Ahşap, metal gibi farklı malzemelere şekil verme, kanal açma, kenar düzeltme gibi işlemlerde kullanılan frezeler, pratik yapılarıyla çok tercih edilen makinelerdendir. Siz de en kaliteli freze çeşitlerini Optimum, Proxxon, Dewalt, Black & Decker gibi markaların farkıyla, en ucuz alışverişin adresi olan Cimri.com’da bulabilirsiniz. Cimri’de yer alan ürün karşılaştırma seçeneğinden yararlanarak ihtiyacınızı kolayca tespit edebilir ve uygun fiyat avantajlarıyla en ucuz freze makinesine sahip olabilirsiniz.

Freze Nedir? Freze Ne İşe Yarar?

Kendi ekseni etrafında dönerek birden fazla kesici ağzı sayesinde altından geçen parçaları talaşlarını kaldırarak şekillendiren aletlere freze denir. Frezeler ileri geri hareket edebilen ve kendi etrafındaki tam dönüşü sayesinde birçok işletmede delik açma, diş açma, kanal açma ve freze kesim gibi birçok işlemde kullanılır. Freze delik açma; metal sanayinde ve marangoz hanelerde sıkça başvurulan bir kullanım alanıdır. Freze bıçağı; keskin yapısıyla istenen ölçümde net işlem yapma şansı sunmaktadır. Adı geçen işlemleri yapan tezgâha; freze tezgâhı, kesici bıçaklara ise freze çakısı adı verilir.

Adının birlikte anıldığı torna ile freze arasındaki fark; tornada bütün kesme vb işlemleri parça oynatılarak yapılırken, frezede aletin oynatarak yapılmasıdır. Bu yüzden freze kullanımı çok daha pratiktir.

Freze Çeşitleri Nelerdir?

Yatay mil konumlu yatay freze ve dikey mil kullanılan dikey freze çeşitleri uzun yıllardır sanayinin değişik dallarında kullanılırlar. Universal frezeler; ağır sanayi tesislerinde sıkça karşılaşılan çeşitlerdir. Profesyonel freze makinesi; son yıllarda ustaların zaman ve emekten tasarruf etmesinin etkili bir yoludur. Elektrikli el aletleri içinde kendine yer bulan mikro freze çeşitleri, hobisi tahta işleri olanların ilgisini çekmektedir. Kullanıldığı alanlara göre de birçok freze çeşidi bulunur. Metal işlerinde ve marangoz kesimlerinde malzemeye uygun modeller mevcuttur.

Freze Seçimi Nasıl Yapılır?

İşlenecek malzemenin yumuşaklığı az sayıda kesici freze bıçağı bulunan modelleri yeterli kılabilir. Metal gibi işlenmesi zor malzemeler ise devir ayarlı freze makinesi çeşitlerini ön plana çıkarmaktadır. Son yıllarda küçük işler için ebadı nispeten ufak elektrikli freze makinesi modelleri kendine yer bulmuştur. Değişik watt güçlerinde çalışan ve kolay kullanım sağlayan frezeler birçok işlemi rahatça yapma şansı verir.