YAZAR KASA POS CİHAZI NASIL ALINIR?

Alışverişlerimizin sonunda, yaptığımız ödeme tutarında fatura/fiş alırız. Yazar kasa cihazı, müşteri ve satıcı arasında olan alışverişin kayıt altına alınmasını sağlar. Yazar kasa pos ise, pos cihazı ve yazar kasanın ayrı ayrı kullanılması yerine, tek bir makine üzerinden kullanımını sağlayan cihaza verilen isimdir. Akıllı yazar kasa da denmektedir. Bu cihazlarla ara rapor veya detay rapor alma işlemi yapılabilir. Mobil modelleri de bulunan yazar kasa poslar, onlarca bankaya ait pos cihazı yerine tek bir sistem üzerinden işlem yapmaya olanak sağlar. Yazar kasa pos makineleri ile sadece müşterinin kart bilgileri girilerek de satış yapılabilir. Böylece, bankaların işletmelere uyguladığı pos cihazı masraflarının da önüne geçilmesi amaçlanır. Kayıt dışı alışverişin, kayıt altına alınmasını sağlar. Bu tip kasa pos cihazlarının denetimi, Maliye Bakanlığı tarafından uzaktan yapılabilir. Yazar kasa ve pos cihazının ayrı ayrı kullanılması özellikle, hizmet sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar için kanunen yasaktır. 2013 yılında yürürlüğe giren kanun neticesinde, bu tip cihazların temini için verilen sürede cihazı bulunmayan işletmelere ceza uygulanabilmektedir.

Bu cihazlarda hata bildirimi ne anlama gelir?

İşlem yapılan kart bozuksa veya çip okunamıyorsa, yazar kasa pos cihazı hata bildiriminde bulunur. Çekim işlemi, ancak bağlantı kurulduktan sonra yapılabilir. Alınan fiş müşteriye verilir. İş yerine ait bir adet nüsha daha alınır. Bunun için herhangi bir tuşa basmak genellikle yeterlidir. Bu cihazların hatalarının nasıl giderilebileceğine dair internet üzerinde birçok video mevcuttur.

Yazar kasa pos cihazı fiyatları ne kadardır?

Bu cihazlar, çeşitli elektronik mağazaları veya online alışveriş sitelerinden temin edilebilir. Bu cihazların fiyatları, marka ve modele göre değişmektedir. Beko ve Profilo markalı yazar kasa poslar, cimri.com sitesinde, en uygun fiyat garantisi ile satılmaktadır. Cihaz kampanyaları, çeşitli dönemlerde, yine cimri.com sitesi üzerinden düzenlenmektedir. Ayrıca farklı taksit imkanları da kampanyalara göre değişiklik göstermektedir. Cihazınızı, uygun fiyat garantisi ile almak için cimri.com sitesini ziyaret edebilir, fiyat alarmı özelliği ile anlık indirimlerden hemen haberdar olabilirsiniz.