Marka
Bebedor
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Emzik kullanmak bebekler için faydalı da olsa dikkat edilmesi gereken bazı undurlar vardır. Bebeklerin büyük çoğunluğunun birinci aylarından itibaren emzik kullandığı söylenebilir. Genellikle susturucu etkisi olan emzik anneler tarafından da sıkça tercih edilmektedir. Wee, Nuk, Philips Avent, Bebedor, Chicco gibi markaların emzik çeşitleri arasından bebeğiniz için en uygun Cimri.com’da bulabilir, fiyat karşılaştırma yapabilir ve en ucuz fiyatlarla dilediğiniz emziğe sahip olabilirsiniz!

Emzik Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Emzik, bebeğin emme içgüdüsünü tatmin etmesini sağlar ve ona güven hissi verir. Doğumun hemen sonrasında bir bebeğin en güçlü refleksi emme refleksidir. Bebekler için emme hareketi başlı başına bir mutluluk sebebidir. Bu nedenle de emzik kullanımı çok faydalıdır. Bebekler üzerinde sakinleştirici, yatıştırıcı ve mutluluk verici etkileri vardır. Emzik, bebeklerin uykuya dalmalarını da kolaylaştırır.

Emzik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Emzik seçerken dikkat edilmesi gereken ilk nokta emziğin kauçuk mu silikon mu olacağına karar vermektir. Kauçuk doğal bir malzemedir ve kauçuk ağacının öz suyundan elde edilir. Fakat kauçuk emzikler bazı durumlarda alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Kauçuk emzikler, sterilizasyona dayanıklı değildir. Bu nedenle hijyen açısından sıkıntı yaşamak mümkündür. Ayrıca güneş ışığı da kauçuk emziklere zarar verebilir. Bir diğer emzik çeşiti de silikon emziklerdir. silikon emzikler sterilizasyona uygundur. Bu nedenle daha hijyeniktir. Tatsız ve kokusuzlardır. Kauçuk emziklere oranla daha zor yıpranırlar yani daha uzun ömürlüdürler. Fakat dişleri çıkmış bebekler silikon emziği zedeleyebilir hatta koparabilirler. Bu nedenle dişsiz bebeklerde silikon, dişi çıkmış bebeklerde ise kauçuk emzik tercih edilebilir.

Bebekler genellikle damaksız emzikleri tercih ederler. Çünkü bu emzikler anne memesine daha yakındır. Fakat damaksız emzikler 1 yaşından büyük bebeklerde kullanılmamalıdır. Çünkü bu emzikler bebeğin damak yapısında bozulmalara yol açıp aynı zamanda çıkmakta olan dişlerin sıralamasını ve şeklini de etkiliyor. 1 yaşından sonra damaklı emzikler tercih edilebilir. Kapaklı emzik tercihi hijyenik açıdan daha sağlıklı olacaktır. Emzik kenarları da bebeğin emziği kavramasını kolaylaştıran nitelikte olmalıdır. Bebeğin emziği yutma riskini ortadan kaldıracak bir yapıya sahip olmalıdır.

Emzik alındıktan sonra ve kullanım aralarında devamlı dezenfekte edilmelidir. Yere düşen ya da kirlenen emzik çok iyi temizlenmelidir. Bilinen markaların testlerden geçerek onaylanmış emzikleri tercih edilmelidir. Yıpranan ve bozulan emzikler değiştirilmelidir.