Marka
Yamaha
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler

Elektro Gitar

Elektro gitar, basit bir şekilde anlatmak gerekirse; gitarın sesinin daha yüksek çıkması ve farklı tınılar elde elde etmek için düşünülmüş ve klasik gitarı teknolojiyle birleşmesiyle ortaya elektro gitar adı verilen yeni bir müzik enstrümanı çıkmıştır. Elektro gitarın ton çeşitliliği 1960’lı yıllar itibariyle eskisinden kat kat gelişmiş ve böylece gitarın dünya üzerinde popülaritesi yıllar geçtikçe artarak devam etmiştir. Bu yıllardan itibaren bazı müzik türlerinin temeli haline gelmiştir, Rock müzik; elektro gitar demektir ve Rock müzikten türeyen her müzik türünde elektro gitar en önemli enstrüman olarak devam etmiştir.

Gitarın sesi üzerinde bulunan manyetikleri sayesinde elektrik akımına dönüşür ve bu akım bir kablo aracılığıyla amplifikatöre iletilir. Amplifikatöre ulaşan elektrik akımı, tekrar sese dönüşür ve bu defa ses hem farklı hem de çok daha yüksektir. Amplifikatör demek zor olduğundan dolayı ülkemizde bu aletin adı elektro gitar amfisi olarak geçer ve amfinin kalitesi de ses için, en az gitarın kalitesi kadar önemli bir unsurdur. Elektro gitar teli ise çelikten yapılır, akustik gitarda da çelik malzeme kullanılır. Çelik tel kullanılması, sesin daha yüksek ve temiz çıkmasını sağlar ve klasik gitara göre daha gergin bir sapı olmasını sağlar.

Elektro Gitar Nasıl Çalınır?

Enstrümanı becerili bir şekilde çalabilmek için uzun bir süreç ve bolca elektro gitar dersi ya da düzenli gidilen bir elektro gitar kursu gerekir. Bunun dışında çevrenizden gürültü konusunda uyarı geliyorsa, evde amfiyi kulaklığa bağlayarak ya da gitarı amfiye hiç bağlamayarak sessizce pratik yapabilirsiniz.

Elektro gitar denilince akla ilk gelen iki marka İbanez ve Fender’dir, başlangıç olarak bir gitar arıyorsanız bu markaların diğer modellere göre daha ucuz modellerinden bir tane alarak başlayabilirsiniz. Belirli bir müzisyen kitlesi ise ilk başta klasik gitarla başlamanın doğru olduğunu, klasik gitarla tekniği oturttuktan sonra insanın her tip gitarı çalabileceğini savunuyor.

Elektro gitar fiyatı ve özelliği, amfisini ve ihtiyacınız olan her şeyi Cimri.com’da bulabilirsiniz. En uygun elektro gitar fiyatı burada!