Kaykay

Kaykay Fiyatları

61 Ürün gösteriliyor.
Kaykay fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Kaykay modelleri ve Kaykay fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Kaykay kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Goldmaster, Altis, Voit, Vans, Cosfer. 61 adet Kaykay fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Cimri'nin Seçimi

Kaykay

İlk kaykay 1950’lerin başında sörf yapamayan sörfçülerin, karada benzeri duyguları yaşamaya çalışması ile ortaya çıkar. İlk çıktığı zamanlarda manevra kabiliyeti olmayan kaykaylar zamanla geliştirilir. 1950 lerin sonuna doğru talebin artması sonucunda değişik kaykay modelleri görülür. Küçük bir mekanizma ile yön verilebilir hale gelirler. Kaykaylar eskilerden günümüze kadar ulaşır. Başlarda eğlence amacı ile yapılır. Daha sonra talebin artması ile çeşitli kaykay türleri ortaya çıkar. Daha çok nispeten düz zeminli alanlarda  kullanılabilirler. Farklı çeşitleri bulunur, dengede durması daha zor olan iki tekerlekli modelleri ile adrenalin seviyenizi hayli yükseltebilirsiniz. Bunlara ek üç tekerlekli modelleri bulunur ve nispeten daha kolay dengede kalma imkanı sunar. İlk çıkan kaykay modeli dört tekerlekliydi ve iki ve üç tekerlekli modeller dört tekerlekli modelden evrilir. Dengede durması en kolay olan model dört tekerlek ile kullanması zor ancak alışılınca belki de bırakamayacağınız bir aktivite olabilir.

Kaykay Modelleri ve Özellikleri

İlk çıktığı zamanlarda hiçbir mekanizması bulunmayan dört tekerlekten oluşan kaykaylar gelişen mekanik bilgisi ve teknoloji ile komplike bir hal alır. Ön ve arka kısımlarda ki tekerlere dingil eklenir. İki tekerleğin arasında yer alan bushing isimli lastik malzeme kaykaya yön verebilmenizi sağlar. Kaykay bir denge sporudur ve kaykayda kullanılan malzemeler keyif katsayınızı etkiler. Tekerlekleri silikon karışımı ya da sadece silikon olabilir bu daha pürüzsüz bir sürüş yapabilmenizi ve keyif almanızı sağlar. Kullanıldıkları alanlara göre kaykay çeşitleri farklılık gösterir. Skateboard isimli modeller genelde artistik hareketler sergilenirken kullanılır ve 4 tekerlekli kaykay modeli içinde ile sunulur. Kaykaylarda güçlendirilmiş alüminyum aks mekanizması daha hafif ve dayanıklı olur. Ek olarak kaymayı önleyici kaykay zımparalı tahtaları ile güvenli sürüşe destek verir. Longboard olarak adlandırılan ve normalden daha kalın tahta ve tekeler ile daha stabil sürüşler gerçekleştirebilir, daha kolay hızlanabilirsiniz. Gövde kısımları farklı ağaç modellerinden olabilen kaykay modelleri bulunur. Çin akçaağacı dayanıklı yapısı ile bu duruma örnek olur. Üst zemini zımparalı ya da zımparasız modeller bulunur. Tekerlerde kullanılan rulman modelleri tekerleğin dönüş kapasitesini dakika cinsinden ifade eder. ABEC 1 den dönüş kapasitesi artarak ABEC 9 a kadar rulman türleri bulunur. Son zamanlarda kullanıcılara sunulan kaykay 2 tekerlekli modelleri, kullanıcının sağ ve sola hareket vermesi ile hızlanır. Dengede kalması  zor kaykay modellerinden olur. Kaykay 3 tekerlekli model  kaykay iki tekerlekli model ile benzer şekilde hareket alır ve farklı olarak arka kısımda iki teker bulunur. Hareket mekanizması standart kaykaylar ile benzerlik gösterir. Üst tabaka zımparalı ve zımparasız farklı modelleri bulunabilir. Rulman türüne göre de farklı gösterebilen üç tekerlekli kaykay modelleri standart kaykayın aksine farklı deneyimler sunabilir. Ancak artistik hareketler için uygun olmayan üç tekerli kaykay modelleri, sahilde hava alırken kullanabileceğiniz bir model olabilir. Güzel havalarda dört tekerlekli standart bir kaykay ile yürüyüşünüze artı keyif katabilirsiniz. Ya da belki de hoşunuza gider ve daha ciddi ilgilenir kaykay yarışlarına bile katılabilirsiniz.

