Kombiler

En Ucuz Kombiler Fiyatları

316 ürün gösteriliyor.
Eşanjör Yapısı
Mevsim
Verimlilik Derecesi
Isıtma Tekniği
Gaz Basıncı (Doğalgaz)
Gaz Basıncı (LPG)
Kombiler fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Kombiler modelleri ve Kombiler fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Kombiler kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Bosch, Arçelik, Beko, Baymak, Demirdöküm. 316 adet Kombiler fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Cimri'nin Seçimi

Kombiler ısıtma ve soğutma kategorisinde bulunan yerleşim yerlerinin sıcak su ihtiyacını karşılayan ürünlerdir. Vaillant, Baymak, E.C.A ve Ariston gibi markaların ürünlerine en uygun fiyat seçenekleri ile Cimri.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kombi

Kombi, günümüzde hemen her evde bulunan ürünlerin başında gelir. Genellikle yerleşim yerlerinde bulunan, suyu ve bulunduğu alanın radyatörler aracılığıyla ısınmasını sağlamak için tasarlanmış bir üründür. Bir kombi almadan önce ihtiyaçlar ve bütçe belirlenmelidir. Bu doğrultuda ihtiyaca ve bütçeye uygun bir ürün alınmalıdır. Bu durumda ilk olarak kombi modellerinin neler olduğu öğrenilmelidir. 

Kombi Çeşitleri

Kombi modelleri, çalışma prensiplerine göre üçe ayrılmaktadır. Bunlar bacalı kombi, hermetik kombi ve yoğuşmalı kombilerdir. 

1) Bacalı Kombi

Bacalı kombiler modelleri çalışma esnasında ortamdan oksijen alarak cihaz içerisinde yanmayı gerçekleştirir ve oluşan dumanı baca vasıtası ile dışarıya atar. Bu tip kombilerdeki en önemli özellik dumanı dışarı çıkaracağı bacanın çelik olması ve sızdırmaz özellikte olması çok önemlidir. Bu tip kombilerde çekişi iyi bir baca kullanılmalı ve bulunduğu ortam muhakkak düzenli olarak havalandırılmalıdır. Bacalı kombilerin banyolara ve hacmi 8m3'ten az olan yerlere konması uygun bulunmamaktadır. Yine de kullanılacak alan için bir yetkilinin kontrol etmesi daha faydalı olacaktır. 

2) Hermetik Kombiler

Bu kombiler en çok tercih edilen kombilerden bir tanesidir. Hermetik kombilerin özelliği yanma için gerekli olan oksijeni kendi bacaları vasıtasıyla dışarıdan alır. Aynı zamanda yine içerisinde oluşan gazı atabilmek için bacasına ihtiyaç duyar. Bu sebeple hermetik kombilerin bacasının mutlaka dışarıda olması gerekmektedir. Hermetik kombiler bacalı kombilerin aksine çalışmak için açık alanlara ihtiyaç duymaz. Eğer bacasının dışarı çıkacağı bir yer varsa çalışması için herhangi bir sakınca yoktur. 

3) Yoğuşmalı Kombiler

Yoğuşmalı kombiler aslında hermetik kombilerin bir çeşididir. Burada geçen “yoğuşma” terimi ise su buharının yoğunlaşmasından elde edilen enerjinin bu kombinin içindeki çevrimde kullanıldığı için konulmuştur. Yoğuşmalı kombiler ile ilgili en bilindik yanlış bilgi ise kombinin bünyesine aldığı bir gazı iki defa yaktığının sanılmasıdır. Aslında gerçek yanma tepkimesinden çıkan su buharı atılmadan önce barındırdığı ısı enerjisinden bir kez daha yararlanılmasıdır ve kombiye ismini veren şey de tam olarak bu olaydır. Yoğuşmalı kombileri tam olarak maddenin gaz halinden sıvı haline geçmesi sırasında çıkan enerjiyi kullanması sebebiyle daha verimli çalışan kombi türü olarak da tanımlayabiliriz. Ancak bu sebeple yoğuşmalı kombiler diğer kombi türlerine kıyasla daha pahalıdır. Ama uzun kullanım sonrasında daha verimli olması sebebiyle diğer kombilerle arasında oluşan fiyat farklı kolayca göz ardı edilebilmektedir. 

