track source
track source

Hafıza Kartları

Hafıza Kartları Fiyatları

666 Ürün gösteriliyor.
Hafıza Kartları fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Hafıza Kartları modelleri ve Hafıza Kartları fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Hafıza Kartları kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Zore, Samsung, Sony, Toshiba, Canon. 666 adet Hafıza Kartları fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!

Sıkça Sorulan Sorular

En Çok İncelenen Hafıza Kartları Markaları Hangileridir?

Cimri.com
Cimri.com'da ziyaretçilerin ürünlerini en çok inceledikleri 5 Hafıza Kartları markası:

2021 yılı Hafıza Kartları Fiyatları ne kadar?

Cimri.com
17 Eylül 2021 tarihinde Cimri.com’da yer alan 666 Hafıza Kartları modeli içerisinde en ucuz Hafıza Kartları fiyatı 19.76 TL iken, en yüksek Hafıza Kartları fiyatı 6358.93 TL olarak sitemizde yer alıyor. Tüm Hafıza Kartları fiyatlarının ortalaması alındığında ise 17 Eylül 2021 tarihinde ortalama Hafıza Kartları fiyatı ise 66.17 TL olarak sitemizde yer alıyor.

En Çok İndirim Bulunan Hafıza Kartları Ürünleri Hangileridir?

Cimri'nin Seçimi
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Hafıza Kartları

Günümüzde artan veri boyutuna paralel olarak, bu verilerin depolandığı ortamlara ilave nitelikte taşınabilir, cihazlara entegre olarak kullanılabilir harici bellekler oluşturulmuştur. Bunlardan biri olan, fotoğraf, video, müzik gibi dijital ortamda bulunan her türlü verinin kayıt edilebildiği hafıza kartı (memory card), dijital cihazlarda verilerin saklandığı dahili belleklerin yetmemesi sonucunda haricen bir depolama alanı oluşturabilir portatif bir araç olarak ortaya çıkmıştır. Elektronik cihazlarda yer alan dahili hafızaya sonradan eklenebilen, eklendiği cihazdan elektriksel güç sağlayan, bu güç kesilse bile içinde veriyi muhafaza eden ve içindeki bilgilerin tekrar silinip yazılabildiği ilave bir bellek niteliği taşıyan hafıza kartları, cihazdan çıkarılabilir, elde taşınabilir, başka cihazlara takılabilir olması yönüyle veri aktarmada ve saklamada makul bir araçtır. Bu yönüyle taşınabilir bellekler, CD, DVD gibi kayıt ortamlarının makul bir alternatifi sayılabilir. Hafıza kartları, şimdiye kıyasla ilk zamanlarda daha düşük hafıza ve hızda iken, teknolojinin hızlı gelişmesine paralel olarak birlikte çalışabildiği cihazlara uyumlu olarak daha yüksek hıza ve daha yüksek depolama alanına sahip hale gelmiştir. Günümüzde daha çok cep telefonu, video kamera, fotoğraf makinası, yazıcı gibi cihazlarda bulunan hafıza kartı yuvalarına takılarak kullanılabilen taşınabilir bellekler, ihtiyaçlara uygun ebat, kapasite ve hızda çeşitliliğe sahiptir. Teknolojinin ilerlemesiyle veri kullanımı boyutunun artmasına paralel olarak taşınabilir belleklerin ebatı, kapasitesi ve hızı, zamanla kullanıcıların ihtiyaç ve taleplerine uygun olarak gelişme göstermektedir.

