Kaliteli malzemeden üretilmiş, işlevsel yapısıyla ofislerin en vazgeçilmez ekipmanlarından olan zımba makineleri; ergonomik yapısıyla her yaştan insanın kolaylıkla kullanabileceği bir alettir. Hemen her yerde ihtiyaç duyulan kendisi küçük, işlevi büyük bu aletlere ucuz alışverişin adresi Cimri.com’dan Leitz, STD, Mas, Maped gibi markaların farkıyla en uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Zımba Makinesi Nedir?

İstenen sayıda kâğıdı bir arada tutabilmek için üretilmiş, zımba teli denilen tellerle kullanılan ofis araçlarıdır. Alt ve üst zemin arasına konan kâğıtlara uygulanan basınç; telin sivri iki ucu tarafından delinir ve tel alta eğilerek kapanır. Bu işlemle kâğıtlar zımbalanmış olur. Uzun yıllardır ofis, okul, imalathane gibi birçok yerde kullanılan tel zımba makinesi en işlevsel aletlerden biridir.

İlk basit zımba Fransız kralı 15. Louis devrinde 18.yüzyılda imal edilmiştir. 1868’de Charles Gould; İngiltere’de dergi sayfalarını tutturmak için ürettiği zımbanın patentini almıştır. Ticari anlamdaki gelişimini ise George W. McGill’e borçlu olan zımba basma makinesi, bu tarihten sonra hızla gelişmeye ve farklı şekiller almaya başlamıştır. 1930’lu yıllarda birden çok zımba teli el zımba makinesi içine yerleştirilmeye başlanmıştır.

Zımba Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

Ofis çalışanlarının en büyük yardımcılarından olan zımba makinesi icadından günümüze sürekli gelişmiş ve çok farklı çeşitlerde kullanıma sunulmuştur. Pens tipi zımba makinesi; uygulanabilecek güç kapasitesini altındaki güç desteğiyle artıran ve tıpkı bir pense gibi sıkıca kavranabilen modellerdir. Uzun süreli ve devamlı kullanımda en çok tercih edilen çeşitlerdendir. A4 zımba makinesi; fotokopi kâğıtları gibi kâğıtların zımbalanmasında kullanılan, yüksek sayıda sayfaları kolaylıkla zımbalayabilen çeşittir. Kollu zımba makinesi; değişik ebattaki zımba telleriyle uyumlu, profesyonel ve seri zımbalama işlemleri için ideal olan çeşitlerdir. Mini zımba makinesi; öğrencilerin rağbet gösterdiği evsel kullanıma uygun zımba modelleri arasındadır ve küçük yapısıyla her yerde kullanılabilir.

Zımba makineleri; kamu kurum ve kuruluşlarında, eczanelerde, hastanelerde, evlerde, ofislerde, kısacası akla gelebilecek her yerde kullanılır. Tel zımba makinesi her türlü ihtiyaca cevap verecek büyüklükte ve çeşitte üretilmektedir. Zımba teli ölçüleri ise makinenin büyüklüğüne göre değişik ebatlarda olabilmektedir.