track source

Kombiler

En Ucuz Kombiler Fiyatları

305 ürün gösteriliyor.
Eşanjör Yapısı
Mevsim
Verimlilik Derecesi
Isıtma Tekniği
Gaz Basıncı (Doğalgaz)
Gaz Basıncı (LPG)
Kombiler fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Kombiler modelleri ve Kombiler fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Kombiler kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Bosch, Arçelik, Beko, Demirdöküm, Baymak. 305 adet Kombiler fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Cimri'nin Seçimi

Kombiler ısıtma ve soğutma kategorisinde bulunan yerleşim yerlerinin sıcak su ihtiyacını karşılayan ürünlerdir. Vaillant, Baymak, E.C.A ve Ariston gibi markaların ürünlerine en uygun fiyat seçenekleri ile Cimri.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kombi Nasıl Çalışır?

Kombiler yerleşim yerlerinin sıcak su ihtiyacını karşılamay yarayan ürünlerdir. Kombilerin üzerinde bulunan düğmeler ve kontrol paneli kullanılarak çalışmaktadır. Doğalgaz ile çalışan kombiler elektrik, doğalgaz ve su tesisatı ile beslenmektedir. Elektrik tesisatı kombinin verilen komutları yerine getirmesini sağlar, doğal tesisatı ise haznedeki suyun ısıtılarak kullanıma hazır hale getirilmesi için gereklidir. Su tesisatları genellikle 3 ayrı boru ile sağlanmaktadır. 1 adet kombi haznesine doldurulmak için soğuk su borusu, 1 adet peteklere sıcak su sağlayan boru ve 1 adet musluklara sıcak su sağlayan boru bulunmaktadır. Elektrikli kombiler direkt musluk üzerinden gelen suyu elektrik ile çalışan termostatlar ile ısıtarak kullanıma sunar. Elektrikli kombiler bazı durumlarda doğalgazlı kombilerden daha avantajlıdır ancak elektrik kullanımı dolayısı ile daha pahalı hizmet sunmaktadır.

Kombi Modelleri Nelerdir?

Kombiler bacalı kombi, hermetik kombi ve yoğuşmalı kombi olmak üzere 3 ayrı grupta incelenebilir. Bacalı kombiler klasik kombi olarak da adlandırılabilir. Bacalı kombiler su ısıtma esnasında ortamdan oksijen alarak yanmayı sağlar ve baca vasıtası ile çıkan dumanı yerleşim yerinin dışına atar. Son zamanlarda plastik bacalar da kullanılmasına karşın klasik kombilerde çelik baca kullanılması tavsiye edilir. Bazı bacalı kombilerde gaz atımı fanlar ile gerçekleşmektedir. Hermetik kombiler ise yanma gerçekleşmesi için gereken oksijeni dışarıdan alarak işlemleri yerine getirir. Hermetik kombilerin işlemleri gerçekleştirebilmesi için dış ortama ihtiyaç duyduğu için bacaları da dışarıda olmak zorundadır. Hermetik kombilere denge bacalı kombi adı da verilmektedir. Günümüzde en çok kullanılan kombi çeşidi hermetik kombidir. Hermetik kombilerde baca iki borunun iç içe geçirilmesi ile oluşmaktadır. Yoğuşmalı kombiler ise maddenin gaz halinden sıvı haline geçmesi sırasında çıkan enerji sayesinde daha verimli çalışan kombi türüdür. Yoğuşmalı kombiler diğer kombi türlerine daha göre pahalıdır. Ancak uzun kullanım sonrasında verimliliği sayesinde diğer kombiler ile arasındaki fiyat farkını tölere edebilmektedir. Eşanjörler sayesinde bacada oluşan sıcak gazı ısı enerjisine çeviren yoğuşmalı kombilerin baca sıcaklıkları klasik kombilere göre bir hayli düşüktür. Klasik kombilerin baca sıcaklıkları 200 dereceye kadar çıkarken yoğuşmalı kombilerde bu değer 60 derece civarındadır. Baca gazları içerisindeki su buharı 54 derecede yoğuşmaya başladığı için klasik kombilere göre ortalama %15 oranında verim sağlamaktadır. Yoğuşmalı kombiler de kendi aralarında verimlilik konusunda farklılık gösterdiği için bu oran %20’ye kadar çıkabilir. İyi bir hesaplama ile kullanılacak alana en uygun yoğuşmalı kombi takılması sayesinde uzun vadede ciddi tasarruf sağlanacaktır.