Hafıza Kartı Özellikleri

Hafıza kartları elektronik bir cihazda mevcut olan bir kart yuvasına yerleştirilerek kullanıldığından, depolama kapasitesi, veri aktarım hızı gibi özellikler farklılık arz etse de kart ebatları standarttır. Hafıza kartlarının satışında öne çıkan özelliklerden bir tanesi onun depolama kapasitesidir. Hafıza kartları, depolama kapasitesine göre değişik seçenekler sunmaktadır. Bunlardan 8 gb hafıza kartı, günümüz teknolojisi ve veri boyutları göz önüne alındığında ihtiyacı karşılayabilecek en düşük kapasite olarak düşünülebilir. Sürekli gelişen teknoloji ile ihtiyaç duyulan depolama alanı boyutu artarak zamanla 16 gb hafıza kartı tercih edilir olmuştur. Sadece depolama kapasitesinin artması değil,  veri transfer hızının da depolama kapasitesine oranla artmasıyla 32 gb hafıza kartı, 64 gb hafıza kartı, ve 128 gb hafıza kartı seçenekleri tercih edilmeye başlamıştır. Hafıza kartı kapasitesinin artması, sadece bir depolama alanı artışı sunmamakta, kullanıcılar tarafından sırf veri aktarım hızı dikkate alınarak dahi 256 gb hafıza kartı veya 512 gb hafıza kartı tercih edilebilmektedir. Bu tercihin sebebi, depolama alanındaki kapasitenin matematiksel olarak artması değil, kullanıcıya tek bir kart ile kullanım kolaylığı ve veri aktarımında sunduğu hızlılık gösterilebilir. Belirli bir depolama kapasitesi aralığında ve teknolojisinde olan hafıza kartı sd olarak adlandırılmakta (Secure Digital Memory Card), diğer standart hafıza kartlarından küçük olan hafıza kartı micro sd seçeneği ise daha çok cep telefonlarında ve akıllı cihazlarda kullanılmaktadır. Micro sd hafıza kartı yerine göre standart boyutta olan hafıza kartları gibi kullanılmak için adaptörle kullanılabilmektedir.

Hafıza Kartı Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Birlikte kullanıldığı elektronik cihaza ek depolama alanı sağlayan belleklerin etkin bir şekilde çalışabilmesi açısından öne çıkan en önemli nokta, hafıza kartı ile elektronik cihaz arasındaki uyumdur. Bu uyum, elektronik cihaz kullanıcısının, sadece cihazına uygun ebatta bir hafıza kartı tercih etmesiyle sağlanamaz. Elektronik cihaz ile hafıza kartı arasında gerçekleşecek veri transferi işlemlerinin hızlılığı, kullanıcının memnuniyetini etkileyen önemli ölçütlerden biridir. Bununla beraber kullanıcılar, saklanacak verilerin büyüklüğüne oranla istenilen kapasitede hafıza kartı tercih edebilirler. Günümüzde kullanılan verinin boyutunun artması ile artık düşük kapasiteli hafıza kartları tercih edilmezken, hafıza kartı ile cihazlarla arasındaki veri transferi hızı da hafıza kartının kapasitesine paralellik göstermektedir. Ek depolama alanı yaratabildiği cihaz ile hafıza kartı arasında gerçekleşecek veri transferinde öne çıkan ve kullanıcılar tarafından tercih edilebilir bir özellik olan  hafıza kartının veri okuma hızının önemi verilerin sıklıkla transferinde ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla hafıza kartı satın alımında veri transferini sıklıkla yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli ölçütün veri okuma veya veri aktarım hızı olduğu söylenebilir.

Hafıza Kartı Fiyatları

Hafıza kartı takılabilecek elektronik cihazların yaygınlaşması ve artan veri boyutlarını cihazların dahili hafızasında saklamanın zorluğu nedenleriyle her geçen gün hafıza kartlarının kullanımının yaygınlaşmaktadır. Bu yönüyle hafıza kartı fiyatlarının belirlenmesinde, marka ölçütü ciddi oranda fiyat farklılığına sebep olmazken, en belirgin farklılık, ürünün depolama kapasitesinden kaynaklanmaktadır. Kapasitenin artmasına oranla hafıza kartı fiyatlarının arttığı, bununla beraber aynı depolama kapasitesine sahip ürünler arasında veri aktarım hızındaki farklılığın, fiyata etkide bulunan ikinci önemli kıstas olduğu söylenebilir. Hafıza kartı satın alımında fiyat farklılığı öne çıkmazken, teknolojideki hızlı değişimle birlikte depolama kapasitesinin değişmesiyle birlikte düşük kapasitedeki hafıza kartları artık tercih edilmezken, yüksek kapasiteli hafıza kartlarına olan talebin artması fiyatlarda bir değişikliğe neden olmamaktadır. Genellikle ithal ürünler olan hafıza kartlarının fiyatları, yabancı para endeksli olduğundan kurdaki dalgalanmalara oranla belli dönemlerde değişiklik gösterebilmektedir.

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2021 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery