, mobilyalarda kısacası birçok alanda kullanılan şerit ledler dekoratif aydınlatmaların vazgeçilmezidir. Eczanelerin gece nöbetinde fark edilmesinin ya da gece açık dükkânların kendini göstermesinin en kolay yoludur. Oldukça tasarruflu bir enerji tüketimi olan bu ledler farklı ortamlarda görsellik ve estetik yönden hoş görüntüler yaratmaktadır. Akşam hizmet veren kafe, bar, otel, lokanta vb birçok yerde hem dikkat çekici olmasıyla hem de hoş bir ışıklandırma sağlamasıyla tercih edilir.

Dış mekân şerit ledler gibi iç mekân led lambalar da yapışkanlı yapısıyla ve tamamen esnek, bükülebilir olmasıyla çok kolay bir şekilde monte edilebilmektedir. Yapışkanlı yüzeyin koruma yeri açılarak istenilen yere kolayca yapıştırılır.