• Elektrikli el aletleri kategorisinin bir ürün çeşidi olan hava kompresörleri, basınçlı hava faydalı ve emniyetli bir enerji kaynağıdır. Basınçlı havanın maliyeti elektrik fiyatlarından birkaç kat daha fazla olduğundan basınçlı hava pahalı bir güç kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle basınçlı havanın ekonomik kullanılması, uygun bir kompresörün seçilmesi ve arızasız sürekli çalışması kullanımınız için, elektrik enerjisi kadar önemli bir enerji kaynağıdır. Cimri’de siz de Fini, Einhell, Cora, Atlas gibi markaların birbirinden farklı en uygun modellerine kolayca erişebilirsiniz.

 • Hava Kompresörü Seçimlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Hava kompresörleri seçilirken, işletme basıncı, hava miktarı, hava kompresörü tipi, güç tüketimi gibi faktörlere dikkat edilmelidir.

 • Hava Kompresörü Çeşitleri Nelerdir?

  Hava kompresörlerini başlıca üç kategoride değerlendirebiliriz. Bu çeşitler; pistonlu hava kompresörleri, vidalı hava kompresörleri ve santrifüj hava kompresörleri olarak belirlenmiştir. Pistonlu hava kompresörleri, pozitif yer değiştirmeli kompresörlerdir. Bu durum, havanın kapalı bir hacim içerisinde ötelenerek sıkıştırılması ve yüksek basınçlı tarafa doğru itilmesidir. Pistonlu hava kompresörleri hava soğutmalı ya da su soğutmalı, aynı zamanda da yağlı veya yağsız tip olarak kendi içerisinde de değişiklik göstermektedir. Vidalı hava kompresörleri de yine pozitif yer değiştirmeli kompresör çeşitlerinden biridir. En yaygın kullanılan vidalı hava kompresörleri, tek kademeli, yağ enjeksiyonlu, helisel ve spiral lobları ve yivleri olan bir çift rotordan oluşan vida kullanılarak yapılan kompresörlerdir. Basit tasarımı ve aşınan parçalarının azlığı açısından daha çok tercih edilmektedir. Basınç ve kapasite açısından geniş bir yelpazeye sahip olması da yine tercih sebebi haline gelmiştir. Santrifüj hava kompresörleri ise diğer tiplerin aksine kompresyon havanın yüksek bir hızla savrulurken kinetik enerji kazanmasından kaynaklanmaktadır. Bu tip hava kompresörleri yağsız çalışmaktadır. Yüksek hava debisi istenen durumlarda kullanıma uygundur.

 • Hava Kompresörlerinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  Vidalı hava kompresörlerinin bakımlarında mutlaka yağ ve yağ filtresinin değişimi yapılmalıdır. Yağ değişimini yaparken hava kompresörünüzün mutlaka tamamen kapalı olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Bu değişimler, hava kompresörlerinin kullanım kılavuzlarında bulunmaktadır. Ancak daha efektif bir sonuç almak için servisten yetkili bir kişinin gelmesi, hem hız hem de doğru uygulama açısından uygun olacaktır.

  Pistonlu hava kompresörlerinde de yine yetkili bir servisin gelmesi efektif olacaktır. Ancak zorunda kaldığınız durumlarda yağını kendiniz de kolayca değiştirebilirsiniz. Bu değişimi yaparken uygulayacağınız ilk adım karterin altında bulunan boşaltma vanasına bir hortum takmaktır. Hortumun diğer ucunu bir teneke ya da kabın içine doğru tutarak boşaltmaya başlayabilirsiniz. Yağ tamamen boşaldıktan sonra vanasını kapatın ve yağ doldurma kapağından kolayca yağı doldurmaya başlayın. Yağ doldurma kapağını da kapattıktan sonra hava kompresörünüzü kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu aşamada dikkat edilmesi gerekilen en önemli nokta ise üretici firmanın hava kompresörünüz için uygun gördüğü yağın kullanılmasıdır. Siz de, işlerinize ya da iş yerinize en uygun hava kompresörü modellerinin, en ucuz fiyatlandırma seçeneklerine Cimri’de kolayca ulaşabilirsiniz!