iştirakidir.

BAĞLAMALAR

En Ucuz Bağlamalar Fiyatları

Kategoriler+
Filtreler+
Fiyat
  • TL
    min 107 TL
  • TL
    max 1599 TL
  • ARA

Türk kültüründe çok özel bir yeri olan saz, günümüzde de hala önemini korumayı başaran bir müzik aletidir. Birçok türküye eşlik eden, âşıkların atışmasına tanıklık eden bağlamalar; hem profesyonel hem de amatör kullanıma uygundur. Siz de bağlama öğrenmek istiyorsanız veya sahip olduğunuz sazı yenilemek istiyorsanız; en ucuz bağlama çeşitlerini, uygun alışverişin adresi Cimri.com’da bulabilirsiniz. Cimri.com’da bulunan ürün karşılaştırma seçeneği sayesinde ihtiyacınız olan sazı kolayca bulacaksınız!

Bağlama Nedir?

Genelde yedi ya da dokuz telli olarak imal edilen, mızrap ya da parmakla çalınan eski Türk çalgısına bağlama denir. Bir diğer ismi saz olan bağlama; tekne, sap ve gövde isminde 3 kısımdan oluşur. M.Ö.1600’lü yıllarda Hitit uygarlığı dönemine dek uzanan bir tarihe sahip olan bağlama, Türklerin Orta Asya’da kopuz ismiyle kullandığı bir çalgıdır.

Halk ozanlarının unutulmaz söz, şiir ve türkülerinin nesilden nesile geçmesindeki en büyük etken olan bağlamalar, çok uzun yıllardır Türk kültürü ile özdeşleşmiştir. Çok geniş bir aileye sahip olan bağlamalar; meydan sazı, divan sazı, çöğür gibi farklı isimlerle anılmış, 18.yy’dan sonra bağlama kelimesi genel bir isim haline gelmiştir. Aşık Veysel, Köroğlu, Dadaloğlu, Yunus Emre gibi birçok isim bağlamaları ve ustalıkları ile tarihimizin unutulmazları olmuşlardır.

Bağlama Hangi Ağaçlardan Yapılır?

Bağlama çeşitleri sert ve zaman içinde şekli aynı kalan ağaç çeşitlerinden üretilirler. En öne çıkan ağaç isimleri; dut, gürgen, ceviz, karaağaç ve kestanedir. Bağlama akordu iyi olması için sap kısmında sert yapıdaki gürgen, ceviz, ardıç gibi ağaçlar tercih edilir. Bağlamaların göğüs bölümünde ses akustiğinin kalitesi için köknar, çam ya da ladin ağaçları tercih edilmektedir.

Her devirde önemini ve yerini koruyan bağlamalar, bütün dünyada Türk çalgısı olarak bilinir. Bağlama eğitimi emek ve zaman isteyen bir süreçtir. Bağlama çalmayı öğrenmek için birçok kurs açılmakta ve farklı bağlama çalma teknikleri ile saz çalmaya gönül veren her yaştan insanı bünyesinde toplamaktadır. Bağlama ustaları yüzyıllardır uzun sap bağlama ile maharetlerini göstermişlerdir. Kısa sap bağlama çeşitleri ile kısa sürede bağlama çalmayı öğrenmek mümkün hale gelmiştir.