Marka
BigLift
 • En Popüler Ürünler
 • En Ucuz Ürünler
 • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.
 • Yük kaldırma ve vinç kategorisinde bulunan caraskal, aynı zamanda diferansiyel palanga olarak da bilinmektedir. En belirgin özelliği, kaldırılan yükün istenen konumda bir kuvvet olmaksızın durabilmesini sağlamak ve yükü kaldırabilmek için gereken kuvvetin az olmasıdır. Eş merkezli ve birlikte dönen iki sabit ve bir adet de hareketli serbest makaradan meydana gelmektedir. Küçük boyutlu olduklarından, atölye veya küçük işletmelerde sıklıkla tercih edilmekte olan caraskalların bakımı da oldukça kolaydır. Cimri’de Atlas, BigLift, BigRed, Kyoto ve MaxExtra gibi markaların işinize en uygun caraskal modellerini bulabilir ve en ucuz fiyat karşılaştırma seçenekleri ile kolayca sahip olabilirsiniz.

 • Caraskallar nasıl çalışır?

  İstenen yükü kaldırmak için uygulayacağınız kuvvet, toplam yükün caraskal sayısına bölünmesi ile bulunmaktadır. Verimi ise; kuvvetin, kuvvet koluna ve yükün de yük koluna bölünmesi ile bulunmaktadır. Caraskallardaki yükü kaldırabilmek için gerekli olan kuvveti hesaplarken de, hareketli makara ve sabit makaraların da ağırlıkları hesaba katılmaktadır.

 • Caraskal nasıl kullanılır?

  Kaldırma işlemine başlamadan önce; kancaları, zincirleri, frenleme sistemini ve yağ durumunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Caraskal kullanımlarında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kapasitesinin üzerinde yük yüklenmemesidir. İkinci olarak kesinlikle çok yükseğe kaldırmamalı ya da tamamen yere bırakmamalısınız. Caraskalın olası bir durumda halatı dolaşırsa, kullanmaya devam etmemelisiniz. Kaldırma esnasında yükün altından kimsenin geçmesine izin vermemeniz, iş güvenliğini sağlamak için de önemli bir unsurdur. Herhangi bir işlemi yaparken, kancanın kaldırılacak yüke iyi bağlanmış olmasına da özen göstermeniz gerekmektedir. Hareket ettiremediğiniz taktirde, çekmeye devam etmemelisiniz. Böyle bir durum ile karşı karşıya gelirseniz, işi durdurmalı ve zincirleri yeniden kontrol etmelisiniz. Son olarak ürününüzü kullanırken yükü kesinlikle çapraz olarak sürüklememeli, düz bir şekilde kaldırmalısınız. Periyodik bakım ve kontrollerini de düzenli bir şekilde yaptırmanız, iş güvenliği açısından oldukça önemlidir. Bu bakımların yapılması yaşanabilecek aksiliklerin önüne geçecektir.

  Siz de işinize en uygun caraskal modellerine Cimri.com’dan en ucuz fiyat seçenekleri ile ulaşabilirsiniz.