Kaykay Fiyatları

Kullanılan malzemenin cinsine ve kalitesine göre değişen kaykay fiyatları  kullanıcıların beklentilerine göre değişiklik gösterir. Günümüzde farklı modelde kaykaylar bulunur. Model farklılıkları fiyat değişimine neden olur. Starboard olarak adlandırılan klasik kaykaylar nispeten az malzeme kullanılması nedeniyle daha ucuz olabilir. Klasık kaykaylarda kullanılan rulamanın standartları ve kullanılan mafsalığın dayanıklılığı arttıkça fiyatlar da artar. Klasik kaykaylar Longboard modellere kıyasla daha ucuz bir fiyat skalasında yer alır. Longboard kaykaylarda kullanılan malzeme kullanılan tekerlek ve tahta daha kalın olur. Bu nedenle klasik kaykaylara oranla fiyatı daha yüksek olur. Kaykay elektrikli olması halinde kullanılan malzemenin cinsi değişir. Ek elektriksel aksamlar ve çeşitli güvenlik önlemleri eklenmesiyle fiyat tamamiyle değişir. Bu bağlamda bakılırsa mekanik bir kaykay ile elektrikli kaykay birbirinden ayrılır. Aynı şekilde elektrikli kaykayların içinde de, motor gücü ve maksimum hızının değişmesi gibi durumlarda fiyat değişiklik gösterir. Karasız kaldığınız durumlar da Cimri.com üzerinden farkli kaykay markalarını karşılaştırabilir, fiyatlarını değerlendirebilirsiniz.

Kaykay Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Kaykaya yeni başlamayı düşünüyor olabilir ve farklı seçenekler arasında kafanız karışmış olabilir. Kaykay türleri arasından seçiminizi yaparken kişisel sınırlarınızı değerlendirmeniz ve beklentilerinizi karşılayacak bir kaykay seçmeniz önem arz eder. Kaykay seçerken fiziksel özelliklerinizide değerlendirmeniz gerekir. Aksi halde ayaklarınız tahtaya sığmayabilir ya da uygun konumda olmayabilir. Eğer artistik hareketler yapmayı düşünmüyor iseniz, dayanıklılığı çok yüksek ve rulman seviyesi en üst seviyede bir kaykay almak işinize yaramayabilir. Bunun yerine daha stabil  klasik kaykay tercih edebilirsiniz ve sürüşünüzün tadını çıkarabilirsiniz. Çoğunlukla asfaltta sürüş yapmayı düşünüyor iseniz Longboard kaykay modeli yumuşak sürüşü ve dengeli gövdesi ile uygun olabilir. Ancak ağır ve uzun yapısı ise artistik hareketler de uygun imkanlar vermez. Eğer artistik hareketler yapmayı planlıyorsanız klasik bir kaykay seçimi yapabilirsiniz. Ayak ölçülerinize göre doğru tahta seçimini de ekler ve keyifle sürüş yapabilirsiniz. Hızlanma açısından önemli olan farklı rulman standartları görülür. ABEC 1’den başlayarak ABEC 9’a kadar dönüş kapasitesinin kalitesini belirleyen standartları kendi sürüş stilinize ekleyebilirsiniz. Yüksek hızlara çıkmayı düşünüyor iseniz ABEC 1 standartlarına sahip bir kaykay almanız önerilmez, daha yüksek standartlarda kaykay modelleri tercih edebilirsiniz.