• Davlumbazlar, beyaz eşya kategorisinde bulunan, kirlenmiş havayı içine çeken ve havalandırma sistemine aktaran bir havalandırma sistemi ünitesidir. Davlumbazların tipleri, boyutları ve kapasiteleri kullanılacağı alana göre tasarlanmaktadır. Arçelik, Siemens, Beko, Vestel, Termikel gibi onlarca markanın içerisinden, size ve kullanacağınız alana en uygun davlumbaz modellerine, Cimri’de en ucuz fiyat seçenekleri ile ulaşabilirsiniz.

  • Davlumbaz seçerken nelere dikkat edilmelidir?

    Mutfaklarda yemek pişirme esnasında oluşan hava akımı yoğun miktarda yağ ve benzeri kirleticileri barındırır. Mutfakta pişirme esnasında oluşan bu kirleticilerin, kokuların ve oluşan nemin atılması da davlumbaz sayesinde gerçekleşmektedir. Mutfak cihazlarının üzerine yerleştirilen davlumbazlar bu kirli hava dumanını ve buharı hızlı bir şekilde çekmek için kullanılırlar. Mutfağınızda bulunacak davlumbazları seçerken ise dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Davlumbaz seçerken estetik görüntüden yani davlumbazın tasarımından öncelikli dikkat edilmesi gerekilen nokta, davlumbazınızın çekiş gücüdür. Mutfağınızın büyüklüğüne göre çekiş gücünü de belirlemeniz gerekmektedir. Çekiş gücü düşük olan davlumbazların büyük mutfaklarda işlevsel olmayacağını unutmamanız gerekmektedir. Davlumbaz seçimlerinde dikkat edilmesi gerekilen bir diğer önemli nokta ise davlumbazınızda bulunacak aydınlatmadır. Bazı davlumbazlarda holojen aydınlatma bulunurken bazılarında ise mum tipi aydınlatmaya sahiptir. Davlumbaz seçimlerini yaparken ses seviyesinin de elli desibel ve altında olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bu seviyenin altındaki davlumbaz modelleri, ses açısından size rahatsızlık vermeyecektir. Davlumbaz seçimlerinizi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus ise; davlumbazlarınızın kolay temizlenebilir bir materyalden oluşmasıdır.

  • Davlumbaz temizliği nasıl yapılır?

    Davlumbazların yüzeyleri çizilmeye karşı hassas olduğundan temizlik esnasında da hassas davranmanız gerekmektedir. Yüzeylerini yumuşak süngerli bir bez ve deterjanlı sıcak bir su ile silmeniz ve daha sonra yumuşak bir bez ile durulamanız gerekmektedir. Bu işlemleri yaparken, davlumbazlarınızın üst yüzeylerinde, çözücü içeren temizlik maddelerini kullanmanız davlumbazınızın yüzeyinin aşınmasına sebep olacaktır. Eğer davlumbaz modelinizi çelik veya alüminyum olarak tercih ettiyseniz, özel bakım maddeleri ile yumuşak bir bez eşliğinde temizlemeniz gerekmektedir. Yağların filtreye yapışmasını önlemek için ise davlumbazınızda bulunan filtreleri ayda bir kere temizlemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda davlumbazınızın içerisinde bulunan koku filtrelerini de altı ayda bir değiştirmeniz gerekmektedir.

    Siz de farklı güç, hava çekme kapasitesi ve hız ayarı bulunan davlumbaz modellerinden mutfağınıza en uygununu Cimri.com’da bulabilir ve en ucuz fiyatları karşılaştırarak kolayca göz atabilirsiniz.