Yoğuşmalı Kombi Nedir?

Yanan doğalgaz ile birlikte açığa çıkan ısının belli bir bölümünü eşanjörler aracılığı ile tekrar siteme dahil eden kombilere yoğuşmalı kombi denir. Yoğuşmalı kombiler verimlilik açısından elektrikli ve klasik kombilere göre daha avantajlıdır. Yoğuşmalı kombiler fiyat olarak klasik kombilerden daha pahalıdır. Bu sebepten dolayı alınacak ortam için yoğuşmalı kombinin uygun olup olmadığı iyi araştırılmalıdır. Yoğuşmalı kombiler klasik kombilere göre daha fazla özelliğe sahip oldukları için bakım masrafları daha fazladır. Yoğuşmalı kombilerde kullanılan teknolojilerden dolayı marka seçimi iyi yapılmalıdır. Eğer kaliteli bir marka tercih edilmezse tasarruf amacı ile alınan yoğuşmalı kombi ileride daha fazla masrafa yol açarak kullanıcının zarar etmesine sebep olacaktır. Yoğuşmalı kombi montajında en önemli unsur yoğuşma suyunun tahliyesidir.

Yoğuşmalı Kombinin Avantajları Nelerdir?

Yoğuşmalı kombiler yapıları gereği klasik kombilere göre daha verimlidir. Bu sebepten dolayı alınan kombi belli bir süre sonra klasik kombiye göre daha fazla tasarruf ettirecektir. Yoğuşmalı kombiler klasik kombilere göre daha düşük baca gazı sıcaklığına sahiptir. Yoğuşmalı kombiler klasik kombilere göre daha sessiz çalışmaktadır. Yoğuşmalı kombiler daha düşük emisyon olacağı için klasik kombilere göre çevrecidir.

Hermetik Kombi Nedir?

Hermetik kombilerde ateşleme için gereken hava fan aracılığı ile dışarıdan alınmaktadır. Yanma gerçekleştikten sonra kullanılan sistem sayesinde atık gaz dışarı çıkmaktadır. Bu sayede baca kullanmadan daha iyi ısıtma sağlanabilmektedir.

Hermetik Kombiler İle Bacalı Kombiler Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Hermetik kombiler çalışma prensipleri gereği bacalı kombiler ile farklılıklara sahiptir. Hermetik kombilerde fan bulunmasına karşın bacalı kombilerde fan yoktur. Hermetik kombilerde dışarı atılacak gaz içerisinde bulunan boru sayesinde atılır, dış boru ile de yanma odasına hava girmesi sağlanır. Bacalı kombilerde ise dışarı atılması gereken gaz sıcaklığı arttıkça genleşip yükselir ve baca üzerinden dışarıya atılır. Hermetik kombilerde baca bulunmamaktadır. Bu sebeple yer sıkıntısı da ortadan kalkmış olur. Hermetik kombilerin dışarı doğru açılan herhangi bir yere montajı gerçekleştirilir. Bacalı kombilerde ise bu tam tersidir. Bacalı Kombiler uygun ortama montajı yapılmaz ise kullanıcıyı zehirleyebilir.

Elektrikli Kombi Nedir?

Elektrikli kombiler çalışma prensibi gereği anında sıcak su verebilirler. Elektrikli termostat sayesinde musluğa bağlanarak kullanılan elektrikli kombiler küçük boyutları ve kullanım kolaylığı nedeniyle tercih edilmektedir. Özellikle küçük dükkan ve bacalı kombi bağlanmaya müsait olmayan yerleşim yerlerinde tercih edilen elektrikli kombiler doğalgaz yakıtlı kombilere göre daha az verimlidir. Bu sebepten dolayı kullanım oranına bağlı olarak doğalgaz yakıtlı kombilere göre daha fazla fatura gelmesine sebep olabilir. Ayrıca elektrikli kombilerin su haznesi bulunmadığı için sadece anlık su tüketiminde kullanılabilir. Petek gibi ısı ileten cihazlara su temin edemeyeceği için yerleşim yerinin ısınmasına katkı sağlamayacaktır. Elektrikli kombi bulunan yerlerde ortamı ısıtmak için ayrı bir cihaz daha temin edilmesi gerektiğinden ötürü biraz ısınma biraz maliyetli olacaktır. Cimri.com’da bulunan fiyat karşılaştırma özelliği sayesinde en uygun fiyatlı elektrikli kombilere sahip olabilirsiniz.

Elektrikli Kombinin Avantajları Nelerdir?

Elektrikli kombiler özellikle doğalgaz bulunmayan binalarda kullanılmaktadır. Elektrikli kombiler yapıları gereği kullanılan alanda olduklarından dolayı sıcak suyun kullanıcıya daha hızlı ulaşmasını sağlar. Özellikle doğalgaz ile çalışan kombi için ayrılan bir yer olmadığında küçük boyutları ve kullanım kolaylığı ile elektrikli kombiler tercih edilmektedir. Elektrikli kombilerin kurulumu ve kullanımı kolaydır. Genellikle 3 kademeli ısıtma seçeneği sunan elektrikli kombiler barındırdığı termostat sayesinde suyun hızlı ısınmasını sağlar. Elektrikli kombilerin bakımları da kurulumları kadar kolaydır. Elektrikli kombiler doğalgazlı kombilere göre daha ucuzdur. Yedek parça temini ve tamiri kolay olduğu için birçok işletme tarafından doğalgazlı kombi yerine elektrikli kombi kullanılmaktadır. Elektrikli kombilerde gaz emisyonu mevcut olmadığı için doğalgaz yakıtlı kombilere göre daha çevreci ve sağlıklıdır.

Kombilerin Avantajları Nelerdir?

Kombiler konutlarda her daireye ayrı tahsis edildiği için merkezi sistemli ısıtmaya göre daha avantajlıdır. Her daire kendi sıcaklık ayarını yapabildiği için kullanıma ve ihtiyaca göre fatura ödenir. İstenilen bölge ısıtılabildiği için kullanılmayan odalar faturayı gereksiz yere arttırmaz. Duvara montajı yapıldığı için yer kaplama konusunda da avantajlıdır. Ayrıca petek ve musluklar için aynı cihazdan su ısıtıldığı için sıcak su şofbenlere göre daha çabuk ulaşır. Kombiler doğalgaz ile anlık çalıştığı için kömürlü kazanlar gibi yakıt depolama sıkıntısı yaşanmamaktadır. Kömür ile çalışan kazanlara oranla daha az karbon emisyonu sağladığı için çevreyi az kirletmektedir.

Kombi Kullanırken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Kombiye bakım yaptırmadan kullanım en çok yapılan hatalardan biridir. Kombiler kullanım kılavuzunda aksi yazmadıkça yılda 1 kere bakıma girmelidir. Petekler ise 2 veya 3 yılda bir temizlenmelidir. Bakımı yapılmayan kombiler yakıt israfına sebep olacaktır. Petekler temizlenmediği takdirde oluşacak tıkanıklıktan dolayı bulunan odanın ısınmasına engel olacaktır. Oda termostatı bulunan kombilerde kombi derecesini düşürüp oda sıcaklığını yüksek tutmak yerine kombi derecesini ideal konuma getirip oda termostatını uygun sıcaklığa ayarlamak gerekmektedir. Konut büyüklüğüne göre alınmayan kombiler daha fazla doğalgaz faturası ödemeye sebep olacaktır. Tasarruf amacı ile kullanılan yaşam alanında 1 veya 2 peteği açık konumda bırakmak kombi parçalarının ömrünü etkilemektedir. Daha az peteğe pompalanacak su çabuk geri dönüş sağlayacağı için kombi pompasının erken arızalanmasına sebep olacaktır. Kombi arızası meydana geldiğinde yetkili servis çağırmak yerine tamir etmeye çalışmak daha büyük hasarlara sebep olabilir. Kullanılan kombiye 2 bardan fazla su basmak kombinin su kaçırmasına sebep olur. Kombiler genellikle 1.5-2 bar arasında kullanılmaktadır.

Kombi Tasarruf Yöntemleri Nelerdir?

Kombilerin kullanım şekillerine göre faturalar değişkenlik göstermektedir. Kış aylarında havaların soğuması ile kombilerin kalorifer özelliği devreye girer. Kombi kullanıcıları evde bulunmadıkları gün içerisinde evde bulunmadıkları zaman aralığında kombiyi kapatmamalıdır. Kısa süre için kombiyi kapatmak duvarların, tavanın ve tabanın soğumasına neden olur. Eve tekrar gelip kombiyi aktif hale getirince eski sıcaklığa erişmek için daha fazla yakıt harcanır. Gün içerisinde evde olunmayacağı zaman kombiyi kapatmak yerine makul seviyede tutmak daha mantıklı olacaktır. Eğer evde uzun süre bulunulmayacaksa kombinin kapatılmasında herhangi bir sıkıntı olmaz. Bir başka tasarruf yöntemi de izolasyondur. Bina dışına ve kullanılan yaşam alanına yapılacak izolasyon ile ciddi miktarda tasarruf edilebilir. Peteklerden yayılan ısı enerjisi izolasyon sayesinde dışarı çıkmak yerine yerleşim yeri içerisinde kalacaktır. Peteklerin ve kombinin bakım periyotlarını geciktirmeden yaparak da tasarruf edilir. Bakımı yapılmamış kombi ve petekler belli bir süre sonra performans düşüklüğü yüzünde daha fazla doğalgaz harcanmasına sebep olacaktır. Petekler vanaları açıldığı halde soğuk kalıyorsa hava alma işlemi yapılmalıdır.

Kalorifer filtresinin düzenli olarak temizliği yapılmalıdır. Kalorifer vanası içerisindeki pislik tutan filtre zamanla dolarak peteğin veriminin düşmesine sebep olur. Peteklerden en iyi şekilde verim alabilmek için kalorifer pislik filtresinin her zaman temiz olması gerekmektedir. Ülkemizde en çok yapılan yanlışlardan biri de peteklerin üzerini ve çevresini kapatmaktır. Petekler ısı yayan cihazlar olduğu için herhangi bir cisim ile üzerini ve çevresini kapatmak ısının oda içerisine dağılmasını engeller. Herhangi bir cisim ile kapatılmış petekler ısıyı çevresine değil üzerine konulan malzemeye verir. Bu da odanın ısınmasını engelleyerek daha fazla fatura gelmesine sebep olur. Kış aylarında gece kombiyi kapatmak yerine dereceyi makul seviyeye indirmek daha tasarruflu kullanım sağlayacaktır. Musluklara dağıtılan sıcak su ayarı kombi üzerinden yapılmalıdır. Kombide yüksek sıcaklık seviyesinde olan suyu musluklardan soğuk su ile dengelemek aşırı doğalgaz tüketimine sebep olacaktır. Termostatik vana veya oda termostatı kullanımı da kombiler için tasarruf sağlamaktadır. Oda termostatı kombi ile ortam sıcaklığını karşılaştırıp kombinin gerektiği zamanda peteklere sıcak su göndermesini sağlar. Termostatik vana ise peteklere takılan bir üründür. Her peteğin ısı değerini kullanıma göre ayarlama olanağı sağlar. Termostatik vana ve oda termostatı aynı anda kullanılamadığı için herhangi birini seçmek gerekmektedir.