4) Elektrikli Kombi

Her ne kadar en çok bilinen kombi çeşitleri yukarıdaki modeller olsa da bunlara ek olarak bir de elektrikli kombi modelleri de mevcuttur. Kombi denildiğinde her ne kadar akla doğalgaz ile çalışan modeller gelse de bunlardan ibaret değillerdir. Sonuçta kombinin çalışma prensibinde suyun ısınması ve bir pompa yardımıyla peteklere iletilmesi vardır. Elektrikli kombilerde ise su elektrik enerjisiyle ısıtılır ve bir pompa vasıtası ile peteklere iletilir. Daha sonra bu su geri döner ve tekrar ısıtılarak yine aynı şekilde peteklere gönderilir. Bu sayede bulunduğu alanı ısıtmış olur. 

Elektrik kombi tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri de doğalgaz tesisatının bağlanamadığı ya da bu maliyetin karşılanamayacağı yerler için ideal olmasıdır. Ayrıca doğalgazlı kombi modellerine göre daha az yer kaplar ve daha sessiz çalışmaktadır. 

Eşanjör ise kombilerdeki belki de en önemli özelliklerden bir tanesidir. Eşanjör, en basit tanımıyla kombi içerisindeki suyun ısınmasını sağlayan pompa denilebilir. Kombiler modellerinde tek, çift ve nadir de olsa üç eşanjör özelliği bulunmaktadır. Tek eşanjörlü kombilerde çalışma prensibi daha basitken çift eşanjörlü kombilerde biraz daha komplike bir çalışma sistemi bulunmaktadır. Çift eşanjörlü kombilerde bir ana eşanjör bir de plaka eşanjörü bulunmaktadır.

Kombi Satın Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Hemen her evde bulunan ve en önemli eşyalardan biri olan kombinin kullanması ne kadar kolaysa alması da bir o kadar teferruatlıdır. Kombi seçiminde en önemli üç tane kriter bulunmaktadır. Bunlar evin metrekaresi, evin bulunduğu yön ve yine evin bulunduğu kattır. Ancak bunlara rağmen evi kombinin değil radyatörlerin ısıttığı gerçeği de göz ardı edilmemelidir. Bu sebeple de düzgün bir radyatör seçilmelidir ki, kombiden alınan ısı ile radyatörler doğru bir şekilde ısıtılabilsin ve evi de yeterli bir şekilde ısıtsın. 

Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise alınacak olan kombinin kapasitesidir. Genelde 80-90 metrekarelik bir alan için 17 bin kilokalorilik kombiler yeterli olurken 90 ila 150 metrekarelik alana 20 bin kilokalorilik kombiler yeterli olmaktadır. Bunların dışında 150 metrekare ve üzeri alanlar için de 24 bin ila 26 bin kilokalori arası kombiler uygun ve yeterli görülmektedir. 

Nasıl ki klima alırken uzman ekipler gelip evin ölçümünü alıyorsa kombi alırken de evin uygunluk durumu için yine uzman ekipler gelmeli ve ev için uygun olan kombinin kaç kilokalori olması gerektiğini hesaplamalıdır. Uzman ekip vasıtası ile alınan kombi tavsiyesi üzerinden bir tercih yapılmalıdır. Çünkü bu tip durumlarda eğer uygun bir kombi alınmazsa ya gereksiz enerji harcayıp fazla yakıt tüketecektir ya da fazla enerji harcayıp evi ısıtmaya çalışacaktır. Her iki durumda da bir şekilde bütçeye zararı olacaktır. Uzmanların önereceği bir tasarruflu kombi almak uzun vadede daha yararlı olacaktır.

Bir başka konu ise alınacak olan kombinin markasının yeterli bir uzman ekibe ve yetkili servise sahip olmasıdır. Hatta bunun yanında bir de yedek parçasının yaygın olması da olası bir arızada hemen yetkili servis ve uzman ekip tarafından müdahale edilerek yedek parçanın hızlı bir şekilde bulunabilmesi de oldukça önemlidir. 

