track source
Yük Endeksi
Üretim Yılı
Lastik Boyutu
Hız Endeksi
Jant Çapı
Yanak Kalınlığı
Taban Genişliği
Yakıt Verimliliği
Islak Zemin Sürüş Hakimiyeti
Gürültü Seviyesi
Lastikler fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Lastikler modelleri ve Lastikler fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Lastikler kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Michelin, Goodyear, Continental, Petlas, Pirelli. 6582 adet Lastikler fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Mevsim
Kış
Petlas 215/75 R16C 116/114R Full Grip PT935 Kış Lastiği Üretim Yılı: 2021

Petlas 215/75 R16C 116/114R Full Grip PT935 Kış Lastiği Üretim Yılı: 2021

Sıkça Sorulan Sorular

En Çok İncelenen Lastikler Markaları Hangileridir?

Cimri.com
Cimri.com'da ziyaretçilerin ürünlerini en çok inceledikleri 5 Lastikler markası:

2022 yılı Lastikler Fiyatları ne kadar?

Cimri.com
28 Mayıs 2022 tarihinde Cimri.com’da yer alan 50246 Lastikler modeli içerisinde en ucuz Lastikler fiyatı 24.9 TL iken, en yüksek Lastikler fiyatı 42563.0 TL olarak sitemizde yer alıyor. Tüm Lastikler fiyatlarının ortalaması alındığında ise 28 Mayıs 2022 tarihinde ortalama Lastikler fiyatı ise 875.9 TL olarak sitemizde yer alıyor.

Kışlık Lastikler Ne Zaman Takılır?

Cimri.com
Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor. Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde kış lastiği takması zorunludur.

Lastikler Nasıl Saklanmalı?

Cimri.com
Lastikler açık havada kaldıklarında, uzun süreler boyunca kullanılmadıklarında (bir ay veya daha fazla) yüzeyleri kurulaşır ve yüzey çatlakları meydana gelir. Bu nedenle, lastiklerin daima serin, kuru, temiz ve kapalı bir ortamda depolanmaları gerekmektedir.

Lastikler Ne Zaman Değiştirilmeli?

Cimri.com
Bir aracın lastiği en fazla 50.000-60.000 kilometre arasında değişmelidir. Asfalt, hava şartları, sürüş stiliniz gibi faktörlerden ötürü eskiyen lastiğinizi, kullanım. ömrü dolmasına rağmen kullanmanız risk teşkil etmektedir. İçerdiği kauçuk malzeme yapısına bağlı olarak araç lastiğinizi 5 yıldan fazla kullanmamanızı öneriyoruz. Zaman geçtikçe lastik yüzeyinde meydana gelen aşınma, çatlama gibi durumlar sebebiyle lastiğiniz kullanılamaz hale gelir.

Yazlık Lastkler Ne Zaman Takılmalı?

Cimri.com
Araçlarda yaz lastiklerinin yasal olarak 1 Nisan itibari ile kullanılmaya başlanması gerekiyor. Araç sahiplerinin sürüş güvenliği açısından yolculuğa çıkmadan önce mutlaka kış lastiklerinin yerine yaz lastiklerini taktırmaları gerekiyor. Yaz lastikleri yakıt tüketimini düşüreceği gibi yıpranmaya karşı da daha direnç sağlıyor.
Cimri'nin Seçimi
Michelin 205/60 R16 92V Alpin A5 ZP Kış Lastiği Üretim Yılı: 2020
Michelin 205/60 R16 92V Alpin A5 ZP Kış Lastiği Üretim Yılı: 2020
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Kış Lastikleri

Geçmişten bugüne insanlar ulaşımı hızlandırmak için araçları kullanır. Araba ile seyahat ederken güvenlik çok önemlidir. Seyahat etmeden önce arabanın tamamı kontrolden geçmelidir. Bir araca ait olan en önemli parçalarından biri lastiklerdir. Lastikler olması gerektiği gibi olmadığında arabadan verimli bir çalışma beklemek mümkün değildir. Lastikleri uygun olmayan bir araç verimli çalışmayacağı gibi kazalara da sebebiyet verebilir. Lastikler kendi içinde pek çok özelliğe göre ayrılırlar. Her marka ve model arabanın kendine uygun lastikleri vardır. Araca uyumlu olan bu lastikler, sürüşten verim alınmasını ve güvenliği sağlar. Lastikler modellere göre değiştiği gibi mevsimlere göre de değişir. Lastikler yaz lastiği, kış lastiği ve mevsimlik lastik olmak üzere ayrılır. Yaz lastiği yaz mevsimi için özel olarak tasarlanmıştır ve sıcak havada yol tutuşu iyidir. Mevsimlik lastikler 4 mevsim için ortalama bir sürüş sağlar. Islak ve kuru zeminde iyi derecede yol tutuş sağlar. Kış lastikleri ise kış mevsiminde güvenli bir sürüş sağlar. Kış lastiği alınmadığı durumda karlı havalarda araç sürmek tehlikeli olabilir.

