Dağcılık sporu ile ilgilenenlerin olmazsa olmaz malzemelerinden karabina; çok hafif ve çok sağlam bir ekipmandır. Çeşitli boyutlarda, dizaynlarda ve özelliklerde üretilen emniyet mandalları; kişinin hem kendi can güvenliğini hem de kendinden sonraki kişilerin can güvenliğini emanet ettiği bir malzemedir. Bu yüzden amaca en uygun çeşidi seçmek gerekir. Siz de dağcılık sporu ile uğraşıyorsanız veya yeni başlayacaksanız; Stubai, Ocun, Andoutdoor, Kong gibi markalara ait en ucuz karabina çeşitlerini uygun alışverişin adresi Cimri.com’da bulabilirsiniz. Cimri’de bulunan ürün karşılaştırma seçeneği sayesinde ihtiyacınıza en uygun modeli kolayca belirleyebilirsiniz.

Karabina Nedir? Karabina Ne İşe Yarar?

Dağcılık sporu ile ilgilenenlerin tırmanma esnasında güvenliklerini sağlamak amacıyla kullandıkları kanca şeklindeki malzemelere karabina denir. Karabina kanca dağcılıkta vazgeçilmez bir unsurdur. Tüm dünyada güvenli tırmanış için önerilen bir kamp malzemesidir. Kanca şeklindeki yapısı ile halatları ve sikkeleri tamamlayarak güvende olmayı sağlar. Serbest durumda halka, kullanım anında kanca şeklini alır ve emniyet mandalı ismiyle de anılır. Kapı görevi gören kısmı halat içinden geçtiğinde kapanır ve güvenliği sağlar. Karabina çekeri; 500 kg ile 1 ton arasındadır ve büyük ağırlıklara dayanıklıdır.

Karabina emniyet kemerini güvene alır, farklı malzemeleri bağlamakta kullanılır. Bu yüzden karabina, dağcılık ekipmanlarının hepsi gibi seçimi dikkatle yapılması gereken bir parçadır. Siyah, gri, sarı, yeşil ve kırmızı renkleri ile karabinalar; aynı zamanda halat ve diğer malzemeleri emniyet kemerine güvenle bağlarlar.

Karabina Çeşitleri Nelerdir?

Ana hatlarıyla yaylı karabina ve yaysız karabina çeşitleri öne çıkar. Kapı tipine, yapısına ve çekeceği ağırlığa göre farklı karabina çeşitleri bulunmaktadır. Alüminyum karabina çeşitleri sağlam yapıları ile uzun yıllardır tercih edilen modellerdir. Çelik ve krom karabina farklı madenlerden üretilirler ve önerilen çeşitlerdir. Yeni jenerasyon emniyet mandalları titanyum alaşımlı malzemelerden üretilmektedir.

Yapı tipine göre oval, armut, D ve asimetrik D karabina tipleri mevcuttur. Kapı çeşidine göre ise düz, bükük, tel ve ikiz karabina çeşitleri bulunmaktadır. Vidalı karabinalar profesyonel dağcılar tarafından tercih edilen ve kilitli modeller ile birlikte emniyetli tırmanışların vazgeçilmezlerinden olmuştur.