Kombi Fiyatları

Kombilerin fiyatları arasındaki farklar özelliklerine ve markalarına göre farklılık göstermektedir. Kombi markaları arasında en çok tercih edilen markalardan bazıları Baymak, Vailant, Ariston, Arçelik, Buderus ve Demirdöküm denilebilir. Fiyatlar bu kombi markaları arasında özellikleri dikkate alınarak değişkenlik göstermektedir. Su tankı kapasiteleri, eşanjör sayıları ve ısıtma teknikleri kombilerdeki fiyatları değiştiren özelliklerin başında gelmektedir. 

Kombi modellerinin en belirleyici özellikleri arasında eşanjör sayısı bulunmaktadır. Tek eşanjörlü kombilerin fiyatları 3000 ila 10000 TL arasında değişiklik gösterirken en çok tercih edilen model olan çift eşanjörlü kombi modellerinin fiyatları 2500 TL ile 10000 TL ve üzerinde seyretmektedir. Bu modellere ek olarak bir de üç eşanjörlü kombi çeşitleri de bulunmaktadır. Bu kombilerin fiyatları ise 2500 ila 7000 TL arasında değişiklik göstermektedir. 

Bunların dışında fiyatta belirleyici olan özelliklerden bir tanesi de ısıtma tekniğidir. Konvansiyonel kombi türlerinde fiyat aralığı 2500 TL ila 10000 TL ve üzeridir. Diğer bir ısıtma tekniği olan yoğuşmalılarda ise 3000 ila 10000 TL üzerinde fiyat aralığı bulunmaktadır. 

Su tankı kapasitesi ise yine aynı şekilde fiyat belirleyici özelliklerdendir. En çok tercih edilen su tankı kapasitesi ise 10 ila 15 lt arasında olanlardır ve bu tip kombi modellerinin fiyat aralığı 2500 TL ile 10000 TL arasında değişmektedir. 15 lt ile 20 lt arasında olan kombi modellerinin fiyatları 3000 ila 10000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Kombi Nasıl Çalışır?

Kombiler yerleşim yerlerinin sıcak su ihtiyacını karşılamay yarayan ürünlerdir. Kombilerin üzerinde bulunan düğmeler ve kontrol paneli kullanılarak çalışmaktadır. Doğalgaz ile çalışan kombiler elektrik, doğalgaz ve su tesisatı ile beslenmektedir. Elektrik tesisatı kombinin verilen komutları yerine getirmesini sağlar, doğal tesisatı ise haznedeki suyun ısıtılarak kullanıma hazır hale getirilmesi için gereklidir. Su tesisatları genellikle 3 ayrı boru ile sağlanmaktadır. 1 adet kombi haznesine doldurulmak için soğuk su borusu, 1 adet peteklere sıcak su sağlayan boru ve 1 adet musluklara sıcak su sağlayan boru bulunmaktadır. Elektrikli kombiler direkt musluk üzerinden gelen suyu elektrik ile çalışan termostatlar ile ısıtarak kullanıma sunar. Elektrikli kombiler bazı durumlarda doğalgazlı kombilerden daha avantajlıdır ancak elektrik kullanımı dolayısı ile daha pahalı hizmet sunmaktadır.

Yoğuşmalı Kombinin Avantajları Nelerdir?

Yoğuşmalı kombiler yapıları gereği klasik kombilere göre daha verimlidir. Bu sebepten dolayı alınan kombi belli bir süre sonra klasik kombiye göre daha fazla tasarruf ettirecektir. Yoğuşmalı kombiler klasik kombilere göre daha düşük baca gazı sıcaklığına sahiptir. Yoğuşmalı kombiler klasik kombilere göre daha sessiz çalışmaktadır. Yoğuşmalı kombiler daha düşük emisyon olacağı için klasik kombilere göre çevrecidir.