Kış Lastiği Modelleri ve Özellikleri

Kış lastiği modelleri pek çok özelliğe göre değişir. Kış lastiği almak çoğu ülkede zorunlu bir durumdur. Kış şartlarına özel olarak üretilen lastikler, buzlanmaya karşı sert tutuş gösteren kauçuktan yapılır. Normal lastiklere göre daha geniş olan kış lastikleri, karlı tepelerde kaymayı engellemek için tasarlanır. Kar birikimini engelleyen ekstra kanalları bulunur. Bazı kış lastiklerinin üzerinde bulunan çiviler güçlü yol tutuşu için oldukça önemlidir. Bu çiviler buzlanmaya karşı olarak çalışır. Kaygan yolda iyi tutuş sağlayarak yola tutunan kış lastikleri, çekişi güçlendirir. Kış lastiği satın aldıktan sonra uzun süre kullanabilmek adına lastikleri iyi muhafaza etmek gerekir. Doğru bir bakım ile kış lastiklerini yıllarca kullanabilmek mümkündür. Kış lastikleri özel torbalarda yan yatmış şekilde saklanırsa ömrü de uzun olur. Sık kullanımda lastikler aşınabilir, aşınan lastikler fark edilmediği zaman tehlike arz edebilir. Bu duruma düşmemek için kış lastikleri sık sık kontrol edilmelidir. Kışın karda araç sürerken sürat yapmamak önemlidir. Süratli kullanılan araç kar ve buzlu zeminde kayabilir. Ayrıca karlı zeminde hızlı araç sürmek sert frenleme yapmaya da sebep olabilir. Sert fren yapan araç buzda kayarak kazalara sebebiyet verebilir. Bu nedenle de iyi tutuşa sahip bir lastik almak çok önemlidir. Türkiye’de kullandığınız araçlara mutlaka kış lastiği takmanız gerekir. 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında şehirler arası yolda kış lastiği takılması zorunludur. Takılmadığı takdirde idari para cezası yaptırımı uygulanır. Eğer gidilen yerde çok kar ve buzlanma olursa kış lastiği yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda araçta kar zinciri bulundurulması gerekir. Güvenlik açısından çok önemli olan kış lastikleri, güvenilir ve bilindik markalardan alınmalıdır. Bu markalar iyi bir araştırmanın sonucunda kolayca bulunabilir. Markaya karar verildikten sonra modeller araştırılmalıdır. Pek çok kış lastiği modeli bulunur. Bu lastikler özelliklerine göre farklılık gösterir. Lastiğin şekli, yer tutuş derecesi, kalınlığı, genişliği, ölçüsü, diş derinliği, üretim yılı ve kullanım ömrü modelleri birbirinden ayıran özelliklerdir. Bu özellikler iyice incelenerek kullanıcının ihtiyacı doğrultusunda uygun bir kış lastiği seçilebilir.  

Kış Lastiği Fiyatları

Kış lastiği fiyatları pek çok özelliğe göre değişiklik gösterir. Bu özellikler lastiğin boyutu, genişliği, şekli, kalınlığı, yol tutuş derecesi, diş derinliği ve kullanım ömrüne göre değişir. Kış lastiği fiyatları pek çok özelliğe göre değişir. Kış lastiğinin markası fiyat konusunda belirleyici unsurlardandır. Belli başlı lastik markaları vardır. Bu markalar kalitelerine göre farklı fiyatlar sunar. Kış lastiğin fiyatını etkileyen en önemli unsurlardan biri lastiğin sertlik derecesidir. Sertlik derecesi koşullara göre değişir. Normal 4 mevsim lastikler 7 sertlik derecesinin altındadır. Ancak sert hava koşullarında daha yüksek sertlik derecelerine sahip bir kış lastiği gerekebilir. Böylece hem güvenlik hem de sağlık açısından uygun kış lastiği alınmış olur. Yüksek sertlik derecesine sahip kış lastikleri daha iyi yol tutuşu sağlayacağından kaymayı önler ve kazalardan korur. Bir diğer fiyat farkı sebebi de, lastiğin malzemesidir. Daha iyi malzemeden yapılan lastikler diğerlerine göre daha fiyatlıdır. Diş derinliğine kadar fazla olursa, araçtan alınan verim de o kadar fazla olur. Derin dişli lastikler yolda daha iyi tutuş sağlar. Artı bir özellik olduğundan diş derinliği de fiyatı etkileyen faktörlerdendir.

Kış Lastiği Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Arabanız için önemli olan kış lastiği alırken göz önünde bulundurmanız gereken pek çok özellik bulunur. Bu özellikler kullanıcının ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. Kış lastiği markaları farklı özelliklere sahip olduğundan farklı fiyatlar seçenekleri sunar. Kış lastiği alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, lastiğin aracın ölçüsüne uygun olmasıdır. Her araç firması farklı lastik ölçülerine sahip araçlar üretir. Belli ölçülere sahip lastik boşlukları, yine belli ölçülerde lastiklere uygun olur. Seçmek istediğiniz lastiğin üzerinde kış lastiği bulunup bulunmadığını inceleyebilirsiniz. Kış lastiğinin kuru, ıslak ve karlı yolda fren ve çekiş gücünün iyi olması gerekir. Kış lastiği alırken dikkat edilecek bir diğer konu da, lastiğin diş derinliğidir. Diş derinliği geniş olan lastikler yola daha iyi tutunur ve olası kazalardan korur. Bunun için lastiğin diş derinliği en az 4 mm olmalıdır. Bir diğer dikkat edilecek konu ise lastiğin üretim tarihidir. Üretim tarihi 5 yıldan eski olmayan lastikler tercih edilmelidir. Kış lastiği özelliklerini araştırarak sizin için en doğru ürünü bulabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2022 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery