Kumpas; uzunluk, iç çap, dış çap ve derinlik ölçmek için kullanılan, inç ve mm cinsinde ölçüm yapan hassas tipli sürgülü bir ölçüm aletidir. Kapasitesinin yetebildiği her türlü nesneyi en doğru şekilde ölçmektedir. Mühendislik ve daha birçok iş alanı için oldukça önemli ve pratik bir alettir.

Standart kumpas, iki çenenin arasındaki kısmı ölçen, cetvel ve sürgü olmak üzere iki temel parçadan oluşan ölçme aletidir. Cihazın sürgü parçasının alt kısmı metrik verniyel olarak üst kısmı ise inç verniyel olarak adlandırılmaktadır. Standart modellerin dışında; dijital kumpas, saatli kumpas, derinlik kumpası, dişli modül kumpası gibi çeşitler de bulunmaktadır. Dijital ve saatli kumpas çeşitleri standart modellerle aynı işlevi gerçekleştirmektedir. Fakat dijital ve saatli modeller, ölçümlerin daha kolay okunmasını sağlamaktadır.

Bmi, Sonax, Bts ve İzeltaş gibi markaların onlarca modeller seçeneklerini en uygun fiyatlar ile cimri.com size ulaştırıyor!

Kumpas Nasıl Kullanılır?

Paslanmaz çelikten yapılan bu ölçme aletleri, ilk bakıldığında karmaşık bir cihaz gibi görünseler de kullanımı son derece kolay ve pratiktir. Dış çap ölçmek için, aletin alt kısmında bulunan sabit ve hareketli çenelerin arasına dış çapı ölçülmek istenen nesne konulduktan sonra nesneye sıfır bir şekilde hareketli çene sıkıştırılır ve ölçüm yapılır.

İç çap ölçümü için, iç çapını ölçmek istediğiniz nesnenin iç kısmı aletin üst bölümünde bulunan, horoz adı verilen çıkıntıya yerleştirilir. Dış ölçümünde olduğu gibi aletin çene çıkıntıları nesneye sıfır bir şekilde oturtulur ve ölçüm yapılır.

Derinlik ölçümü için ise aletin ucunda bulunan ve kılıç adı verilen hareketli çenenin oynatılması ile uzayıp kısalan derinlik ölçme ucunu derinliğini ölçmek istediğiniz nesnenin iç kısmına yerleştirebilirsiniz. Bu yöntemle de derinlik ölçme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kumpas Bakımı Nasıl Yapılır?

Açıklamalarda da sıkça bahsettiğimiz gibi bu cihazlar, hassas ölçme aletleridir. Hassas ölçümlerde kullanılan bu aletlerin muhafaza ve bakımına dikkat etmek gerekmektedir. Kullanıldığı ortamlarda toz, talaş vs. gibi maddelerin olma ve bu maddelerin aletin arasına kaçma olasılığı çok yüksektir. Bu gibi durumlar ölçümün yanlış sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek için aletinize düzenli bakım yapmanız oldukça önemlidir.

Sürgülü bir ölçüm aleti olan bu nesnelerin, sürgüyü zorlayacak veya engelleyecek herhangi bir maddenin arasında kalmasını önlemek için her ölçümden sonra aletinizi kontrol etmenlisiniz. Ölçüm aletinizle işiniz bittikten sonra inç verniyel ve metrik verniyel dediğimiz hareketli parçalarının kızak kısımlarına birer damla yağ damlatıp bir bezle sildikten sonra hareketli kısımları ileri geri birkaç kez oynatırsanız aletinizin hareketli kısımlarının daha kolay hareket etmesini sağlamış olursunuz.

Dijital modellerden kullanıyorsanız ve cihazınızın yanlış ölçüm yaptığından şüpheleniyorsanız, öncelikle pilini kontrol etmeniz önemlidir. Genelde dijital modellerin performanslarını ilk etkileyen faktör pillerinin zayıflamasıdır.

Bu ölçme aletlerinizin her ne sebeple olursa olsun kesinlikle içini açmamalısınız. Çözemediğiniz bir sorunla karşılaştığınızda cihazınızı yetkili firmaya göndermeniz daha sağlıklı bir yol olacaktır.

Kumpasınızı Nasıl Muhafaza Etmelisiniz?

Bu tür cihazlar genelde satın alındıkları firmalar tarafından gönderilirken koruyucu kutular içinde gönderilmektedir. Her kullanımdan sonra cihazınızı tekrar bu koruyucu kutusunda saklamanız çok önemlidir. Cihazınız koruyucu kutusunda bile olsa, güneşli ve nemli ortamlardan uzakta muhafaza etmelisiniz.

Cihazınızı amacının dışında zarar verecek bir amaçla asla kullanmamalısınız.

Eğer dijital modellerden kullanıyorsanız uzun süre kullanmayacağınız cihazın içerisinde pil bırakmamalısınız.

Bu belirttiğimiz konulara özen göstererek, cimri.com ile ulaşacağınız kaliteli ve uygun fiyatlı kumpaslarınızın ömürlerini uzatabilirsiniz!