Çekiç, nesneleri dövme, kırma ve çakma vb işler için kullanılan alete verilen isimdir. Genellikle demir ucu ve tahta sapı olan bu el aletini farklı boylarda bulmak mümkündür. Roney, Stanley, Elta, Altaş, Kawasaki, İzeltaş, Troy, vb. onlarca markanın ürettiği çekiç çeşitlerini en uygun fiyat seçenekleri ile Cimri.com’da bulabilirsiniz.

Çekiç Ne İşe Yarar?

Çekicin demir kısmının bir ucu düz, diğer ucu konik şekildedir. Düz tarafı ile her türlü dövme ve çakma işlemi yapılabilir. Bu ucunun en sık kullanıldığı alanlardan biri çivi çakma işlemidir. Konik yapıda olan ucu ile kırma ve çentik açma gibi işler yapılabilir.

Duvara Çivi Çakarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çiviyi güvenli bir şekilde çakmak için her şeyden önce hem çivinin hem de çekicin duvara 90 derece dik açıyla konumlandırılması gerekir. Kullanılacak çiviye göre büyüklüğünün doğru seçilmesi önemlidir. Eğer büyük ve ağır bir çivi çakılmak isteniyorsa küçük ve hafif bir model seçilmemelidir. Büyük ve kalın çivilerin büyük, küçük ve ince çivilerin ince ve hafif bir modelle çakılması en güvenlisidir. Aksi taktirde küçük ev kazalarına yol açılabilir.

Çivinin çakılacağı düzleme bir bant yapıştırmak duvarda iz kalmamasına yardımcı olur. Ayrıca çakılacak noktayı tam olarak belirleyip bir kurşun kalemle hedef noktayı işaretlemekte fayda vardır. Sabun sürülerek o kısmı kaygan hale getirmek çok işe yarar. Bir diğer pratik çivi çakma yöntemi ise çiviyi bir çatalın dişleri arasına geçirip ondan sonra çakmaktır. Çatala alternatif olarak bir mandal ya da pense benzeri bir objeyle çiviyi tutarak çakmak da sağlıklı yöntemlerden biridir. Bu şekilde ele vurma riski azalmış olur ve daha güvenli bir şekilde işlem sonlandırılır. Bunun gibi püf noktalarından faydalanarak daha kolay çivi çakmış olunur. Ayrıca çivi çakarken iş eldiveni kullanmak yine güvenlik açısından alınması önerilen tedbirlerden biridir.