Kombi Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kombi bakımı genel hatlarıyla cihazın sensör, elektronik ve mekanik aksamlarının kontrol edilmesi, bazı parçaların temizlenmesi ve belli ayarların yapılması işlemidir. Kombi bakımı kullanıcı tarafından değil yetkili servis tarafından yapılmalıdır. Genellikle bakıma gelen servis elemanları yapılacaklar hakkında bilgilendirme yapmaktadır. Öncelikle işlemlere başlamadan kombinin ısıtma testi ve çalışma verimliliği kontrol edilmelidir. Hermetik bacalı kombilerin fanın durumu kontrol edilmelidir. Fanın çalışmasına engel herhangi bir durum varsa bunun önüne geçilmelidir. Eski tip kombiler için ise limit değerlerinin kontrolü yapılmalıdır. Ön testler ve temizlik yapıldıktan sonra kombinin sıcak su ve kaloriferlerin yanma durumu kontrol edilir. Kombinin su sızdırıp sızdırmadığına bakılır. Kombinin tozlanma durumunda temizliği yapılır. Ardından kombi içerisindeki yanma odası brülörü temizlenir. Genleşme tankının durumu kontrol edilir ve gerekirse basınç seviyesi ayarlanır. Kombi kalorifer pislik filtresi temizlenir. Bacalı komilerde bacının çekiş gücü test edilmelidir. Aksi takdirde cihaz arızalanabilir. Yoğuşmalı kombilerde yoğuşma su haznesi kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Yoğuşmalı kombinin kalorifer hattındaki çamur filtresi temizlenir.

Kombinin Yaz Konumundayken Peteklere Sıcak Su Sağlaması Arıza Belirtisi midir?

Eğer kullanılan kombi yaz konumundayken kombiye yakın olan peteklerin bir miktar ısınması normaldir. Kombiler içlerinde bulundurduğu suyu sıcaklığı yükseldikçe zarar görmemek için tesisata basmaktadır. Ancak bu ısınma tüm petekler için geçerli ise ve peteklerin sıcaklığı çok yüksek ise arıza olma ihtimali yüksektir. Bu arızanın muhtemel sebeplerinden biri 3 yollu vana adı verilen malzemedir. 3 yollu vana arızası kombinin peteklere ve çeşmelere giden vanaların konumunu ayırt edemeyip yanlış konuma su basması ile oluşur.

Baymak Kombi Modelleri Hangileridir?

Baymak kombi üretiminde kalitesini kanıtlamış markalardan biridir. Yoğuşmalı kombi olarak Baymak Lambert Attivo 24, Baymak Luna 5 Avant 24 FI, Baymak Idee 39 Premix, Baymak Idee 35 Premix en çok tercih edilen Baymak modelleridir. Baymak Luna 24 FI Hermetik Kombi, Baymak Eco 24FI Hermetik Kombi, Baymak Eco5 24 FI Hermetik Kombi en çok tercih edilen hermetik kombi modelleridir. Baymak modellerini Cimri.com üzerinden fiyat alarm özelliği sayesinde en uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Vaillant Kombi Modelleri Nelerdir?

Kombi seçiminde en önemli etkenlerden biri de fiyat performans oranıdır. Tasarruf yapabilmek için en ucuz fiyata en performanslı ürün seçimi yapmak gerekir. Yoğuşmalı kombi modellerinde Vaillant ecoFIT VUW 286 Start Kombi, Vaillant ecoTEC Pure VUW 286/7-2 Kombi, Vaillant Ecotec Pro Vuw 286-5- 3 Yoğuşmalı Kombi fiyat performans ürünü olarak nitelendirilebilirler. Cimri.com’un fiyat karşılaştırma özelliği sayesinde satın almak istediğiniz Vaillant modelini en uygun fiyata temin edebilirsiniz.

Hangi Ariston Kombi Modelleri Tercih Edilmelidir?

Ariston markası ülkemizde en çok kullanılan kombi markalarından birisidir. Ariston Cares Premium 24 Kw Hermetik Yoğuşmalı Kombi uygun fiyatlı ve normal kombilere göre verimli olduğu için tercih edilebilir. Ariston Alteas One Net 24 FF Premix 24 kw Yoğuşmalı Kombi şık tasarımı ile fiyat bakımından pahalı olmasına karşın diğer yoğuşmalı kombi modellerine göre daha kolay bakım yapıldığı ve enerji tasarrufu bakımından avantajlı olduğu için tercih edilebilir. Ariston Genus One 35 kw Premix Yoğuşmalı Kombi yüksek kw değeri sayesinde daha büyük alanları ısıtmak için tercih edilebilecek bir yoğuşmalı kombi modelidir.