• Beyaz eşya kategorisinin öne çıkan ürünlerinden aspiratörler, gaz halindeki akışkanları emerek istenilen ortamdan uzaklaştırmaya yarayan fan çeşididir. Yemek pişirirken karşılaşabileceğiniz kokulardan arınmak, mutfağınızın her daim temiz havaya sahip olması için oldukça önemlidir. Siz de Cimri’de mutfağınıza ve bütçenize en uygun aspiratör modellerini, Arçelik, White Daisy, Bosch, Beko, Sunny gibi onlarca markanın içerisinden kolayca bulabilirsiniz.

  • Aspiratör Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

    Seçimlerinde ilk dikkat edilmesi gereken nokta düzenli ve sürekli emme gücüdür. Bu durum kötü kokuları doğrudan çekmesini ve içine hapsetmesi açısından önem göstermektedir. Ancak bu kadar pratik ve kullanışlı bir cihazı seçerken de bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Evinizin tasarımı bu aşamada en önemli noktalardan biridir. Modern evlerin çoğunda baca sistemi bulunmadığından, seçiminizi de bu doğrultuda yapmanız gerekmektedir. Baca sistemi olmayan evlerde, bu duruma uygun karbon filtreli modeller tercih edilmelidir. Karbon filtreli aspiratör modelleri, hapsettiği kokuları baca yoluyla dışarıya atmak yerine içerisinde hapseder. Ancak bu durumda da, filtrelerin sıkça değiştirilmesi gerekmektedir. Tercih edeceğiniz aspiratörün emiş gücünün ortama göre ayarlanabilir yani kademeli olması da önemli bir husustur. İyi bir aspiratörün mutlaka hız ayarının yapılabilir olması gerekmektedir. Seçiminizi yaparken bir diğer dikkat edilmesi gerekilen nokta ise kolay temizlenebilir olmasıdır.

  • Aspiratör Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

    Öncelikle dış yüzeyinin temizliği için, yumuşak süngerli bir bez ve deterjanlı sıcak su ile silebilir ve yine yumuşak bir bezle kurulayabilirsiniz. Yüzeyler çizilmeye yatkın olduğundan, aşındırma özelliği olan deterjanlardan uzak durmalısınız. Eğer çelik ya da alüminyum yüzeyli aspiratör kullanıyorsanız özel bakım maddeleri ile temizlemelisiniz. Aspiratörünüzün parçalarını sökmeden önce bir tencereye su doldurarak ağzı açık şekilde bir süre kaynatın. Yükselen buhar, ürününüzde biriken yağların yumuşamasını sağlayacaktır ve bu işinizi de oldukça kolaylaştıracaktır. Aspiratörün genel temizliğinde kullanılabilecek en uygun temizlik malzemesi yağ sökücü ve bulaşık deterjanlarıdır. Söktüğünüz parçaların özellikle de filtre kısmına yağ sökücüyü sıktıktan sonra, yağ birikimlerinin çözülmesi için bir süre beklemeye bırakmalısınız.

    Bulaşık makinenizde yıkanabilecek parçaları temizleme işlemini hızlandırmak için, makinenizde yıkayabilirsiniz. Bütün parçaların temizlendiğini düşünüyorsanız, durulamalarını yaparak tamamen kuruması için bırakabilirsiniz. Kuruyan parçaları tekrardan yerine taktığınızda, kullanıma hazır olduğundan emin olduktan sonra aspiratörünüzün temizlik işleminizi tamamlamış olacaksınız. Temizlik sırasında dikkat edilmesi gerekilen bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunların en önemlisi, elektronik kısımlarına su kaçmamasına özen göstermelisiniz. Temizledikten sonra, iyice durulandığından emin olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde, kalan temizlik ürünlerinin yemeklerinize damlayabileceğini ve sağlığınızı etkileyeceğini unutmamalısınız. Günümüzde pek çok farklı modeli bulunan bu ürünleri, siz de mutfağınıza en uygun aspiratör modeline, en ucuz fiyat seçeneklerine Cimri’den göz atabilirsiniz!