Grillo Çapa

En Ucuz Grillo Çapa Fiyatları

0 ürün gösteriliyor.
Fiyat Aralığı
  -  
  Marka
  Grillo
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler

  Wolf Garten, Green Guard, Grillo marka çapaları, en uygun fiyat garantisi ile cimri.com sitesinden inceleyebilirsiniz.

  Çapa çeşitleri nelerdir?

  İki tip ürün vardır. Birisi tarımda kullanılan bir alet, diğeri de gemilerde kullanılan demir. Tarımda kullanılan alet, toprağın işlenmesi ve verimli olması için kullanılır. Bu alet kullanılarak yapılan işleme çapalama denir. Böylece toprak hava alır, yabani otlardan temizlenir ve yumuşar.

  Denizcilikte kullanılan ise, deniz taşıtlarının sabit durmasını sağlayan, birden fazla ucu sivri kancası olan ve dayanıklı metalden yapılan kancalardır. Uzun bir zincire bağlıdır ve denizin içine doğru zincire bağlı olarak salınır. Gemiler denizde herhangi bir yerde durmak istediklerinde bu aleti suyun içine bırakır. Bu alet, deniz dibine saplanır ve geminin hareket etmesini engeller. Sivri ve kancalı yapısı sayesinde deniz dibine saplanır. Bu alet ve zincirler ağır olduğu için çapa makinesi kullanılır. Önceleri, taş veya içi metalle dolu kütükler kullanılarak yapılmıştır. Fakat gemilerin büyümesi ve ağırlaşması farklı çözümler aranmasına neden oldu. Günümüzde tüm gemilerde çengelli çapalar kullanılmaktadır.

  Çapanın Tarımda Kullanımı Nasıldır?

  Toprağın daha verimli olması ve kendini yenilemesi için bakım yapılması gerekir. Bakım yapılmayan toprak iyi ve istenilen düzeyde ürün vermez. Toprak sertleşir ve geçirgenliği azalır. Hava ve su toprağın altına yeterince ulaşamaz ve bitki köklerini besleyemez. Bu olumsuzluğu gidermek için toprak üzerinde bazı çalışmalar yapılır. Bu yapılan çalışmalardan birisi de çapa yapmaktır. En basit tanımıyla katılaşmış ve geçirgenliği azalmış toprağı kazıp daha gevşek hale getirmektir. Böylece toprak içinde aralık artar ve su ve hava daha rahat alt tarafa doğru ilerler. Bahçe ve küçük yeşil alanlar için havalandırma işlemi elle yapılır. Fakat büyük ve geniş alanları olduğu tarım alanlarında makineler kullanılır. El aletlerinin bir ucunda iki veya üçlü çatal diğer ucunda da ucu sivri veya düz kazıcı bulunur. Çatallar toprağı havalandırmak için, kazma ise toprağı eşmek için kullanılır. El aletleri küçük bahçeler için uygundur. Büyük tarım alanlarını elle havalandırmak hem çok uzun sürer hem de çok zahmetlidir.