• Akvaryum yüksek dirençli plastik ya da genellikle cam gibi saydam malzemelerden yapılan çoğunlukla balıklar için kullanılan içi su dolu farklı boyutlardaki yapılardır. Balık sevginiz nedeniyle bir akvaryum sahibi olmak isterseniz dünya genelinde bu tutkuyu paylaşan 60 milyon kişiden biri olabilirsiniz. Akvaryumlar geliştikçe balık sevgisine sahip daha çok kişi bu hobiyi paylaşmaya başlamıştır. Hailea, Yuemei, Quick, Marina, Hagen, Resun gibi önde gelen akvaryum markalarının en uygun modellerini en ucuz fiyat avantajları ile Cimri'de kolayca bulabilirsiniz.

  • Akvaryum Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

    Öncelikle akvaryum balıklarının türlerini araştırmakla başlayın. Çünkü sahip olmak istediğiniz akvaryumla ilgili her detay beslemek istediğiniz balık türüyle ilgili olacaktır. Balık türüne karar verdikten sonra besleyeceğiniz balık sayısını belirleyin. Bunları belirledikten sonra akvaryum ebadını ve dekorunu seçebilirsiniz. Genelde büyük akvaryum bakımının daha zor olduğu söylenir. Fakat küçük akvaryumlarda su dengesi daha hızlı bozulabilir. Çünkü kirlenme daha çabuk gerçekleşir. Bu dikkate alınması gereken bir durumdur. Balık akvaryum kategorisinde suyunuzun temizleyen filtreleri bulabilirisiniz.

    Akvaryum dekore ederken içine koyduğunuz taşları veya kayaları birbirine sabitlememiz herhangi bir kaza yaşanmaması için faydalı olacaktır. Çünkü balıklar aralarından geçerken bazen düşmelerine neden olabilirler. Dekor için kullanılan taşları birbirlerine sabitlerken akvaryum için üretilen silikonları tercih edin. Akvaryum ısıtıcınızı seçerken akvaryum hacmine göre uygun kalitede ve güçte bir ısıtıcı alın. Çünkü kalitesiz ısıtıcılar ile cam kırılması ya da termostatın atmaması gibi sorunlar çıkarabilir. Bu da balıklarınıza zarar verebilir.

    Bir başka önemli nokta, hatta belki de en önemlisi biyolojik dengedir. Sistemi kurduktan sonra dekorları ve suyu eklemeniz akvaryumunuzun hazır hale geldiğini göstermez. Sudaki biyolojik dengenin kurulmasını beklemeniz gerekmektedir. Biyolojik dengenin daha hızlı kurulması için 1 saat gibi kısa bir sürede suyu bakteri gelişimine hazır hale getiren su hazırlayıcıları kullanabilirsiniz. Biyolojik dengeyi korumak da oluşturmak kadar önemlidir. Bunun için normalden fazla yemleme yapmayın. Haftada bir %10 ile %30 arasında bir miktar su değişimi yapın. Filtre temizliğini ve su değişimini aynı güne denk getirmeyin.

  • Nasıl Bir Akvaryum Filtresi Tercih Etmeli?

    Akvaryumlar için iç filtre ve dış filtre seçenekleri mevcuttur. Dış filtreler sudaki biyolojik dengeyi daha iyi sağlar. Çünkü geniş bir yüzey alanına sahiptirler ve su daha yavaş geçer. Bu sebeple dış filtrelerin iç filtrelere göre kullanım açısından daha büyük bir avantajı vardır.