track source
track source

Darbuka

Darbuka Fiyatları

101 Ürün gösteriliyor.
Darbuka fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Darbuka modelleri ve Darbuka fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Darbuka kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Manuel Raymond, Vatan, Helena Wood, Esster, Ses Müzik Aletleri. 101 adet Darbuka fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!

Sıkça Sorulan Sorular

En Çok İncelenen Darbuka Markaları Hangileridir?

Cimri.com
Cimri.com'da ziyaretçilerin ürünlerini en çok inceledikleri 5 Darbuka markası:

2021 yılı Darbuka Fiyatları ne kadar?

Cimri.com
17 Eylül 2021 tarihinde Cimri.com’da yer alan 101 Darbuka modeli içerisinde en ucuz Darbuka fiyatı 65.0 TL iken, en yüksek Darbuka fiyatı 1029.9 TL olarak sitemizde yer alıyor. Tüm Darbuka fiyatlarının ortalaması alındığında ise 17 Eylül 2021 tarihinde ortalama Darbuka fiyatı ise 151.53 TL olarak sitemizde yer alıyor.
Cimri'nin Seçimi
Manuel Raymond MRP688WN Dijital Piyano
Manuel Raymond MRP688WN Dijital Piyano
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Darbuka

Darbuka, eski zamanlardan günümüze kadar ulaşan vurmalı müzik aletidir. Özellikle Orta Doğu ve Balkanlarda kullanılan darbuka, dümbek, dümbelek gibi farklı isimlerle de anılır. Darbukalar ilk zamanlar pişmiş topraktan üretilirken daha sonraları bakır, alüminyum, porselen, cam elyaf, ağaç gibi malzemeler kullanılarak üretilir. Darbukaların bir tarafı geniş diğer tarafı ise boru görünümündedir. Darbukalarda hayvan derisi veya sentetik deriler kullanılır. Bu deriler gerdirilerek vidalar ile tutturulur. Bu vidalar ile darbukanın ses tonu ayarlanır. Darbukalar farklı çeşitlerde satışa sunulur. Darbukalar üretiminde kullanılan maddelere göre çeşitlendirilir. Ahşap darbuka, bakır darbuka, döküm darbuka, çömlek darbuka, bas çömlek darbuka gibi çeşitlere sahiptir. Darbukalar daha çok hareketli oyun havalarında kullanılır. Düğün, nişan, söz gibi özel günlerin vazgeçilmez müzik aletlerinden biridir. Darbuka gövdesi üzerine çeşitli yöresel süslemeler yapılmaya günümüzde de devam edilir. Darbuklarda iki farklı ses vardır. Düm ve tek olan bu sesler darbukanın orta kısmına ve yan kısmına vurularak elde edilen tınılardır. İstediğiniz çeşitteki darbukaları güvenle tercih edebilirsiniz.

Darbuka Çeşitleri

Darbukalar, eski zamandan bu zamana kadar gelmiş olan vurmalı müzik aletidir. Darbukalar genel olarak Orta Doğu, Balkanlar ve Anadolu’da kullanımı yaygındır. Darbukalar, ilk zamanlarda pişmiş topraktan üretilmeye başlamıştır. Zamanla darbuka üretiminde kullanılan maddeler değişir. Alüminyum, porselen ya da cam gibi değişik malzemelerden üretilir.  Darbuka çeşitleri, yapımında kullanılan maddelere göre belirlenir. Ahşap darbuka, bakır darbuka, çömlek darbuka, bas darbuka, döküm darbuka gibi birden fazla çeşide sahiptir. Döküm darbukaların gövdesi dökme demir kullanılarak yapılır. Demir gövde dışındaki kısımlarda ise plastik veya sentetik deri kullanılır. Döküm darbukalar belli bir standartta üretilir. Deri ölçüleri genel olarak 22 cm’dir. Darbukanın ses ayarı derinin gerdirilmesi için kullanılan vidalar ile yapılır. Aynı zamanda solo olarak çalındığı için bir diğer ismi de solo darbuka olarak geçer. Çömlek darbukalar da belli standartlara göre üretilir. Darbukanın gövdesi topraktan üretilir. Deri kısmı ise keçi sığır gibi doğal hayvan derisi kullanılarak yapılır. Çömlek darbuka sesi, topraktan ve doğal deri kullanılarak üretildiğinden daha doğal çıkar. Aynı zamanda doğal deri kullanıldığı için çömlek darbukalar nemli hava ve sıcaklık değişikliklerinden olumsuz etkilenir. Bu sebeple de darbukanın akordunun bozulma ihtimali oldukça yüksektir. Bakır darbukanın gövde ve çemberi diğer darbuka çeşitlerine göre daha farklıdır. Bakır darbukaların yapımında bakır dışında  alaşımlı metaller de kullanılır. Deri bölümü ise genel olarak keçi ve oğlak derisi gibi doğal deriler kullanılır. Bazı durumlarda ise sentetik deriler de kullanılabilir. Bas darbukalar da bas döküm darbuka ve bas çömlek darbuka olarak farklı çeşitlere sahiptir. Bas döküm darbukalar döküm darbukalar ile aynı malzemelerden üretilir. Döküm darbukalardan farkı ölçüleridir. Bas döküm darbukaların boyu 57 cm çemberinin çapı 35 cm ve kullanılan deri ölçüsü ise 28,5 cm’dir. Bas döküm darbukalar, bas çömlek darbukalara göre daha fazla tercih edilir. Sentetik deri kullanıldığı için akord sorunu yaşanmaması tercih edilmesinin en büyük sebebidir. Darbukaların ölçüsü, darbuka başının çapı ile belirlenir. Darbuka ölçüleri 13.5 ile 28 cm arasındadır. 28 cm olan darbukalar büyük darbukalar olarak geçer. En ideal darbuka ölçüleri ise 22 cm olan orta boy darbukalardır. 