Hermetik Kombiler İle Bacalı Kombiler Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Hermetik kombiler çalışma prensipleri gereği bacalı kombiler ile farklılıklara sahiptir. Hermetik kombilerde fan bulunmasına karşın bacalı kombilerde fan yoktur. Hermetik kombilerde dışarı atılacak gaz içerisinde bulunan boru sayesinde atılır, dış boru ile de yanma odasına hava girmesi sağlanır. Bacalı kombilerde ise dışarı atılması gereken gaz sıcaklığı arttıkça genleşip yükselir ve baca üzerinden dışarıya atılır. Hermetik kombilerde baca bulunmamaktadır. Bu sebeple yer sıkıntısı da ortadan kalkmış olur. Hermetik kombilerin dışarı doğru açılan herhangi bir yere montajı gerçekleştirilir. Bacalı kombilerde ise bu tam tersidir. Bacalı Kombiler uygun ortama montajı yapılmaz ise kullanıcıyı zehirleyebilir.

Elektrikli Kombinin Avantajları Nelerdir?

Elektrikli kombiler özellikle doğalgaz bulunmayan binalarda kullanılmaktadır. Elektrikli kombiler yapıları gereği kullanılan alanda olduklarından dolayı sıcak suyun kullanıcıya daha hızlı ulaşmasını sağlar. Özellikle doğalgaz ile çalışan kombi için ayrılan bir yer olmadığında küçük boyutları ve kullanım kolaylığı ile elektrikli kombiler tercih edilmektedir. Elektrikli kombilerin kurulumu ve kullanımı kolaydır. Genellikle 3 kademeli ısıtma seçeneği sunan elektrikli kombiler barındırdığı termostat sayesinde suyun hızlı ısınmasını sağlar. Elektrikli kombilerin bakımları da kurulumları kadar kolaydır. Elektrikli kombiler doğalgazlı kombilere göre daha ucuzdur. Yedek parça temini ve tamiri kolay olduğu için birçok işletme tarafından doğalgazlı kombi yerine elektrikli kombi kullanılmaktadır. Elektrikli kombilerde gaz emisyonu mevcut olmadığı için doğalgaz yakıtlı kombilere göre daha çevreci ve sağlıklıdır.

Kombilerin Avantajları Nelerdir?

Kombiler konutlarda her daireye ayrı tahsis edildiği için merkezi sistemli ısıtmaya göre daha avantajlıdır. Her daire kendi sıcaklık ayarını yapabildiği için kullanıma ve ihtiyaca göre fatura ödenir. İstenilen bölge ısıtılabildiği için kullanılmayan odalar faturayı gereksiz yere arttırmaz. Duvara montajı yapıldığı için yer kaplama konusunda da avantajlıdır. Ayrıca petek ve musluklar için aynı cihazdan su ısıtıldığı için sıcak su şofbenlere göre daha çabuk ulaşır. Kombiler doğalgaz ile anlık çalıştığı için kömürlü kazanlar gibi yakıt depolama sıkıntısı yaşanmamaktadır. Kömür ile çalışan kazanlara oranla daha az karbon emisyonu sağladığı için çevreyi az kirletmektedir.

Kombi Kullanırken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Kombiye bakım yaptırmadan kullanım en çok yapılan hatalardan biridir. Kombiler kullanım kılavuzunda aksi yazmadıkça yılda 1 kere bakıma girmelidir. Petekler ise 2 veya 3 yılda bir temizlenmelidir. Bakımı yapılmayan kombiler yakıt israfına sebep olacaktır. Petekler temizlenmediği takdirde oluşacak tıkanıklıktan dolayı bulunan odanın ısınmasına engel olacaktır. Oda termostatı bulunan kombilerde kombi derecesini düşürüp oda sıcaklığını yüksek tutmak yerine kombi derecesini ideal konuma getirip oda termostatını uygun sıcaklığa ayarlamak gerekmektedir. Konut büyüklüğüne göre alınmayan kombiler daha fazla doğalgaz faturası ödemeye sebep olacaktır. Tasarruf amacı ile kullanılan yaşam alanında 1 veya 2 peteği açık konumda bırakmak kombi parçalarının ömrünü etkilemektedir. Daha az peteğe pompalanacak su çabuk geri dönüş sağlayacağı için kombi pompasının erken arızalanmasına sebep olacaktır. Kombi arızası meydana geldiğinde yetkili servis çağırmak yerine tamir etmeye çalışmak daha büyük hasarlara sebep olabilir. Kullanılan kombiye 2 bardan fazla su basmak kombinin su kaçırmasına sebep olur. Kombiler genellikle 1.5-2 bar arasında kullanılmaktadır.

Kombi Tasarruf Yöntemleri Nelerdir?

Kombilerin kullanım şekillerine göre faturalar değişkenlik göstermektedir. Kış aylarında havaların soğuması ile kombilerin kalorifer özelliği devreye girer. Kombi kullanıcıları evde bulunmadıkları gün içerisinde evde bulunmadıkları zaman aralığında kombiyi kapatmamalıdır. Kısa süre için kombiyi kapatmak duvarların, tavanın ve tabanın soğumasına neden olur. Eve tekrar gelip kombiyi aktif hale getirince eski sıcaklığa erişmek için daha fazla yakıt harcanır. Gün içerisinde evde olunmayacağı zaman kombiyi kapatmak yerine makul seviyede tutmak daha mantıklı olacaktır. Eğer evde uzun süre bulunulmayacaksa kombinin kapatılmasında herhangi bir sıkıntı olmaz. Bir başka tasarruf yöntemi de izolasyondur. Bina dışına ve kullanılan yaşam alanına yapılacak izolasyon ile ciddi miktarda tasarruf edilebilir. Peteklerden yayılan ısı enerjisi izolasyon sayesinde dışarı çıkmak yerine yerleşim yeri içerisinde kalacaktır. Peteklerin ve kombinin bakım periyotlarını geciktirmeden yaparak da tasarruf edilir. Bakımı yapılmamış kombi ve petekler belli bir süre sonra performans düşüklüğü yüzünde daha fazla doğalgaz harcanmasına sebep olacaktır. Petekler vanaları açıldığı halde soğuk kalıyorsa hava alma işlemi yapılmalıdır.

Kalorifer filtresinin düzenli olarak temizliği yapılmalıdır. Kalorifer vanası içerisindeki pislik tutan filtre zamanla dolarak peteğin veriminin düşmesine sebep olur. Peteklerden en iyi şekilde verim alabilmek için kalorifer pislik filtresinin her zaman temiz olması gerekmektedir. Ülkemizde en çok yapılan yanlışlardan biri de peteklerin üzerini ve çevresini kapatmaktır. Petekler ısı yayan cihazlar olduğu için herhangi bir cisim ile üzerini ve çevresini kapatmak ısının oda içerisine dağılmasını engeller. Herhangi bir cisim ile kapatılmış petekler ısıyı çevresine değil üzerine konulan malzemeye verir. Bu da odanın ısınmasını engelleyerek daha fazla fatura gelmesine sebep olur. Kış aylarında gece kombiyi kapatmak yerine dereceyi makul seviyeye indirmek daha tasarruflu kullanım sağlayacaktır. Musluklara dağıtılan sıcak su ayarı kombi üzerinden yapılmalıdır. Kombide yüksek sıcaklık seviyesinde olan suyu musluklardan soğuk su ile dengelemek aşırı doğalgaz tüketimine sebep olacaktır. Termostatik vana veya oda termostatı kullanımı da kombiler için tasarruf sağlamaktadır. Oda termostatı kombi ile ortam sıcaklığını karşılaştırıp kombinin gerektiği zamanda peteklere sıcak su göndermesini sağlar. Termostatik vana ise peteklere takılan bir üründür. Her peteğin ısı değerini kullanıma göre ayarlama olanağı sağlar. Termostatik vana ve oda termostatı aynı anda kullanılamadığı için herhangi birini seçmek gerekmektedir.

Kombi Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kombi bakımı genel hatlarıyla cihazın sensör, elektronik ve mekanik aksamlarının kontrol edilmesi, bazı parçaların temizlenmesi ve belli ayarların yapılması işlemidir. Kombi bakımı kullanıcı tarafından değil yetkili servis tarafından yapılmalıdır. Genellikle bakıma gelen servis elemanları yapılacaklar hakkında bilgilendirme yapmaktadır. Öncelikle işlemlere başlamadan kombinin ısıtma testi ve çalışma verimliliği kontrol edilmelidir. Hermetik bacalı kombilerin fanın durumu kontrol edilmelidir. Fanın çalışmasına engel herhangi bir durum varsa bunun önüne geçilmelidir. Eski tip kombiler için ise limit değerlerinin kontrolü yapılmalıdır. Ön testler ve temizlik yapıldıktan sonra kombinin sıcak su ve kaloriferlerin yanma durumu kontrol edilir. Kombinin su sızdırıp sızdırmadığına bakılır. Kombinin tozlanma durumunda temizliği yapılır. Ardından kombi içerisindeki yanma odası brülörü temizlenir. Genleşme tankının durumu kontrol edilir ve gerekirse basınç seviyesi ayarlanır. Kombi kalorifer pislik filtresi temizlenir. Bacalı komilerde bacının çekiş gücü test edilmelidir. Aksi takdirde cihaz arızalanabilir. Yoğuşmalı kombilerde yoğuşma su haznesi kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Yoğuşmalı kombinin kalorifer hattındaki çamur filtresi temizlenir.

Kombinin Yaz Konumundayken Peteklere Sıcak Su Sağlaması Arıza Belirtisi midir?

Eğer kullanılan kombi yaz konumundayken kombiye yakın olan peteklerin bir miktar ısınması normaldir. Kombiler içlerinde bulundurduğu suyu sıcaklığı yükseldikçe zarar görmemek için tesisata basmaktadır. Ancak bu ısınma tüm petekler için geçerli ise ve peteklerin sıcaklığı çok yüksek ise arıza olma ihtimali yüksektir. Bu arızanın muhtemel sebeplerinden biri 3 yollu vana adı verilen malzemedir. 3 yollu vana arızası kombinin peteklere ve çeşmelere giden vanaların konumunu ayırt edemeyip yanlış konuma su basması ile oluşur.

Baymak Kombi Modelleri Hangileridir?

Baymak kombi üretiminde kalitesini kanıtlamış markalardan biridir. Yoğuşmalı kombi olarak Baymak Lambert Attivo 24, Baymak Luna 5 Avant 24 FI, Baymak Idee 39 Premix, Baymak Idee 35 Premix en çok tercih edilen Baymak modelleridir. Baymak Luna 24 FI Hermetik Kombi, Baymak Eco 24FI Hermetik Kombi, Baymak Eco5 24 FI Hermetik Kombi en çok tercih edilen hermetik kombi modelleridir. Baymak modellerini Cimri.com üzerinden fiyat alarm özelliği sayesinde en uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Vaillant Kombi Modelleri Nelerdir?

Kombi seçiminde en önemli etkenlerden biri de fiyat performans oranıdır. Tasarruf yapabilmek için en ucuz fiyata en performanslı ürün seçimi yapmak gerekir. Yoğuşmalı kombi modellerinde Vaillant ecoFIT VUW 286 Start Kombi, Vaillant ecoTEC Pure VUW 286/7-2 Kombi, Vaillant Ecotec Pro Vuw 286-5- 3 Yoğuşmalı Kombi fiyat performans ürünü olarak nitelendirilebilirler. Cimri.com’un fiyat karşılaştırma özelliği sayesinde satın almak istediğiniz Vaillant modelini en uygun fiyata temin edebilirsiniz.

Hangi Ariston Kombi Modelleri Tercih Edilmelidir?

Ariston markası ülkemizde en çok kullanılan kombi markalarından birisidir. Ariston Cares Premium 24 Kw Hermetik Yoğuşmalı Kombi uygun fiyatlı ve normal kombilere göre verimli olduğu için tercih edilebilir. Ariston Alteas One Net 24 FF Premix 24 kw Yoğuşmalı Kombi şık tasarımı ile fiyat bakımından pahalı olmasına karşın diğer yoğuşmalı kombi modellerine göre daha kolay bakım yapıldığı ve enerji tasarrufu bakımından avantajlı olduğu için tercih edilebilir. Ariston Genus One 35 kw Premix Yoğuşmalı Kombi yüksek kw değeri sayesinde daha büyük alanları ısıtmak için tercih edilebilecek bir yoğuşmalı kombi modelidir.