Çok zevkli bir uğraş ve hobi olan cam boyama, aklınıza gelebilecek bütün cam objelerle renklerin güzel estetik dünyasına adım atmanızı sağlayacaktır. Araştırmalar göstermiştir ki, cam boyama, ahşap boyama gibi bir hobi sahibi olan insanlar yaşlılık belirtilerini çok geç göstermektedirler. Aynı zamanda çocuklar için de zevkli bir uğraş olan cam boyama, çocuğun yaptığı eşyayı sergilemesine ve kullanmasına imkân verdiği için özgüven geliştiren bir hobidir. Siz de cam boyamanın keyifli dünyasına adım atmak istiyorsanız veya biten boyalarınızı yenilemek istiyorsanız Cadence, Artdeco, Ponart,Nova Color gibi kaliteli markalara ait en ucuz cam boya çeşitlerini Cimri.com’da bulabilirsiniz.

Cam Boyası Nedir?

Cam ve camdan imal edilen malzemeleri boyamak için özel üretilmiş boya çeşitleridir. Hobi olarak büyük zevkle uygulanan cam boyama son zamanlarda çok geniş bir kitleye hitap etmektedir. Cam bir bardak ya da kupadan, sade bir kâseye dek birçok farklı cam obje, cam boya çeşitleri ile hem dekoratif hem de çok şık bir eşyaya dönüşmektedir.

Cam Boyası Nasıl Uygulanır?

Boyama yapmadan önce cam obje cam-sil veya benzeri bir deterjanla iyice yıkanır ve durulanır. Kuruması beklendikten sonra yüzeyin pürüzsüz olmasına özen gösterilmelidir. Küçük pürüzler cam boyası çalışmalarını olumsuz etkilemektedir. Cam boyaları kapatıcı ve saydam olmak üzere birçok renge sahiptir. Beğeninize göre seçeceğiniz cam boya renklerini dilediğiniz ürüne sert darbelerle uygulamalısınız. Kalem şeklindeki boyalar ya da fırça ile yapılan boyama da iyi sonuç verecektir. Su bazlı akrilik cam boyaları hata yapıldığında silinme imkânı vererek yeniden çalışmaya olanak sağlar. Boyaların renkli dünyasını camda uygulama şansı, hobi olarak çok yaygın bir kullanıma sahiptir. Çizim şeklinde ya da sadece boyama yaptığınız yüzeyleri dilerseniz doğal kurumaya bırakabilirsiniz. Dilerseniz 180 C’lik bir fırında kuruma işlemini hızlandırabilirsiniz. Boyama işlemi için sentetik kıl fırça yerine doğal kıllı fırça kullanımı tercih edilmelidir. Birden fazla renk ile çalışılıyorsa her boya geçişinde fırça ucu iyice boyadan arındırılmalıdır. Fırça gibi farklı cam boya malzemeleri arasında sayılabilecek incelticiler de, hata yapılan boyayı kuruma işleminden önce temizlemekte büyük bir yardımcıdır.