Darbuka Fiyatları

Geçmişten günümüze kadar gelen vurmalı çalgı çeşidi olan darbukalar, yapımında kullanılan maddelere göre farklılık gösterir. Darbuka fiyatlarını da etkileyen önemli unsurlar bulunur. Darbukanın hangi maddeden üretildiği fiyatı doğrudan etkileyen unsurlar arasındadır. Darbukalar; ahşap darbuka, bas darbuka, çömlek darbuka, bakır darbuka gibi çeşitlere sahiptir. Bu çeşitlerde kullanılan malzemelerin kalitesi, doğallığı fiyatları doğrudan etkileyen faktörler arasındadır. Alüminyum darbuka fiyatları diğer darbuka fiyatlarına göre daha uygundur. Darbukanın boyutları da fiyatların farklı olmasını etkiler. Bu nedenle satın alacağınız darbukayı tercih etmeden önce hangi boyutlarda, hangi malzemelerden üretilmiş olmasını istediğinizi belirlemek gerekir. Önceden bunları belirlemek en doğru fiyat analizini yapmanızda yardımcı olur. Darbukalar aynı zamanda değişik yöresel süslemelere sahip olabilir. Bu işçilik de fiyatların değişkenlik göstermesinde etkilidir. Darbuka tercihinizi yaparken tüm bu etkenleri göz önünde bulundurmak en doğru seçimi yapmanızda yardımcı olur. Tüm darbuka modelleri ve özelliklerini Cimri.com sayfası üzerindn inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda fiyat karşılaştırması yaparak bütçenize en uygun darbuka modellerini güvenle satın alabilirsiniz. 

Darbuka Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Darbukalar, uzun yıllardır süre gelen vurmalı çalgı çeşitlerindendir. Darbukalar, yapımında kullanılan maddelere göre farklı çeşitlerdedir. Bu nedenle darbuka satın almadan önce dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Darbuka satın alırken en dikkat edilmesi gereken konu darbuka boyutlarıdır. Darbuka boyutları darbukanın baş kısmının çapıdır. Darbuka boyutları 13,5 cm ile 28 cm arasında değişir. Rahat kullanım için en ideal boy 22 ya da 23 cm olan darbukalardır. Profesyonel olarak darbuka kullanımı sağlanacaksa 22 ya da 23  cm olan darbukalar tercih edilmelidir. 20 cm altındaki darbukların kullanımı oldukça zordur. Küçük olduğundan kolay tutulmayacağı için el hareketlerinin kısıtlanmasına neden olabilir. Bu nedenle tercih edeceğiniz darbukanın boyutları oldukça önemlidir. Ayrıca akord ayarlarının kola yapılabilir olması da çok önemlidir. Satın alacağınız darbukanın orjinal darbuka olup olmadığına muhakkak dikkat edilmelidir. Ayrıca satın almadan önce daha önce kullanan kişilerin yorumlarını incelemek de doğru karar vermenizde yardımcı olur. 

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2021 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery