HAVALANDIRMA FANI NASIL SATIN ALINIR?

Havalandırma fanı, havanın akışını sağlamaya yarayan, elektrikle çalışan bir cihaz tipidir. Havanın temizlenmesi için önemlidir. Havalandırma fanı, havanın akışını sağlama görevini, basınç farklılıklarından faydalanarak yapar. Havalandırma fanının seçimi, mekanın büyüklüğüne ve kullanım şekline göre yapılır. Spor salonları, dans okulları, hastaneler, kurumsal plazalar için havalandırma fanlarının doğru seçilmesi ve doğru alanlarda konumlandırılmış olması önemlidir. Alışveriş merkezleri gibi büyük alanlar için merkezi sistem havalandırma fanları kullanılır. Fan, tüm gün boyunca çalıştırılacaksa daha yüksek kapasiteli olarak seçilmelidir. Yüksek kapasiteli fanlarda genellikle, EFF1 elektrik motorları kullanılır. Banyolarda kullanılan daha küçük ebatlarda sessiz çalışan havalandırma fanları da vardır. Ayrıca, mutfaklarda yemek kokusunu çekmek, havayı temizlemek için de aspiratör tarzı havalandırma fanları kullanılır. Bunlar emiş fanları denir. (Davlumbaz) Vantilatör tarzı fanlar ise, ortamın havasını serinletmek için kullanılır. Vantilatörler, üfleme fanı sınıfına dahildir. Bazı havalandırma fanları, kirli havayı direkt dışarıya atarken, bazıları ise, içerisinde bulunan karbon filtre yardımıyla çektiği havayı temizleyerek tekrar ortama verir. Fan içerisindeki karbon filtrenin temizliğinin iyi yapılmış olması, mekan içerisinde bulunanların sağlığı açısından önemlidir. 220 volta kadar elektrikle çalışan lokal bazlı havalandırma fanlarının bakımının yapılması, merkezi sistem havalandırma fanlarına göre daha kolaydır.

Havalandırma fanı montajı nasıl yapılır?

Bu tip fanların montajı, elektrik ve teknik bilgisi olan uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Tavan, duvar gibi bölgelerin kesilmesi, kabloların uygun şekilde bağlanması ve güvenli çalışma kontrollerinin yapılması gerekir. Vantilatör modeli havalandırma fanları, herhangi bir montaja ihtiyaç duyulmadan, sadece fişe takılarak da çalıştırılabilir.

Havalandırma fanını nereden satın alınır?

Satın almak istediğiniz ürün özelliklerini belirledikten sonra cimri.com sitesini ziyaret ederek, en uygun fiyatlı alternatifleri inceleyebilirsiniz. Güçtay, Wispy, Fanexfan marka havalandırma fanları cimri.com sitesinde mevcuttur. Siteye üye olarak, satın almak istediğiniz ürün üzerindeki ‘fiyat alarmı’ bölümünü aktifleştirdiğinizde, ürünün fiyatında düşüş olduğunda haberdar olup, uygun zamanda sipariş verebilirsiniz. Ayrıca, markalara ait modeller arasında özellik ve fiyat karşılaştırması yaparak, karar sürecinizi hızlandırabilirsiniz.